17 травня, о 11.00 біля Міністерства екології та природних ресурсів (вул.Урицького, 35) відбудеться акція проти побудови 550 малих ГЕС у Карпатах. Під час акції планується побудувати імпровізовану гідроелектростанцію прямо під стінами Мінприроди.
Карпати – одне з останніх місць зі збереженою дикою природою в Україні, але над їхньою первісною красою нависла страшна загроза. Лише на Закарпатті планується побудова 330 ГЕС, ще до двох сотень планується розбудувати на Івано-Франківщині та в Чернівецькій області. Проектовані ГЕС належать до дериваційного типу – тобто на річці будується гребля, від якої на кілька сот метрів або кілометрів річка тягнеться в трубі. Загнати в трубу, зокрема, мають майже весь Черемош – на ньому є плани побудови понад 60-ти ГЕС.
Чим це все загрожує? Повною втратою тієї гірської краси, яка приваблює в гори тисячі туристів з усієї Європи. Замість блакитних ліній гірських потоків ми будемо милуватися лише трубами. Це ставить хрест на екотуризмові в Карпатах та на рафтингу – зокрема. Це ставить хрест на існуванні численних річкових видів риб, що охороняються Червоною книгою. Крім того, будівництво ГЕСів є порушенням Європейської ландшафтної конвенції та Карпатської конвенції, звіти про виконання яких досі не оприлюднений Міністерством.
Місцеве населення гірських районів рішуче виступає проти будівництва ГЕС на гірських річках. Екс-міністр екології та природних ресурсів Злочевський підтримав учасників громадської кампанії проти малих ГЕС у Карпатах, проте після того як він перестав бути міністром, вся активність Мінприрди в боротьбі з навалою ГЕСів припинилась, екоінспекція тільки спостерігає за знищенням ландшафтів та популяцій червонокнижних рослин і тварин, порушень Водного кодексу. Тому нове керівництво Мінприроди, на думку учасників акції, разом з горянами, екологіами і туристами повинне завершити розпочате і врятувати Карпати від навали ГЕСів. Окрім того, мають бути переглянуті позитивні висновки екоекспертизи, оскільки вже очевидними стали їх помилки та невідповідності екологічному законодавству; на державному рівні необхідне відновлення статусу держекоекспертизи.
Більше інформації про малі ГЕС в Карпатах – http://pryroda.in.ua/miniges/
Контакти:
Петро Тєстов
095 255 33 22 , [email protected]
Андрій Плига
093 349 52 81, [email protected]