Рік виявився багатим на події, і сидіти склавши руки не доводилось. Отож, спробуємо підбити підсумки роботи за цей період.
– Лісовий сектор. Рік ознаменувався боротьбою із масштабним знищенням найстаріших соснових лісів Київщини в Дзвінківському лісовому заказнику загальнодержавного значення (під виглядом так званих рубок догляду), та зі знищенням споконвічної діброви в нашому проектованому заказнику “Великий ліс” Бородянського району. Було обстежено ці лісові масиви і складено експертні висновки про цінність даних територій, які, на жаль, жодним чином не було враховано лісорубами. Також не оминули нашої уваги рубки в ряді інших заказників Київщини, зокрема в заказнику “Жуків хутір”, та в національних природних парках “Голосіївський” та “Синевир”. На жаль, на заваді припиненню рубок стоїть кілька законодавчих актів, які лишають простір для зловживань в лісовій сфері, і які визначатимуть вектор нашої діяльності в прийдешньому році. Одним з позитивних результатів є накладання штрафу в 70 000 грн по нашому зверненню на обласних меліораторів, які провадили незаконну рубку в заказнику “Калитянська дача” на Київщині. Також було написано більше десятка обгрунтувань на створення лісових заказників Київщини і Житомирщини, що чекають нині на своє погодження.
– Зоозахисний сектор. Протягом року тривала кампанія проти комерційного використання дельфінів у дельфінаріях та проти жорстокого поводження з тваринами в неволі, зокрема з ведмедями. Проведено пікетування міністерства екології і природних ресурсів з приводу продовження мораторію на вилов дельфінів у Чорному морі, яке вкупі з листуванням дало результат – 20 вересня міністерство видало наказ “Про тимчасову заборону спеціального використання китоподібних Чорного та Азовського морів”, тобто заборону на будь-який вилов дельфінів протягом трьох років. Наступною перемогою стало відкриття 13 грудня в НПП “Синевир” центру реабілітації для бурих ведмедів, які зазнали жорстокого поводження при утриманні в неволі. Міністерський указ про відкриття реабілітаційного центру є результатом кампанії наших зоозахисників.
– Оперативний сектор. Навесні вчергове було проведено операцію “Первоцвіт”, в результаті якої було зачищено київські ринки та підземні переходи. Операція показала подальше зменшення обсягів торгівлі у столиці, і – вперше! – напередодні 8 березня був день, коли, попри всі зусилля, не було помічено жодного торгівця первоцвітами! Восени проведено ряд рейдів на ринки Києва та в приміські ліси, де було вилучено/знешкоджено 18 капканів та пастка на хижих птахів, а також проведена профілактична робота з потенційними порушниками.
– Науковий сектор. Продовжився моніторинг популяцій рідкісних рослин в приміських лісах Києва та в РЛП “Лиса Гора”.
– Екоосвітній сектор. Було проведено 6 лекцій в різних вищих навчальних закладах Києва, також розпочато кінопокази екологічних фільмів на біофаці КНУ імені Тараса Шевченка. ДОП долучилася до організації в школах конкурсу дитячих малюнків. Також проведено 2 лекції і доповідь на природоохоронні тематики (дельфінарії та ін.) на кількох еко- і кінофестах.
– Інше. Багато чого робилося, що не входить до діяльності окремих секторів, зокрема:
– ДОП брала участь у організації чотирьох Маршів Захисників Києва;
– проведений збір підписів проти забудови НВЦ “Експоцентр України”;
– розвішано шпаківні в Голосіївському лісі;
– за нашими зверненнями ліквідовано звалища в університетському студмістечку та в парку Кирилівський Гай;
– ДОП долучилася до організації суботника на Лисій Горі;
– ДОП долучилась до протесту проти проведення Ukraine Trophy 2011 територіями Поліських заповідників ( і ми перемогли!);
– розвішано природоохоронні аншлаги на Лисій Горі (http://pryroda.in.ua/dop-kyiv/na-lysiy-hori-vstanovleno-novi-anshlahy/);
– знайдено місце поховання видатного природоохоронця М.В. Шарлєманя (детальніше http://pryroda.in.ua/dop-kyiv/druzhynnyky-vidnayshly-mohylu-vydatnoho-pryrodoohorontsya-m-v-sharlyemanya/);
– та інші дрібниці, з яких складається природоохоронна діяльність)
Ми вітаємо всіх з Новим Роком та Різдвом Христовим і дякуємо всім, хто весь час був поруч та допомагав нам в нашій нелегкій діяльності!