Міні-ГЕС у Нижньому Бистрому: бути чи не бути?

У середу, 21травня, в приміщенні Хустської РДА знову відбулося розширене засідання Громадської ради з приводу незаконного будівництва міні-ГЕС в Нижньому Бистрому Хустського району. Нагадаємо, в кінці квітня вже розглядали дане питання, і тоді громада району висловила неабияке обурення тим фактом, що група осіб, не маючи на руках пакету дозвільних документів, а лише дозвіл на підготовчі роботи, активно розгорнула будівництво та розпочала земельні роботи.

На цей раз представник компанії-замовника «Акванова Девелопмент» Юлія Лістрова підготувала презентацію, де намагалася переконати присутніх, що будівництво міні-ГЕС у Нижньому Бистрому не завдасть жодної шкоди природі. «На жаль, останнім часом про малі ГЕС на території Закарпатської області ми чуємо багато нісенітниць від людей, які є некомпетентними в даному питанні»,- зазначила вона, акцентуючи, що даний проект цілком безпечний для екосистеми краю.

1Дане питання викликало жваву дискусію в залі, оскільки Закарпаття вже має приклад міні-ГЕС у Тур’ї Поляні, де через півроку після її спорудження у криницях зникла вода, а колись досить повноводна річка Шипіт перетворилась на тоненький струмочок. Окрім того, за словами лісників та мешканців села, через низький рівень води у річці повністю зник харіус європейський, який до запуску ГЕС був звичним представником водної фауни.

http://dzerkalo-zakarpattya.com/?p=27376

20130616_171056Річка Шипіт після будівництва міні-ГЕС у Тур’ї Поляні

Так, секретар комісії з питань екології та використання природних ресурсів Закарпатської обласної ради Степан Деркач, який чітко висловив свою позицію на минулому засіданні Громадської ради і в районній пресі, вкотре зазначив, що дана річка не має відповідного водного потенціалу для будівництва на ній міні-ГЕС. «Ми тут живемо, це наша річка і, відповідно, ми переживаємо за екосистему нашого краю. Як людина, що представляє Ваші інтереси в обласній раді, я не можу стояти осторонь даної проблеми», – додав він.

3Критичну оцінку даному проекту надав і голова закарпатського відділення Національної екологічної ради України Олег Лукша: «Ці грандіозні плани не мають нічого спільного з інтересами закарпатців. Ні про яку енергетичну незалежність не може бути й мови. Даний проект – це просто бізнес і нічого іншого. То чому ми, живучи в 21 столітті, не маємо бережного відношення до природи? В Україні протягом 23-х років незалежності не хотіли слухати науковців. То давайте ми вже хоч зараз, після Революції гідності, прислухаємося до думок компетентних екологів і спробуємо дійти об’єктивного висновку з даного питання. Наразі ніхто не ставить питання таким чином, що ми не хочемо даного будівництва і все. Ми не хочемо його, можливо, тому що на це є якісь причини, які мали б або заборонити дане будівництво, або дозволили вдосконалити проект. Важливо, щоб все це робилося абсолютно прозоро».

4Про причини, з яких спорудження міні-ГЕС в руслі р.Ріка завдасть колосальної шкоди природі краю, розповіла еколог, кандидат наук, президент Регіонального молодіжного екологічного об’єднання «Екосфера» Оксана Станкевич. Нею було наведено більш як достатньо переконливих аргументів, через які будівництво повинне бути згорнуте, оскільки в разі спорудження цієї ГЕС наслідки для екосистеми будуть зовсім невтішні. Так, зокрема, було наголошено, що даний проект не був погоджений з двома основними державними структурами, які є основними гравцями в питаннях управління водними ресурсами. Окрім того, до оцінки впливу не були залучені відповідні спеціалісти. Наголошено, що в разі будівництва малої ГЕС на гірській річці фактично створюється ділянка рівнинної річки, що може призвести до зникнення кількох десятків рідкісних видів риби, з яких майже всі занесені до Червоної книги України. «Згідно висновку ОВНС, міні-ГЕС не завдасть жодної шкоди довкіллю. Скажіть, будь ласка, на основі чого робляться відповідні висновки? Чому, коли розробляються подібні об’єкти, вони не узгоджуються з базовими стратегічними документами, які вже наявні в області? Адже відомо, що існує національний банк водних ресурсів Закарпатської області, за яким можна планувати будь-яке управління водними ресурсами. За ним визначено, що р.Ріка – це єдина ріка в області, яка, згідно екологічної цінності, має добру оцінку за п’ятибальною шкалою. Сюди входить екологічний стан річки та її високе біорізноманіття», – підсумувала Оксана Ігорівна.

5Виступали проти будівництва і решта присутніх, які висловили обурення, що компанія-замовник прагне будь-що побудувати чергову бізнес-структуру, не враховуючи при цьому інтереси громади та не беручи до уваги наслідки, з якими доведеться зіштовхнутися саме мешканцям нашого краю. Глибоке занепокоєння у громади викликав і той факт, що будівельні роботи виконувалися в нерестовий період. З цього приводу в залі прозвучало логічне запитання – чому компанія-замовник, яка посилається на міжнародний досвід, починає свої роботи з порушення законодавства України, що регулює нерестовий період? На жаль, обґрунтованої відповіді на дане питання присутні так і не отримали. Як і на решту запитань.

Таким чином, засідання Громадської ради завершилося, як і попереднього разу нічим. Адже громада, що бажає вберегти природу краю та захистити свою річку, активно наполягає на тому, щоб будь-які будівельні роботи в Нижньому Бистрому були припинені. Натомість забудовники не хочуть почути думку мешканців краю та запевняють, що міні-ГЕС в будь-якому випадку буде споруджена.

Опубліковано у Новини | Теґи: , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *