Загальнозоологічний заказник місцевого значення «Стайківські обрії»

Район:

Загальнозоологічний заказник місцевого значення «Стайківські обрії» площею 212,0 га розташовується в Кагарлицькому районі, в адміністративних межах Стайківської сільської ради. Був створений рішенням 35 сесії Київської обласної ради V скликання від 21.10.2010р.

Острівна територія проектованого заказника складається з заплавних островів Канівського водосховища та прилеглої до них акваторії. Острови сформовано алювіальними відкладеннями: переважно замуленими пісками. Ландшафт заплавний, лучно-болотяний. Територія островів значною мірою затоплюється під час весняних паводків та не має господарського використання. Добре розвиненою є прибережна водна рослинність, флористичне ядро якої утворюють рогіз вузьколистий, очерет звичайний, куга озерна, стрілолист стрілолистий, сусак зонтичний, частуха ланцетна.

Акваторію заток островів займає водна рослинність. Основу водних угруповань формують рдесники пронизанолистий, гребінчастий, блискучий та плаваючий, елодея канадська, ряски мала та трироздільна, а також спіродела багатокоренева. Особливої цінності зазначеним водоймам надає присутність тут рідкісних угруповань водних рослин, занесених до Зеленої книги України. Зокрема, тут зберігається одна з крайніх точок поширення в Канівському водосховищі угруповання водяного горіха плаваючого – реліктової рослини, що занесена до Червоної книги України.

Комплекс заплавних островів Канівського водосховища в околицях с.Стайки та прилегла до них акваторія є дуже важливою для збереження багатьох видів тварин територією. Акваторію Дніпра та внутрішні водойми населяють біля 30 видів риб, з яких щипавка, чеський йорж, синець, чехоня, білизна та сом охороняються згідно положень Бернської конвенції. Для території островів відома низка видів комах, занесених до Червоної книги України. Це бабки кордулегастер кільчастий та дозорець-імператор.

Найчисленнішою групою тварин на території проектованого заказника є птахи. Велику кількість видів складають постійно мешкаючі пернаті, з яких особливе місце посідають три види очеретянок. Багатство дрібних птахів приваблює на полювання великих хижаків: великого та малого яструбів, канюка звичайного та зимняка, а також луня болотяного. Усі перелічені вище птахи охороняються міжнародною Бернською конвенцією, що ратифікована Україною. На островах також відмічені випадки полювання дорослих орланів-білохвостів – виду, що занесений до Червоної книги України та охороняється низкою міжнародних угод.

Проте, найбільше значення острови мають для птахів, що мігрують. С.Стайки розміщене на березі одного з розширень Канівського водосховища у верхів‘ях, де зосереджуються острівні комплекси заплави р.Дніпро. До заповнення Канівського водосховища (1976 р.) тут також існував комплекс островів, який цілковито не заторплювався під час весняних паводків і утворював багаті рибою мілководдя та закриті водойми. Саме з цієї причини, ця територія здавна приваблює маси мігруючих птахів. Тенденція зупинки мігруючих птахів на цій ділянці Канівського водосховища збереглась і досі. Окремі тимчасові скупчення мігруючих птахів подекуди сягають 6-10 тисяч особин.

(Джерело: Обгрунтування створення загальнозоологічного заказника місцевого значення «Стайківський» або «Стайківські обрії». Укладачі Костюшин В.А., Василюк О.В., Сіренко І.П.)

Результати обстеження



Обстеження проведене 12.06.10

Охоплює острів навпроти с. Стайки, посередині Канівського водосховища у його звуженому місці. На острові присутні типові заплавні комплекси з верби і вільхи.

Острови оточені заростями очерету та рогозу, а мілини навколо зарослі водяним горіхом – рослиною Червоної книги України, жовтими глечиками тощо.

З рідкісної фауни варто відмітити чорного шуліку, що трапився при обстеженні острова в червні 2012 року.

На острові відсутні інформаційні аншлаги.

Вдячність за допомогу при обстеженні заказника висловлюємо к.б.н. Атамась Н.С.

Фото



Оноволено:

Новини Київщини

FeedWind

Новини України

FeedWind