Громада Мексики бореться з міні ГЕС

МЕХІКО, 3 серпня 2012 року, Міжнародна прес-служба (IPS) – Влада Мексики вважає, що малі гідроелектростанції потужністю до 30 МВт є важливою альтернативою для отримання енергії. Але місцеві громади не погоджуються з нею тому, що вони спричинять соціальний, економічний і екологічний збиток.

Small dam. Credit: Enygmatic Halycon/CC BY-SA 2.0

Small dam. Credit: Enygmatic Halycon/CC BY-SA 2.0


У протистоянні передусім беруть участь громади південних штатів Пуебла, Табаско, Веракрус, Оахака і Чіапас, де існує великий потенціал для будівництва ГЕС.

«Вони стверджують, що так звані міні-ГЕС не мають негативного впливу на громади, але люди вже знають, що будь-яка гребля має вплив» – розповіла активіст Анжеліка Кастро, координатор громадської пропаганди і участі громадян в альтернативних освітніх послугах (EDUCA), Міжнародній прес-службі .

EDUCA, неурядова організація в штаті Оахака, відкрилася в 2006 році, тут працюють представники 39 громад шести муніципалітетів штату, який може постраждати від ГЕС потужністю 510 МВт, яку державна Федеральна комісія з питань електроенергії планує побудувати на річці Верде .

Мала ГЕС. Світлина: Енігматік Халікон / CC BY-SA 2.0

Громади, які створили Раду людей, які об’єдналися на захист Ріо-Верде (Council of People United for the Defence of Río Verde ) виступають проти будівництва ГЕС, бо дослідження їх екологічного та соціально-економічного впливу ще не завершені.

В Мексиці працює приблизно 50 державних і приватних дрібних гідроелектростанцій, більшість з яких є застарілими. Разом вони виробляють близько 50 МВт енергії.

Національна комісія з енергозбереження вважає, що південні штати мають достатньо потенціалу, щоб виробляти більше 400 МВт енергії на міні-ГЕС в 72 визначених місцях.

Хоча південні штати Мексики є найбіднішими, вони мають багаті запаси води через велику кількість річок і високий рівень опадів. Неурядовий центр Маріо Моліна повідомляє, що в штатах Оахака і Чіапас майже вся спожита електроенергія виробляється з відновлюваних джерел, таких як вітрова, геотермальна і сонячна енергія, а також мініатюрні ГЕС.

Маріана Гонсалес, науковий співробітник з питань прозорості та підзвітності Центру аналізу та досліджень FUNDAR, міждисциплінарної організації, яка контролює державну політику та установи, повідомила Міжнародній прес-службі, що міні-ГЕС «прибуткові в короткостроковій перспективі, але вони змінюють ґрунти та все навколо і не приносять користі місцевим громадам».

У період між 2010 і 2012 роками FUNDAR повідомив чотирьом громадам штату Оахака, що вони можуть постраждати від малої ГЕС Серро-де-Оро, яка повинна була генерувати 10,8 МВт електроенергії. Громаді села вдалося зупинити проект.

У 2010 році компанії, що будують ГЕС, не консультувалися з місцевими громадами до початку будівництва.

У листопаді того ж року місцеві громади подали скаргу до Управління підзвітності Корпорації приватних закордонних інвестицій (Overseas Private Investment Corporation), урядової фінансової установи США, яка мобілізує приватні інвестиції в проекти в країнах, що розвиваються.

Заявники стверджували, що дві компанії, які беруть участь у проекті, не поінформували їх про малу ГЕС або її вплив на довкілля і здоров’я; не консультувалися з місцевими громадами; не визначили заходи щодо пом’якшення негативних наслідків або компенсації власникам земель, які постраждали від греблі.

Корпорація приватних закордонних інвестицій надала 60 мільйонів доларів компаніям, які будують ГЕС. У березні 2011 року було створено раду, яка мала вирішити суперечку і до якої входили зацікавлені сторони. Але місцеві громади не прийняли ні ГЕС, ні запропоноване альтернативне рішення.

У листопаді Корпорація приватних закордонних інвестицій нарешті закрила справу, а в березні проект був остаточно закрито.

Проте кілька сільських районів Мексики стикаються з проблемою можливого будівництва малих ГЕС. Програма електричних робіт та інвестицій на 2012-2026 роки, складена Федеральною комісією з питань електроенергії, включає шість міні-ГЕС, які на цей час перебувають на стадії попередньої оцінки або техніко-економічного обґрунтування, але ще не досягнули стадії проектування. Зараз проводяться дослідження для будівництва ще чотирьох станцій потужністю від 30 до 50 МВт.

Крім того, мексиканський уряд має ще три мікро ГЕС, які перебувають на стадії перевірки доцільності та проектування, які могли б стати частиною національної електричної мережі. В штаті Чіапас вже визначено сім місць для установки невеликих генераторів гідроенергетики.

Перешкоди на шляху розвитку цієї технології, які визначила Національна комісія з енергозбереження, включають низький рівень прийняття міні-ГЕС з боку суспільства, здебільшого через відсутність адекватної інформації та відсутність участі громадськості в процесі планування та будівництва.

«Рух чітко розуміє, що жодна ГЕС будь-якого розміру не буде хорошою, що всі вони мають негативний вплив. Громади лише хочуть, щоб їх залишили в спокої» – сказала Кастро.

Постраждалі громади поділилися своїм досвідом у боротьбі, в таких сферах, як організація, правові аспекти та екологічні питання.

Рада людей, які об’єдналися на захист Ріо-Верде, вивчає можливість подачі судового позову проти ГЕС на річці Верде.

Дослідження «Морфологія річки Верде», яке провели шість фахівців мексиканського Інституту води та Федеральної комісії з питань електроенергії показує, що будівництво ГЕС спричиняє процеси осадження та ерозії.

У березні Міністерство довкілля і природних ресурсів затвердило будівництво п’яти малих ГЕС приватними компаніями в штаті Чіапас і дозволило продавати енергію Федеральній комісії з питань електроенергії .

«Це процес приватизації енергетичного сектора» – сказала Гонсалес. «Це хороша угода для компаній, які використовують державну інфраструктуру. Пізніше проект опиниться в руках уряду, як тільки обслуговування стане дорожчим».

Як правило, станції стають власністю Федеральної комісії з питань електроенергії після закінчення 15-20-річних договорів.

У грудні 2011 року Сенат схвалив реформи до Закону 2008 року «Про використання відновлюваних джерел енергії та фінансування енергетичного переходу» з метою сприяння виробленню електроенергії малими ГЕС.

Національний інститут екології вважає, що малі ГЕС могли б скоротити викиди вуглекислого газу на 261 млн. тонн за рахунок скорочення використання викопного палива.

(за матеріалами Міжнародної прес-служби (IPS) http://www.ipsnews.net/2012/08/mexican-communities-fight-mini-dams/)

Еміліо Ґодой

Опубліковано у переклади. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *