Ландшафтний заказник місцевого значення «Бориспільські острови»

Район:

Ландшафтний заказник місцевого значення «Бориспільські острови» розташований в межах акваторії та каскаду островів р. Дніпро у Бориспільському районі Київської області на південний захід та на південь від с. Сошників.

Загальна площа території заказника становить приблизно 6 300 га. Територія заказника відноситься до земель водного фонду, якими опікується Дніпровське басейнове управління водних ресурсів.

Відеопанорама заказника з правого берега (заказник “Ржищівський”):

Результати обстеження



Обстеження проведене 12.06.10

Найбільший заказник Київської області, що охоплює велику ділянку акваторії навколо військового полігону «Дівички». Суша займає малий відсоток від площі заказника і представлена рядом островів-останців по лівому берегу водосховища та окремими останцями в центральній його частині.

На островах представлено заплавні і терасні угруповання. Заплавні угруповання представлені вербовими та вільховими лісами, а також фрагментами молодих широколистяних лісів з дуба, в’яза і берези, що виросли ймовірно на місці колишніх сінокосів і пасовищ. Терасні угруповання представлено сосново-дубовими рідколіссями на піщаних пагорбах, з елементами степу з ковили дніпровської. На двох островах знаходяться обширні піщані бархани, найбільші дюни в області, для яких характерна своя специфічна рослинність, і які не є закріпленими та пересуваються на найближчі ділянки з дубовими рідколіссями.

Взагалі, «Бориспільські острови» ландшафтно і флористично є найбагатшими островами серед інших у Канівському водосховищі і цим вигідно відрізняються від інших острівних заказників. Так, на одному острові в різній комбінації можуть траплятися заплавні і терасні угруповання, наприклад, дубові, соснові, вільхові і вербові ліси, піщані кучугури та степові ділянки з рослиною Червоної книги України – ковилою дніпровською. Тому ці острови мають надзвичайно багатий рослинний і тваринний світ і величезну природну цінність.

Мають ці острови також історичну цінність – на одному з них знаходиться затоплена церква, що є останньою спорудою затопленого села Гусинці.

На заростаючих водяним горіхом та глечиками жовтими мілинах роблять гнізда колонії білощоких та чорних крячків. На острові – піщаному останці серед канівського водосховища розташувалась велика колонія жовтоногого мартина та великого баклана.

Острови потерпають від надмірної рекреації, що проявляється у значному засміченні території, витоптуванні рослинності і будівництві туристичних і рибальських літніх хаток. Крім того, має місце полювання, про що свідчать вистріляні мисливські набої, що є порушенням природоохоронного законодавства. Ряд островів сильно потерпає від ерозії – розмивання берегів хвилями Канівського водосховища, і в перспективі скоро зникнуть з мапи.

На островах відсутні інформаційні аншлаги.

Вдячність за допомогу при обстеженні територій висловлюємо к.б.н. Атамась Н.С.

***

Дослідження, проведене у 2013 році С.Єфіменком та А.Литвиненком, показало, що Кадастрова карта  показує земельні ділянки, надані всупереч законродавству, в межах території ПЗФ. Детальніше читайте на сторінці дослідження.

***

Обстеження проводились одноразово протягом червня 2014 року  А.Плигою. Заказник існує лише на папері. Щитів чи інших ознак хоч якогось природоохоронного режиму не виявлено.

 

Фото



Оноволено:

Новини Київщини

FeedWind

Новини України

FeedWind