Річка пролітає в трубу

У Карпатах планують побудувати 550 нових міні–гідроелектростанцій. Це викликало протести по всій країні.

Екологічною катастрофою, знищенням туристичного бізнесу та загрозою здоров’ю мешканців Карпатського краю обернеться побудова понад півтисячі малих гідроелектростанцій, — б’ють на сполох активісти «зеленого» руху. Найближчими роками 330 приватних ГЕС мають з’явитися на Закарпатті, приблизно 150 — в Івано–Франківській та Чернівецькій областях. Відповідні рішення нещодавно ухвалили обласні ради. Гідростанції, розповідають екологи, будуть виглядати наступним чином: річку заганяють в трубу, що тягнеться від греблі на декілька кілометрів униз, де вода по­трапляє на турбіну. Місцеві жителі бояться, що якщо греблю прорве, то їх змиє, як жителів села Прутівка, де в 2008 році загинуло 11 людей.

«Це порушення багатьох законів України, — розповів «УМ» один з організаторів учорашнього київського мітингу на захист карпатських річок, командир дружини охорони природи «Зелене майбутнє» Андрій Плига. — По–перше, не запитали думку мешканців сіл, де планують будувати ці ГЕС. По–друге, де висновки експертної комісії, чи безпечно це для екології регіону? Я сумніваюся, що риба, яка пливе по Черемошу, під час нересту зможе подолати ці труби і не потрапити на лопасті турбін. Тільки на легендарному Черемоші планують побудувати 38 станцій. Це що ж виходить, всю річку в трубу сховають? Можна буде забути про «зелений» туризм, з якого живуть багато людей у Карпатах».

А голова «Форуму порятунку Києва» Віталій Черняхівський вважає, що «за таке нівечення Карпат треба притягати до кримінальної відповідальності», і обіцяє звертатися до Генеральної прокуратури, аби та оцінила неадекватні дії Закарпатської облради.

Активісти зібралися під стінами Міністер­ства палива та енергетики, де передали звернення до чиновників із проханням розібратися в ситуації. Потім був імпровізований концерт гурту «Фолькнери» у супроводі трембіт. Заступник міністра Віталій Коваленко, який, зачувши звук трембіти, відразу вийшов до людей, розповів, що «питання малих ГЕС — не в нашій компетенції, це взагалі з розряду альтернативних видів енергії», але пообіцяв «розібратися».

Акції протесту прокотилися по всій Україні. У Львові пройшла велика прес–конференція і відкрили фотовиставку, в Ужгороді та Тернополі громадські активісти інформували громадян про загрозу міні–ГЕС, а у Верховині місцеві жителі зібрали підписи проти наруги над річкою в селі Дземброня. Учасники всіх цих акцій вимагали накласти мораторій на спорудження міні–ГЕС; переглянути обласні програми розвитку гідроенергетики та внести в них відповідні зміни; встановити жорсткий контроль за дотриманням норм природоохоронного законодавства та враховувати думку місцевих громад при вирішенні питань такого значення.

Іван ГАВРИЛЯК

Україна Молода

Опубліковано у Новини. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *