21-27 квітня 2012 року відбулась перша комплексна експедиція Громадської кампанії «Збережемо українські степи!» до Луганщини. До задач експедиції входили а) обстеження існуючих територій ПЗФ області на предмет виявлення порушень природоохоронного законодавства та аналізу їх стану, б) збір інформації про поширення видів флори і фауни, що знаходяться під охороною (як Червоної книги України так і інших списків), в) виявлення перспективних для заповідання територій, г) з’ясування поширення видів молюсків, що пропонуються до включення у Червону книгу України, г) обстеження степових ділянок переданих під залісення, новостворених лісових насаджень на місці степів та деградуючих лісових насаджень та д) з’ясування кола ключових проблем степових біотопів в області.
Учасники експедиції: Василь Костюшин, к.б.н. заввідділом моніторингу та охорони тваринного світу Інституту зоології НАНУ, Ігор Балашов, к.б.н. світу Інститут зоології НАНУ, Марина Кривохижа, н.с. НПП «Дворічанський», Євгенія Прекрасна, Олексій Василюк, НЕЦУ.
Загалом експедиція подолала 2400км, з них 1000 км – по Луганщині. Пересувались автомобілем.
Загальний трек маршруту Луганщиною можна побачити тут:
http://g.co/maps/wrw6y
Головним досягнененням експедиції став саме маршрут, оскільки за одну поїздку ми ознайомились, принаймні поверхово з більшістю основних типів біотопів Луганщини (балки на і крейди на півночі, заплави річок, кряж, відкриті і залісені арени), а також побачили досить непоганий асортимент негативних впливів на природу (копанки, випалювання, залісення, рубки, видобуток каміння). Звісно кожен може додати щось своє, як от наприклад Ігор знайшов нове (третє) місце поширення рідкісного молюска, якого зараз включатимуть до Червоної книги, а я познаходив яскраві порушення при лісорозведенні, які тепер можна використовувати в дискусіях і, звісно оскаржувати. Втім, головне – це загальна картина, яку ми тепер уявляємо. На деяких моментах варто наголосити окремо.
Особливо приємно, що самим цікавим об’єктом на території області для нас лишається і тепер все той самий Нагольний Кряж, де ми ще три роки тому обґрунтували заказник. Шкода що досі його не створили. http://pryroda.in.ua/step/perspektivni/nagolnij-kryazh/ Під час обстеження додали кілька видів до списку раритетної фракції флори заказника.
Обстежені степові ділянки передані під залісення, та заліснені степові ділянки