Ботанічна памятка природи місцевого значення “Витоки струмка Дніприк”
Пам’ятка знаходиться у межах ДП «Дослідне господарство «Чабани» Інституту землеробства УААН в адміністративних межах Чабанівської селищної ради Києво-Святошинського району. Площа території складає 1,5 га. Оголошено рішенням п’ятого скликання Київської обласної ради №391-21-У від 12.12.2008 р.
Урочище включає в себе витоки струмка Дніприк та його прибережні ділянки на південному боці с. Чабани. Об’єкт має протяжність 407 метрів. По берегам струмка розташовані вологі вербові зарості з болотистими луками. Луки представлені угрупованнями осоки гострої. Тут ростуть такі лікарські рослини як мати-й-мачуха та череда трироздільна. Територія зростання пальчатокорінника м’ясочервоного – орхідеї, занесеної до Червоної книги України. Популяція пальчатокорінника повночленна та багаточисельна.Рослинність представлена болотистими луками та вологими вербовими заростями. В їхс кладі верба біла та козяча, тополя біла, береза звичайна та жостір проносний.
Багатим є тваринний світ. Тут є низка видів комах, занесених до ЧКУ: ксилокопа фіолетова, вусач мускусний. На теритоії об’єкту мешкає деревна жаба, що охороняється міжнародною Червоною книгою, а також зелена ропуха, що охоняються Бернською конвенцією. Найбільш чисельною групою тварин на вказаній території є птахи. В лучно-болотних заростях гніздують бугайчик та очеретянки.
(Джерело: Наукове обгрунтування створення ботанічної пам’ятки природи місцевого значення «Витоки струмка Дніприк». Укладачі – Іноземцева Д.М., Подобайло А.В., Остапченко Л.І., Василюк О.В.)
Статті про територію ПЗФ:
НЕЦУ. Активісти НЕЦУ відчистили струмок Дніприк від сміття
Результати обстеження
Територія урочища здалеку виглядає лісосмугою серед орних земель. Проте, потрапивши в нього стає зрозуміло, що це залишок природної долини річки Дніприк у її витоках.
Попри наявний рекреаційний тиск (для жителів смт Чабани немає практично де відпочивати на природі, крім як тут), в урочищі збережений природний рослинний покрив і старі дерева. Вздовж всього урочище протікає струмок Дніприк. З видів, занесених до Червоної книги України, в урочищі у великій кількості зустрічаються бджола-тесляр фіолетва, вусач мускуснийа також орхідея пальчастокорінник травневий.
Урочище обладнане інформаційним аншлагом та охоронними знаками.
В селищі наявні активісти, що вболівають за долю урочища. Втім, для боротьби з забрудненням його сміттям, потрібно регулярно проводити акції.