Громадські збори, присвячені проблемі будівництва малої ГЕС у с. Нижній Бистрий

21 травня у м. Хуст в приміщенні райради відбулися громадські збори, присвячені проблемі будівництва малої ГЕС (потужність 2 МВт) у с. Нижній Бистрий на р. Ріка.

У зборах взяли участь близько сотні осіб – мешканці Нижнього Бистрого, прилеглих сіл, м. Хуст, представники інвестора ГЕС,органів влади, екологічні активісти, вчені-біологи.

Збори розпочалися виступом директора компанії “Акванова Девелопмент”. На жаль виступ не містив конкретних проблемних питань, пов’язаних з будівнитвом і роботою ГЕС і перетворився на представлення проекту. Після того, як час, відведений на виступ, було вичерпано, а представлення проекту перетворилося на демонстрацію картинок накшталт “вид ГЕС справа, зліва, зверху…”, громада гучними вигуками перервала виступ директора.

Акванова також намагалась тиснути на громаду представником італійської компанії, котра начебто була причетна до проектування. Проте присутній представник не зміг дати відповіді на жодне із питань, поставлених екологами і громадою і з ганьбою повернувся на своє місце. Не зміг дати відповідь на те, чому роботи проводяться з порушенням законодавства, і головний інженер будівництва.

Від екологів виступили Олег Васильович Лукша, Оксана Станкевич-Волосянчук, Валентин Волошин, Анатолій Павелко.

Зокрема, було зазначено істотні правові проблеми, що стосуються планів з будівництва електростанцій у Закарпатській області і невідповідність їх планам розвитку області, низьку якість підготовки матеріалів ОВНС, невідповідність матеріалів ОВНС, представлених на попередніх зустрічах, тим матеріалам, котрі було подано на затвердження, відсутність розгляду альтернатив, загрозу для біологічного різноманіття тощо. Було зазначено, що ще на етапі підготовчих робіт Акванова порушувала законодавство України, зокрема, шляхом проведення робіт в нерестовий період. Було відмічено проблеми, пов’язані із відсутністю належного громадського обговорення проекту. Виступив інспектор рибоохорони, котрий відмітив порушення законодавства, а також істотні недоліки у проекті, пов’язані із збереженням біорізноманіття, запропонував альтернативні проектні рішення.

Виступали також вчені зі Львова, котрі проводять дослідження для Акванови – Володимир Лєснік і ще один (імені не запам’ятав) з Інституту екології Карпат. Матеріали їх досліджень – види риб на території робіт, а також гідрологіні показники якості вод. На запитання активістів екологів, зокрема, Оксани Станкевич, вчені визнали, що період проведення досліджень є недостатнім, а також те, що ГЕС негативно вплине на екосистему річки. Вони уникли прямої відповіді, чи можна будувати ГЕС (що, в принципі, правильно).

Слово брали також численні громадські активісти з сіл, що розташовані на р. Ріка, а також з м. Хуст. Вони висловлювали невдоволення проектом, способами інформування (а точніше відсутності інформування) громадськості, а також висловлювались за збереження р. Ріка у природному стані як цінної природної складової краю.

Наприкінці зборів відбулося голосування. Присутні мешканці краю переважною більшістю (якщо не одноголосно) висловились за зупинення проекту Акванова у с. Нижній Бистрий та відмови від будівництва ГЕС.

Опубліковано у Новини | Теґи: , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *