Заплави річки Тетерів: край контрастів

24-25 травня ДОП “Зелене майбутнє” було проведено виїзд у мальовничі краї поблизу річки Тетерів, на межі Київської та Житомирської областей. Привідом здійснити подорож було виявлення у тих краях стародавньої діброви. Впродовж двох днів ми мандрували вздовж русла Тетерева у пошуках стародавніх дубів-велетнів, насолоджуючись красою тутешніх краєвидів – часом пологими берегами та мирною течією, а часом – крутими піщаними схилами.

21

Маршрут пролягав найрізноманітнішими шляхами – від заболочених ділянок лісу, де кожен міг відчути себе першовідкривачем, до затоплених стариць, які доводилось долати по коліна у воді.

3

Проте жодні труднощі чи перешкоди не завадили учасникам виїзду дістатись своєї цілі – вікових дубів, що досить часто зустрічаються у цій місцині. А це й справді вартувало докладених зусиль – дух захоплювало від одного лише погляду на велетенські стовбури та розлогі крони, що тягнуться до неба, утворюючи вигадливий візерунок могутніх звивистих гілок і яскраво-зелену мозаїку листя. Вік цих дубів сягає трьохсот і більше років, а це значить, що деякі з них були свідками існування Запорізької Січі. На жаль, сьогодні майже неможливо відновити точну картину подій, що відбувались саме у цих краях, але історична цінність тутешніх могутніх красенів-дубів не підлягає жодному сумніву.

4

Охват стовбура виміряних нами дерев варіює від 350 до 430 см, тобто такий дуб зможуть охопити, взявшись за руки, як мінімум троє людей.

5

Інколи траплялись і справжні гіганти (наприклад, дуб з охватом 461 см), і справді унікальні екземпляри, зокрема, подвійний дуб з охватом 625 см (!) чи дуб з велетенським дуплом, яке утворилось, вочевидь, внаслідок удару блискавки та розчахнуло дерево від верхівки і аж до самих коренів.

6

Таке дупло може слугувати чудовим прихистком для безлічі різних тварин, зокрема, кажанів, всі види яких занесені до Червоної Книги України. До слова, на кожному дорослому дубі мешкає до 2000 комах, що ще наочніше підкреслює їх роль у збереженні біорізноманіття та балансу екосистем.
Прикро, що попри всю красу, велич та унікальність цих дерев, на одному з них ми все-таки виявили сліди сокири. Це свідчить про те, що і далі знаходяться люди, охочі перетворити вікові дуби на мертву деревину, на те, що ви бачите на наступному фото, хоча абсолютно очевидно, що їх винищення має катастрофічні наслідки для довкілля.

7

Більше того, заплаву Тетерева можна сміливо назвати краєм контрастів. Тут мальовничі діброви межують зі смугами вирубок, які колись теж були лісом, а тепер являють собою лиш голий ландшафт, вкритий тим, що залишилось від свого часу могутніх дерев. Різницю можете оцінити самі:

8

З метою донести до лісників, які опікуються цими територіями, думку фахівців-біологів щодо проведення так званих «санітарних» вирубок, після яких залишається те, що ви вже бачили вище, а також захистити існуючі наразі дуби, одним з учасників виїзду – природоохоронцем, зоологом та громадським діячем Андрієм Плигою – було записано два відеозвернення:


Сподіваємось, наша спільна думка, яку озвучив Андрій, буде почутою тими, кому вони були адресовані.
Повертаючись до опису виїзду, варто зазначити, що вимірювання дубів – не єдина справа, яку ми встигли зробити. Зокрема, не залишився без нашої уваги напівзруйнований піонерський табір, закинутий у далекому 1986 році, де все ще можна побачити багато цікавих артефактів, що ховають у собі клаптик атмосфери минулого.

9

При нагоді ніхто не втрачав шансу ознайомитись з представниками місцевої флори та фауни.

10

Окрім цього, нам пощастило побачити справді унікальне явище – так звані «плоти», які утворюють мурахи під час повені, аби врятуватися. Через підвищення рівня води на період виїзду, деякі ділянки навколо річки були значно затоплені, що й дало змогу спостерігати подібну «агрегацію» цих суспільних комах.

11

Таким чином, природні багатства заплав Тетерева дійсно вражаючі. Вони включають в себе як вікові дуби, так і рідкісних представників тваринного та рослинного світу, не кажучи вже про те, в які мальовничі краєвиди все це поєднується, тримаючись навколо річки, немов навколо осі життя. З огляду на вищесказане, природоохоронці сподіваються створити на цих територіях заказник, що дозволить захистити місцеві біотопи від згубного втручання людини.
Наостанок, закликаємо всіх, хто не байдужий до світу, що його оточує, усіма можливими шляхами сприяти захисту подібних природних об’єктів, а також брати участь у наступних виїздах, де вам завжди будуть раді. А в якості першого кроку радимо, знаходячись на природі, ніколи не допускати подібного:

12

Текст: Анастасія Галєєва.

Опубліковано у Ліси, Новини, Природно-заповідний фонд. Додати до закладок постійне посилання.

1 коментар до Заплави річки Тетерів: край контрастів

  1. Лилия коментує:

    … Слышен !Гимн живой природе!…Композиторы и музыканты-исполнители-Птицы… и талантливое лесное “население”.Вдохновитель-стремление выжить! Дирижёры-борцы за сохранение девственной природы…Слушатели-пользователи-люди истосковавшиеся по мирному воздуху,обогащённому кислородом ….Очень красивые, “грустные” места…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *