Геологічна пам’ятка природи місцевого значення “Щербаки”

Район:

Об’єкт розташовується біля села Щербаків Білоцерківського району та займає площу в 2 га. Створений об’єкт був рішенням Київського облвиконкому від 29.10.1979 р. Землекористувачем є Фесюрівська сільська рада.

Пам’ятка являє собою кар’єр, в стінках якого на глибину до 4-5 м оголюються плагіограніти та мігматити звенигородського комплексу, світло-сірі, масивні, середньозернисті,з невеликим вмістом біотиту. Розіз кар’єру цікавий складним співвідношенням різних порід звенигородського комплексу (ізотопний вік 2000-1570 млн. років). У північно-західній стінці кар’єру мігматити містять крупні ксеноліти амфібол-біотитових гнейсів та темно-сірих, чорних, масивних, дрібнозернистих амфіболів. В мігматитах на контакті з гнейсами та амфіболами спостерігаються видовжені лінзовидні скупчення біотиту. В тріщинах утворюються шкірки та примазки вторинних мінералів з гідроксидами заліза іржаво-охристого кольору.

(Джерело: Борейко В.Є., Мельник В.І., Грищенко В.М., Листопад О.Г. Гордість заповідної Київщини. Серія: Охорона дикої природи. Вип.4. К.: Київський еколого-культурний центр. -1997.)

 

Геологічний опис

у затопленому кар’єрі діаметром 250 м, висотою стінок над рівнем води – до 8 метрів, розкрито гранітоїди уманського комплексу і кристалічні сланці росинсько-тікицької серії. В південних стінках спостерігаються переважно кристалічні сланці темно-сірі до чород* дрібнозернисті, амфібол-біотитові, переважно масивні, подекуди пронизані ін’єкціями пегматиту двопольовошпатово-біотитового, ясно-сірого потужністю до 10 см. У східній стінці переважають граніти амфібол-біотитові, світло-сірі, деколи рожево-сірі, крупно-зернисті, невиразно порфіровидні. Вони утворюють поступові переходи з тіньовими мігматитами аналогічного складу (спостерігаються рідко). У звалищах спостерігаються уламки амфіболітів. Екологічний стан добрий. Кар’єр розташований в лісі.

(Геологічні пам’ятки України.  – т.4. / В.П.Безвинний, С.В.Білецький, О.В.Бобров.; за ред. В.І.Калініна, Д.С.Гурського. – Львів: ЗУКЦ, 2011 – 280 с.)

Результати обстеження



Обстеження проведене 10.09.2011

На момент обстеження інформаційний аншлаг та охоронні знаки не виявлені.
Разом з ти урочище знаходиться в задовільному природному стані. З порушень виявлене нанесення написів фарбою на каміння, розміщене біля води. Очевидно здійснюється туристами під час сплавляння річкою.

Фото



Оноволено:

Новини Київщини

FeedWind

Новини України

FeedWind