Святогірський історико-архітектурний заповідник
Янв 30th, 2011 by stepan
Святогірський історико-архітектурний заповідник
Унікальний історико-архітектурний заповідник розташований на території Національного природного парку “Святі гори” і включає близьько 30 пам’яток історії, культури і архітектури.
З цим місцем пов’язані життя і доля багатьох відомих людей. Надзвичайно чудова природа Святогірську надихнула багатьох українських і російських письменників, художників, філософів. Антон Павлович Чехов назвав Святогірськ Донецькою Швейцарією через його надзвичайно м’який клімат.
В 1980 р. архітектурний ансамбль XVII-XIX ст. Святогірського Успінського монастиря у комплексі з пам’ятником Артему і меморіалом Великої Вітчизняної війни оголошений урядом України державним історико-архітектурним заповідником.
Свято-Успінська Святогірська лавра
Точної дати заснування лаври історія не зберегла. На цей рахунок сьогодні побутують декілька найрізноманітніших версій, і найбільш розповсюджені серед них дві:
– храми з’явилися після втечі до руських країв візантійських іноків у VIII-IX ст.;
– після розорення Києво-Печерської лаври частина її братії пішла до Святих гір.
Є, звісно, і гарна легенда: перший надземний монастир Святогір’я колись зранку нібито сам виріс з землі і вразив своєю красою всіх свідків цього небувалого явища.
Комплекс храмів, котрий з’явився тут з часом, став справжнім дивом, створеним природою і людьми, і надихав майстрів піра і кисті різних епох.
З приходом радянської влади в 1922 р. монастир був ліквідований, але через 70 років Святогірський монастир знов відкрився. А 9 березня 2004 р. монастир отримав статус лаври.
Особливо урочисті богослужіння відбуваються у престольні дні Свято-Успінської Святогірської лаври:
30 липня на честь Святогірської ікони Божої Матері, що знаходиться у Свято-Успінській Святогірській лаврі. У цей день відбувається хресна хода навколо лаври з дивотворною Святогірською іконою Пресвятої Богородиці.
24 серпня на честь преподобного Іоанна, затворника Святогірського. Хресна хода з іконою і мощами преподобного Іоанна навколо лаври.
28 серпня Успіння Пресвятої Володарки нашої Богородиці і Пріснодіви Марії. Хресна хода навколо Успінського собору.
24 вересня Собор преподобних отців, що у Святих горах на Донці просяяли. У цей день здійснюється хресна хода навколо Успінського собору лаври.
Храм святителя Миколи Мірлійського
Церква Миколи Чудотворця возведена у XVII ст. Простота і разом з тим вишуканість ліній обумовлюють красу цього твору мистецтва. Говорять, у часи, коли тут тільки зароджувалася лавра, у старій Микільській церкві, тій, що у глибині утесу, одного чудового дня на крейдяному стовпі з’явилась ікона Святителя Миколая. Цей образ вважається дивотворним і є однією з головних святинь монастиря. З цим стовпом пов’язано повір’я, що його крейда допомагає від зубної болі. Та для цього треба взяти і погризти стовп! Через деякий час у результаті такого лікування довелось обкласти досить схуднувший стовп цеглою, щоб не зруйнувалися перекриття.
Успінський собор
Це наймонументальніша споруда монастиря суміщує у собі елементи руського і візантійського архітектурного стилю. Золоті куполи Русі… Хто не чув цього виразу! Та це не лише поетичний образ. Ні міддю, ні латунню, а саме золотом самої вищої, 999 проби покриті куполи. Для цього використовують так зване сусальне золото. І нема більш гарного видовища, ніж золоті куполи церков, що сяють під сонцем!
Ікона Божої Матері Святогірська
Святогірська Свято-Успінська лавра. ХІХ ст. Ікону написав старець-паломник з Афону, щоб дати її у дар монастирю. Багато хворих різноманітними хворями отримали зцілення після молитви перед іконою Святогірської Богородиці, а інколи недужим посилалося здоров’я після помазання олією від лампади, що горить перед нею, або прикладання до хворого місця засушених квітів, що прикрашали ікону. Багато золотих і срібних підвісок біля дивотворного образу свідчать про здійснених дивах і милості до грішного роду людському Цариці Небесної.
Каплиця Андрія Першозваного
Саме про це місце святитель Філарет сказав: “Тут так близько від неба і так далеко від землі! Якщо тут не навчишся молитися, то де?!”Для цього і була створена каплиця. Брат відомого декабриста, друг О.С. Пушкіна, людина, котрій М.Ю. Лермонтов присвятив не один вірш, – Андрій Муравьов часто бував в іменії Потьомкіних і дуже цікавився життям монастиря. В ім’я його покровителя – Андрія Першозваного – і була освячена каплиця.
Покровська церква
Побудована 1850 р. за проектом архітектора А.А. Тона. На дзвіниці встановлені куранти, зроблені у монастирі майстром-самоучкою отцем Антоніном, котрого письменник В.І. Немирович-Данченко назвав святогірським Едісоном. Кажуть, що дзвін чцти і за десять кілометрів. На сьогодні у п’яти монастирських дзвіницях зібрано 54 дзвони, найбільший з них важить більше 6 тон.
Скит
На місці Всіхсвятського скиту раніше був монастирський цвинтар і кам’яна Всіхсвятська церква, підірвана 1947 р. Дерев’яний храм, обнесений частоколом, мабуть, найнезвичайна зі споруд Святогір’я. Зараз тут вже живуть монахи. Потрапити на його територію можна лише чотири рази на рік: до скиту удаляються, перш за все, для того, щоб скоротити до мінімуму контакти з навколишнім світом.
Пам’ятник Артему
Одна з верхівок крейдяних гір стала природнім постаментом величезному залізобетонному пам’ятнику. Ця колосальна 1000-тонна 22-метрова фігура Артема (революціонера Ф.А. Сергєєва) створена за проектом скульптора І.П. Кавалерідзе. Більша частина робіт виконувалася вручну: на терасі монастиря з залізобетону відливалися частини, котрі на невеликій вантажівці підіймалися на гору і за допомогою звичайного автокрану встановлювалися на місце.
Час роботи заповіднику: щоденно 9:0-16:30.
Телефони: (06262) 5-53-38 (каса), (06262) 5-56-56 (приймальня заповіднику), (06262) 5-30-24 (екскурсійний відділ лаври)
Взято з Телегид: Спецвыпуск. – № 1 (1). – май 2010.
Святогорсикй историко-архитектурный заповедник
Уникальный историко-архитектурный заповедник расположен на территории Национального природного парка “Святые горы” и включает около 30 памятников истории, культуры и архитектуры.
С этим местом связаны жизни и судьбы многих известных людей. Необыкновенно прекрасная природаСвятогорска вдохновила многих украинских и российских писателей, художников, философов. Антон Павлович Чехов назвал Святогорск Донецкой Швейцарией из-за его необычайно мягкого климата.
В 1980 г. архитектурный ансамбль XVII-XIX в.в. Святогорского Успенского монастыря в комплексе с памятником Артёму и мемориалом Великой Отечественной войны объявлен правительством Украины государственным историко-архитектурным заповедником.
Свято-Успенская Святогорская лавра
Точной даты основания обители история не сохранила. На этот счёт сегодня бытуют несколько самых разных версий, и наиболее распространены среди них две:
– храмы появились после бегства византийских иноков в VII-IX в.в.;
– после разорения Киево-Печёрской лавры часть её братии ушла в Святые горы.
Есть, конечно, и красивая легенда: первый надземный монастырь Святогорья однажды утром якобы сам вырос из земли и поразил своей красотой всех очевидцев этого небывалого явления.
Комплекс храмов, который появился здесь со временем, стал настоящим чудом, сотворённым природой и людьми, и вдохновлял мастеров пера и кисти разных эпох.
С приходом советской власти в 1922 г. монастырь был ликвидирован, но спустя 70 лет Святогорская обитель вновь открылась. А 9 марта 2004 г. монастырь получил статус лавры.
Особо торжественные богослужения происходят в престольные дни Свято-Успенской Святогорсокй лавры:
30 июля в честь Святогорской иконы Божией Матери, что находится в Свято-Успенсокй Святогорской лавре. В этот день совершается крестный ход вокруг обители с чудотворной Святогорсокй иконой Пресвятой Богородицы.
24 августа в честь преподобного Иоанна, затворника Святогорского. Крестный ход с иконами и мощами преподобного Иоанна вокруг обители.
28 августа Успение Пресвятой Владычицы нашей Богородицы и Приснодевы Марии. По случаю престольного дня совершается крестный ход вокруг Успенского собора.
24 сентября Собор преподобных отцов, во Святых горах на Донце просиявших. В этот день совершается крестный ход вокруг Успенского собора обители.
Храм Святителя Николая Мирликийского
Церковь Николая Чудотворца возведена в XVII в. Простота и вместе с тем изящество линий обуславливают красоту этого произведения искусства. Говорят, во времена, когда здесь только зарождалась обитель, в старой Николаевской церкви, той, что в глубине утёса, в один прекрасный день на меловом столбе появилась икона Святителя Николая. Этот образ является чудотворным и является одной из главных святынь монастыря. С этим столбом связано поверье, что его мел помогает от зубной боли. Но для этого необходимо взять и погрызть столб! Через некоторое время в результате такого лечения пришлось обложить изрядно похудевший столб кирпичом, чтобы не обрушились перекрытия.
Успенский собор
Это наиболее монументальное сооружение монастыря сочетает в себе элементы русского и византийского архитектурного стиля. Золотые купола Руси… Кто не слышал этого выражения! Но это не только поэтический образ. Не медью, не латунью, а именно золотом самой высшей, 999 пробы покрывают купола. ДЛя этого используют так называемое сусальное золото. И нет более красивого зрелища, чем золотые купола церквей, сияющие под солнцем!
Икона Божией Матери Святогорская
Святогорская Свято-Успенская лавра. ХІХ в. Икону написал старец-паломник из Афона, чтобы преподнести её в дар монастрыю. Многие больные различными недугами получили исцеление после усердной молитвы перед иконой Святогорской Богородицы, а иногда недужным посылалось здравие после помазания маслом от лампады, горящей перед ней, или прикладывания к больному месту засушенных цветов, украшавших икону. Множество золотых и серебряных подвесок чудотворного образа явно свидетельствуют о совершившихся чудесах и милости к грешному роду человеческому Царицы Небесной.
Часовня Андрея Первозванного
Именно об этом месте святитель Филарет сказал: “Здесь так близко от неба и так далеко от земли! Если здесь не научишся молиться, то где?!” Для этого и была создана часовня.
Брат известного декабриста, друг А.С. Пушкина, человек, которому М.Ю. Лермонтов посвятил не одно стихотворение, – Андрей Мурвьёв часто бывал в имении Потёмкиных и очень интересовался жизнью монастыря. Во имя его покровителя – Андрея Первозванного – и была освящена часовня.
Покровская церковь
Построена в 1850 г. по проекту архитектора А.А. Тона. На колокольне установлены куранты, сделанные в монастыре мастером-самоучкой отцом Антонином, которого писатель В.И. Немирович-Данченко назвал святогорским Эдисоном. Говорят, что звон слышен и за десять километров. В настоящее время на пяти монастырских колокольнях собрано 54 колокола, самый большой из них весит более 6 тонн.
Скит
На месте Всехсвятского скита раньше было монастырское кладбище и каменная Всехсвятская церковь, взорванная в 1947 г. Деревянный храм, обнесённый частоколом, пожалуй, самое необычное из сооружений Святогорья. Сейчас здесь уже живут монахи Святогорья. Сейчас здесь уже живут монахи. Попасть на его территорию можно только четыре раза в год: в скит кдаляются, прежде всего, для того, чтобы сократить до минимума контакты с окружающим миром.
Памятник Артёму
Одна из вершин меловых гор стала естественным постаментом громадному железобетонному памятнику. Эта колоссальная 1000-тонная 22-метровая фигура Артёма (революционера Ф.А. Сергеева) создана по проекту скульптора И.П. Кавалеридзе. Большая часть работ выполнена вручную: на террасе монастыря из железобетона отливались части, которые на небольшом грузовичке поднимались на гору и с помощью автокрана устанавливались на место.
Время работы: ежедневно 9:00-16:30.
Телефон: (06262) 5-53-38 (касса), (06262) 5-56-56 (приёмная заповедника), (06262) 5-30-24 (экскурсионный отдел лавры)
Взято из Телегид: Спецвыпуск. – № 1 (1). – май 2010.