14 березня 2012 року у місті Львові відбулись прес-конференція та акція, присвячені проблемі масового будівництва у Карпатському регіоні малих ГЕС. Заходи приурочені до Міжнародного дня боротьби проти гребель на річках.
У цей день відбулось урочисте відкриття всеукраїнської громадської компанії проти будівництва 550 малих ГЕС на гірських річках Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської та Закарпатської областей. Представники компанії називають цю проблему «Екологічною проблемою № 1 України у 2012 році». Про це під час прес-конференції у Львівському прес-клубі розповіла юрисконсульт МБО «Екологія-Право-Людина» Наталія Шпег. За її словами, у Карпатському регіоні планують збудувати 550 малих ГЕС, з них лише у Закарпатській області – 330. Стимулом для цього став встановлений державною «зелений тариф», який принесе прибуток лише власникам малих ГЕС, втім жодної вигоди від цього місцевим жителям. Адже досвід роботи інших ГЕС показує, що енергія не постачається її виробником місцевому населенню і ціни на електроенергію для них не стали дешевшими.
До основних проблем, які можуть спричинити будівництво і функціонування малих ГЕС, належить передусім: негативний вплив на біологічне різноманіття, геологічне середовище, можливе підтоплення територій внаслідок підняття рівня води перед греблями, а також пониження рівня ґрунтових вод (аж до зникнення води у криницях) в місцях, де зводний потік буде переведений у трубу, відсутність санітарної води, у зв’язку із забором у труби всього потоку води”, – сказав юрист ГО “Бюро екологічних розслідувань” Анатолій Павелко.
«Запропонований масштабний план формування сітки малих ГЕС на ріках української частини Карпат є загрозливим для перспективи збереження місцевого ландшафтного та біологічного різноманіття», – наголосив експерт Всесвітнього фонду дикої природи Ігор Горбань. Також він зазначив, що у річках карпатського регіону проживає понад 30 видів риб, з яких 14 видів занесено до Червоної книги України. Деякі види є дуже рідкісними, або перебувають на межі зникнення – харіус, вирезуб, головатиця (дунайський лосось), чоп малий та чоп великий».
Про вплив на річку та якість води розповів еколог Ярослав Ільчишин: «В результаті будівництво каскаду малих ГЕС порушується русло та природний характер течії ріки, що спричинює зміну гідрологічного режиму ріки та активізує небезпечні зсувні, ерозійні, обвальні процеси на м’яких осадових флішових породах».
Голови ЛМГО «Чистим плаєм» Фрідріх Єфімовський зазначив: «Одним із головних «козирів» Карпатського регіону, як привабливого для іноземних туристів, є саме природність наших гір, не забудованих і навіть місцями диких. Замість розвитку зеленого туризму, який потрібен людям у регіоні, держава збирається наповнити кишені окремих підприємців і повністю знищити екологію Карпатського регіону».
Під час акції у Львові активісти, роздаючи листівки, інформували львів’ян про проблему, донесли інформацію і до службових кабінетів Львівської облдержадміністрації та Львівської обласної ради. Президент ГО “Туристично-спортивний клуб “Манівці” Тарас Білошицький, як організатор акції, роз’яснив: «Активістами перед приміщенням ЛОДА встановлено катамаран, щоб пояснити львівським чиновникам,що, якщо у Карпатах зводитимуть міні-ГЕС, це означатиме фактичну загибель річок, а отже, певні види туризму, серед них і сплав річками (рафтинг) зникнуть».
Акції, прес-конференції та інші заходи у цей самий час пройшли й в інших містах України: Києві, Ужгороді, Тернополі, Харкові, Верховині.
За додатковою інформацією звертайтесь:
Наталія Шпег, юрисконсульт МБО «Екологія-Право-Людина»,
[email protected], (032) 225-76-82