Малі ГЕС перетворюються з героїв на лиходіїв у Бразилії

РІО-ДЕ-ЖАНЕЙРО, 10 вересня 2012 року, Міжнародна прес-служба (IPS) – Нещодавнє рішення бразильського суду щодо призупинення будівництва малих гідроелектростанцій уздовж річки Парагвай підтвердило сумніви, що стосуються використання альтернативного джерела енергії, яке до недавнього часу вважалося одним із найбільш екологічно чистих джерел.

Canoa Quebrada dam on the Verde river in Mato Grosso. Credit: Mario Osava/IPS

Canoa Quebrada dam on the Verde river in Mato Grosso. Credit: Mario Osava/IPS


На вимогу прокуратури південно-західного бразильського штату Мату-Гросу-ду-Сул федеральний суд розпорядився припинити будівництво малих ГЕС в цьому південно-західному штаті, поки повністю не буде оцінено їх можливий вплив на довкілля.

Під час проведеного дослідження було вивчено екологічний вплив кожної окремої ГЕС, але прокурори стверджують, що слід оцінити сукупний вплив усіх запроектованих малих гідроелектростанцій.

28 серпня суд постановив, що малі ГЕС можуть спричинити незворотною шкоду, наприклад, через зміну щорічного циклу повеней і посухи в Пантаналі, одній з найбільших у світі систем водно-болотних угідь, яка охоплює 230000 квадратних кілометрів на південному заході Бразилії, в північній частині Парагваю і східній Болівії.

Зміна циклів водно-болотних угідь своєю чергою може мати вплив на 4000 сімей, які виживають за рахунок туризму, сільського господарства та рибальства в Пантаналі, штаті Мату-Гросу-ду-Сул. Національний парк Пантанал було оголошено Всесвітньою природною спадщиною ЮНЕСКО в 2000 році.

«Навіть непрофесіоналу зрозуміло, що спорудження ГЕС у різних точках вздовж річки міняє припливи і відливи води. На карту поставлено історію Пантаналу» – стверджує Даніель Фонтенеле Сампайо, представник федеральної прокуратури Мату-Гросу-ду-Сул.

Лише уздовж верхньої течії річки Парагвай планують побудувати 113 малих ГЕС, в тому числі 30 станцій, які вже працюють на додачу до 10 великих ГЕС.

Урядовий інститут довкілля також досліджує ще приблизно двадцять подібних ініціатив в інших частинах штатів Мату-Гросу і Мату-Гросу-ду-Сул

Згідно з органом державного регулювання електроенергії Бразилії, малі гідроелектростанції мають встановлену потужність від одного до 30 МВт, а розмір водосховищ – менше трьох квадратних кілометрів.

За даними веб-сайту Pequenas Centrais Hidrelétricas – асоціації, яка представляє більшість малих гідроелектростанцій в країні – малі ГЕС – це альтернативний варіант, який використовується в основному на коротких, швидких річках, які мають достатньою гідравлічної енергії, щоб рухати турбіни.

«Що стосується Пантаналу, тут можливі істотні наслідки, тому що греблі переривають природні цикли припливу і відпливу» – розповів фізик Роберто Кішінамі, спеціаліст в галузі раціонального використання природних ресурсів.

Робота такої великої кількості малих ГЕС спричинить постійне затоплення значної території рівнини «в місцях, де сухий сезон має важливе значення для репродуктивного циклу багатьох видів риб і птахів» – додає він.

На даний час в Бразилії працює 423 малі гідроелектростанції, які загалом виробляють 4,1 млн. кВт енергії, або 3,5 відсотка всієї гідроелектроенергії, яка виробляється в країні, де згідно з офіційними даними 75 відсотків всієї електроенергії виробляється за рахунок гідроенергетики. 52 малі ГЕС перебувають на стадії будівництва, також було видано дозволи на будівництво ще 130 станцій.

«Малі ГЕС завжди були темою для дискусій» – зазначив Кішінамі.

Він пояснив, що така ситуація склалася в основному через те, що їх вплив іноді пропорційно більший, ніж влив великих ГЕС, беручи до уваги такі показники, як відношення площі затоплення до кіловат електроенергії або числа видів риб, які від цього постраждали.

Рішення суду про малі ГЕС було оприлюднене саме тоді, коли проекти великих гідроелектростанцій, наприклад, Біло Монте на річці Шингу в північному штаті Пара, також було піддано критиці з боку екологів і зараз тривають судові процеси з цього питання.

Міністерство енергетики і шахт заохочує використання альтернативних джерел енергії, наприклад, малих ГЕС, тому що вони, нібито, мають менший вплив на довкілля.

План енергетичної експансії уряду передбачає поступове зростання використання альтернативних джерел з нинішніх дев’яти відсотків до 13 відсотків у 2020 році. Малі ГЕС становитимуть 3,8 відсотка від цього числа.

Бразильська асоціації покоління чистої енергії (Brazilian Clean Energy Generation Association), яка об’єднує більшість малих ГЕС в країні, говорить, що вони – «значний потенціал і дають можливість зробити свій внесок у національну систему енергозабезпечення, одночасно дбаючи про довкілля». Вона також стверджує, що стикається з економічними і нормативними проблемами, що стоять на шляху до цієї мети.

«Бразилія не може зупинити вивчення чистих, поновлюваних і стійких джерел енергії, розташованих недалеко від центру (де існує потреба в енергії) що, таким чином, не тягне за собою додаткових витрат на транспортування» – написав Чарльз Ленз на веб-сайті Бразильської асоціації покоління чистої енергії. Цей експерт не зміг дати Міжнародній прес-службі інтерв’ю, тому що був зайнятий поїздками по різних містах Бразилії.

Зі свого боку, Педро Бара Нето, працівник бразильського представництва Всесвітнього фонду дикої природи заявив, що «теоретично», малі ГЕС мають набагато менший вплив на довкілля в порівнянні з іншими джерелами енергії. Але, додав він: «це не можна сприймати як абсолютну істину».

Рівень екологічної безпеки залежить від кількості малих ГЕС – «іншими словами, від їх загального впливу і від того, де вони розташовані», повідомив він Міжнародній прес-службі . Він сказав, що це питання займає «центральне місце» в справі про будівництво малих ГЕС в Пантаналі.

Активіст бразильського представництва Всесвітнього фонду дикої природи згадав кілька негативних аспектів малих ГЕС: вони спричиняють фрагментацію річки, бо, як правило, розташовані у верхів’ях, зменшують течію річки, а також не є економними.

Що стосується питання про те, чи існують інші варіанти для збільшення виробництва енергії в Бразилії, Бара Нето сказав, що найкращою альтернативою є диверсифікація альтернативних джерел.

До альтернативних джерел можна віднести не тільки малі ГЕС, а також енергію вітру, вичавки цукрової тростини для виробництва електроенергії з використанням біомаси (в основному поблизу великих споживчих ринків, таких як Сан-Паулу, найбільшого міста Бразилії), сонячну електроенергію і «ще більші гідроелектростанції, оскільки вони є результатом ретельного вивчення розташування і технічної і економічної життєздатності» – сказав він.

«Те, що ми не повинні робити, це збільшувати нашу беззахисність перед зміною клімату за рахунок розширення нашої залежності від великих, далеких (енергетичних) проектів, які є менш ефективними з точки зору безпеки, наприклад ГЕС в басейні річки Амазонки (тропічні ліси)» – сказав він.

Кішінамі тим часом заявив, що Бразилія вичерпує екологічно чисті альтернативні джерела енергії «головним чином тому, що ми вже використали наші природні ресурси до певної міри».

З цієї причини, еколог і вчений підкреслив, що це можливість підвищити ефективність використання енергії, яка вже є в наявності.

Він піддав критиці політику уряду Ділми Руссефф, стверджуючи, що вона «рухається в неправильному напрямку».

«Вона хоче скоротити податки, що є позитивним моментом, за умови, що ми підійдемо до цього зі здоровим глуздом, а також скоротити витрати на енергію для промисловості – що в цьому випадку є неефективним» – зауважив він.

На думку Кішінамі, найкраще рішення – це сприяти підвищенню енергоефективності в промисловості з метою скорочення витрат і зміцнення продуктивності.

(за матеріалами Міжнародної прес-служби (IPS) http://www.ipsnews.net/2012/09/small-dams-from-heroes-to-villains-in-brazil/)

Опубліковано у переклади. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *