Пошуки заповідних куточків на Хрещатику…

pzf
В попередніх замітках ми розповідали про обстеження малодоступних заповідних територіях Києва, які обстежувала наша ДОП – заказники «Острів Жуків» та «Муромець-Лопуховатий».

Цього разу ми вирішили на перевірку дійсного стану об’єктів природно-заповідного фонду, що розміщені в самому центрі Києва: від Урядового кварталу і до Андріївського узвозу. Багато хто здивується, та природоохоронний статус в цій частині Києва має чимало об’єктів. Переважно це парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва та пам’ятки природи. Нам поталанило побачити їх аж 12.

Після обстеження, маємо пропозицію розробити екскурсійний маршрут по заповідних парках центра Києва. Інша справа – далеко не всі обстежені об’єкти виправдали наші очікування.

Першим об’єктом, що ми обстежили став Парк ім.Богомольця, розміщений на вершині підйому вул..Шовковичної. зовсім простий з природоохоронної точки зору об’єкт на диво добре доглянутий, огороджений і з усіх сторін відмічений охоронними знаками. Також на вході до парку є інформаційний аншлаг із схемою.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Наступним об’єктом екскурсії мала би стати пам’ятка природи «Вікові дерева Береки», що розміщена в дворі Будинку письменника по вул..Банковій, 2. Проте як виявилось, двір нині захоплений якимось рестораном, потрапити на територію якого не завжди можна. Врешті ми змогли лише побачити з іншого боку вулиці кремезні гілки старих берек, що випинають в небо над спорудами Будинку письменника. Перший і головний висновок – об’єкт не доступний для вільного відвідування. Ми звернулись до контролюючих органів і Київради з проханням вирішити це питання.

Природоохоронний статус мають також і кілька парків, що прилягають одне до одного і розміщені вздовж вулиці Грушевського – Маріїнський, Міський сад та Хрещатий парк. Всі вони мають однаковий статус пам’яток садово-паркового мистецтва і є найбільш доглянутими парками у Києві. Звісно, Маріїнський парк сильно постраждав під час розміщення на його території Антимайдану http://necu.org.ua/stan-mariyinskoho-parku-pislya-mitynhu-tyahne-na-kryminal-pryrodoohorontsi/ . Проте турбота адміністрації парку дається взнаки і всі три парки знаходяться в прекрасному стані. Інша справа – більшість природоохоронних знаків, що були розміщені тут, знищені під час подій Майдану і досі не відновлені. З усіх трьох парків ми виявили лише один охоронний знак – на вході у Міський сад. Ми звернулись до Київської міської державної адміністрації з проханням вирішити це питання.

Наступним дослідженим нами парком стала Володимирська гірка. На превеликий жаль, попри наявність охоронних знаків, ми виявили, що більшість дерев у парку обмотані різноманітними ганчірками та обвішане паперовими і пластиковими бірками з логотипами чаю «Ліптон». Очевидно, автори рекламної продукції задоволені собою та пишаються опануванням незайманих досі «рекламних поверхонь», але побачити в таких умовах «садово-паркове мистецтво» неможливо. Реклама повністю знищує вигляд парку. По цьому і сходих випадках виявлених в інших парках, ми підготували скарги до прокуратури. Протягом тижня вся реклама з паркі взникла.


Сьогодні ми плануємо добитись повного очищення всіх заповідних парків від всієї реклами http://pryroda.in.ua/necu/dopomozhit-vidchystyty-parky-vid-reklamy/ .

Найбільше розчарування викликали розташовані поряд пам’ятки природи «Замкова гора» та «Літописні гори» (схили Пейзажної алеї). В обох відсутні охоронні знаки та інформаційні аншлаги. Замкова гора є понівеченим цвинтарем та місцем масового відпочинку; схили Пейзажної алеї повністю заросли кропивою понад метрової висоти. З приводу відсутності охоронних знаків нами підготовлені скарги.


Натомість зовсім поряд із цими об’єктами розміщена стародавня Липа Петра Могили – найвідоміше дерево Києва. Липа знаходиться в прекрасному стані, оточена парканом та має кілька різних охоронних знаків.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Зовсім інше враження справляють залишки Каштану Воїственського, що був спиляний торік, та досі не втратив заповідного статусу http://pryroda.in.ua/zapzf/u-kyyevi-znyschyly-zapovidnyy-kashtan-voistvenskoho/ .
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Говорити по заповідні території в центрі Києва не можна, оминаючи увагою парк Шевченка, Золотоворітський сквер та Бульвар Шевченка. Ці три пам’ятки садово-паркового мистецтва є добре доглянутими (хоча й не так давно Київзеленбуд понівечив частину дерев тут http://necu.org.ua/spotvorennya-bulvaru-shevchenka/ ). При цьому, саме ці три об’єкти, разом із Володимирською гіркою, є створеними досить давно і ще з радянського часу зберегли старі охоронні знаки, відлиті з бронзи та встановлені на камінних брилах на землі. У цих парках також виявлена реклама Ліптону.

Втім, найцікавішим було виявити, що заповідна територія є навіть на Хрещатику. На превеликий жаль, доступ до неї закритий і вона не має жодного охоронного знаку. Це пам’ятка природи «Екзотичні дерева платану та ялиці», що розміщена в дворі Київської міської ради. Побачити її можна лише через щілину в паркані, хоча й варто визнати, що дерева в такому закутку недоступні для багатьох негативних впливів, в тому числі і від надмірної уваги «Київзеленбуду».
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
ДОП «Зелене Майбутнє» планує продовжувати обстеження природно-заповідного фонду Києва та боротись за дотримання природоохоронного законодавства на ньому.

Опубліковано у Новини. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *