Ботанічний заказник місцевого значення “Урочище Безодня”

Район:

Об’єкт розташовується в Києво-Святошинському райноі на околоці с.Лісники та займає площу 3,35 га. Оголошено рішенням Київської обласної ради 4 скликання від 27.10.2005р. №310-26-ІV.

Територія характеризується високими крутими схилами і заболоченим днищем. Тут виявлено велику популяцію рідкісної орхідеї пальчатокоріннника м’ясочервоного, занесеного до ЧКУ. Тут відмічено два види комах, занесених до ЧКУ, метелик махаон та вусач мускусний.

Проект землеустрою об’єктів природно-заповідного фонду с.Лісники

Наукові публікації:
Василюк О.В. Екомережа сільської ради с.Лісники – пілотний проект локальної схеми екомережі в рамках Дніпровського екологічного коридору //Дніпровський екологічний коридор. – Київ: Wetlands International Black Sea Programme, 2008. (3 с.)

Результати обстеження



Впродовж червня 2006 фахівцями НЕЦУ було вивчено стан популяції орхідеї пальчатокорінника м`ясо-червоного (DIncarnatа) на території заказника місцевого значення “Урочище Безодня”, що на території с. Лісники Києво-Святошинського району Київської області. Вивчалися віковий спектр, наявність насіннєвого поновлення та показники потужності генеративних екземплярів. Особливу увагу приділено прогнозу розвитку екосистеми в даному урочищі. В результаті було встановлено, що пальчатокорінник тут має багаточисельну повночленну популяцію, щільність досягає 8 екз. на м2.

Втім на ділянці зростання досліджуваного виду спостерігається поступова експансія чагарниково-деревної рослинності (заростей верби). В умовах заростання лісом колишніх лучних ділянок від популяцій виду лишаються окремі екземпляри, що перестають квітувати та давати поновлення. Тому наразі великі ценопопуляції Dincarnataіснують лише на вологих луках з режимом сінокосу. В умовах дії сінокосу, експансія деревної рослинності блокується, усі популяції виявлені в таких умовах були чисельними та поновлювалися насіннєво. Популяції виду фіксувалися лише на ділянках, що не використовуються, як пасовища.

Виходячи з цього для збереження зазначеного біотопу та підтримання популяції пальчатокорінника в стабільному стані, І.Парнікозою та М.Шевченко було підготовлено рекомендації, які надіслані до сільської ради:

  1. Провадити викошування травостою в урочищі на початку липня, коли пальчатокорінник повністю відквітує та розпочне плодоношення (але не раніше);
  2. Скошене сіно залишати окремими купами сушитися на території заказника. В такому випадку навіть скошені плодоноси пальчатокорінника дозріють, а насіння розвіється. Сигналом для прибирання сіна має бути його висихання;
  3. Заборонити обривання квітконосів виду, а також будь-яке випасання худоби, що несумісне з існуванням пальчатокорінника;
  4. Дбати про непорушність гідрологічного режиму р. Безодня, відвід з неї води, будівництво дренажних каналів, задамбування її несумісні з існуванням популяції.

Дослідження, проведене у 2013 році С.Єфіменком, показало, що Кадастрова карта  показує земельні ділянки, надані всупереч законродавству, в межах території ПЗФ. Детальніше читайте на сторінці дослідження.

Фото



Оноволено:

Новини Київщини

FeedWind

Новини України

FeedWind