RSS

українською
Святогірський історико-архітектурний заповідник
Унікальний історико-архітектурний заповідник розташований на території Національного природного парку “Святі гори” і включає близьько 30 пам’яток історії, культури і архітектури.
З цим місцем пов’язані життя і доля багатьох відомих людей. Надзвичайно чудова природа Святогірську надихнула багатьох українських і російських письменників, художників, філософів. Антон Павлович Чехов назвав Святогірськ Донецькою Швейцарією через його надзвичайно м’який клімат.
В 1980 р. архітектурний ансамбль XVII-XIX ст. Святогірського Успінського монастиря у комплексі з пам’ятником Артему і меморіалом Великої Вітчизняної війни оголошений урядом України державним історико-архітектурним заповідником.

Свято-Успінська Святогірська лавра
Точної дати заснування лаври історія не зберегла. На цей рахунок сьогодні побутують декілька найрізноманітніших версій, і найбільш розповсюджені серед них дві:
– храми з’явилися після втечі до руських країв візантійських іноків у VIII-IX ст.;
– після розорення Києво-Печерської лаври частина її братії пішла до Святих гір.
Є, звісно, і гарна легенда: перший надземний монастир Святогір’я колись зранку нібито сам виріс з землі і вразив своєю красою всіх свідків цього небувалого явища.
Комплекс храмів, котрий з’явився тут з часом, став справжнім дивом, створеним природою і людьми, і надихав майстрів піра і кисті різних епох.
З приходом радянської влади в 1922 р. монастир був ліквідований, але через 70 років Святогірський монастир знов відкрився. А 9 березня 2004 р. монастир отримав статус лаври.

Особливо урочисті богослужіння відбуваються у престольні дні Свято-Успінської Святогірської лаври:
30 липня на честь Святогірської ікони Божої Матері, що знаходиться у Свято-Успінській Святогірській лаврі. У цей день відбувається хресна хода навколо лаври з дивотворною Святогірською іконою Пресвятої Богородиці.
24 серпня на честь преподобного Іоанна, затворника Святогірського. Хресна хода з іконою і мощами преподобного Іоанна навколо лаври.
28 серпня Успіння Пресвятої Володарки нашої Богородиці і Пріснодіви Марії. Хресна хода навколо Успінського собору.
24 вересня Собор преподобних отців, що у Святих горах на Донці просяяли. У цей день здійснюється хресна хода навколо Успінського собору лаври.

Храм святителя Миколи Мірлійського
Церква Миколи Чудотворця возведена у XVII ст. Простота і разом з тим вишуканість ліній обумовлюють красу цього твору мистецтва. Говорять, у часи, коли тут тільки зароджувалася лавра, у старій Микільській церкві, тій, що у глибині утесу, одного чудового дня на крейдяному стовпі з’явилась ікона Святителя Миколая. Цей образ вважається дивотворним і є однією з головних святинь монастиря. З цим стовпом пов’язано повір’я, що його крейда допомагає від зубної болі. Та для цього треба взяти і погризти стовп! Через деякий час у результаті такого лікування довелось обкласти досить схуднувший стовп цеглою, щоб не зруйнувалися перекриття.

Успінський собор
Це наймонументальніша споруда монастиря суміщує у собі елементи руського і візантійського архітектурного стилю. Золоті куполи Русі… Хто не чув цього виразу! Та це не лише поетичний образ. Ні міддю, ні латунню, а саме золотом самої вищої, 999 проби покриті куполи. Для цього використовують так зване сусальне золото. І нема більш гарного видовища, ніж золоті куполи церков, що сяють під сонцем!

Ікона Божої Матері Святогірська
Святогірська Свято-Успінська лавра. ХІХ ст. Ікону написав старець-паломник з Афону, щоб дати її у дар монастирю. Багато хворих різноманітними хворями отримали зцілення після молитви перед іконою Святогірської Богородиці, а інколи недужим посилалося здоров’я після помазання олією від лампади, що горить перед нею, або прикладання до хворого місця засушених квітів, що прикрашали ікону. Багато золотих і срібних підвісок біля дивотворного образу свідчать про здійснених дивах і милості до грішного роду людському Цариці Небесної.

Каплиця Андрія Першозваного
Саме про це місце святитель Філарет сказав: “Тут так близько від неба і так далеко від землі! Якщо тут не навчишся молитися, то де?!”Для цього і була створена каплиця. Брат відомого декабриста, друг О.С. Пушкіна, людина, котрій М.Ю. Лермонтов присвятив не один вірш, – Андрій Муравьов часто бував в іменії Потьомкіних і дуже цікавився життям монастиря. В ім’я його покровителя – Андрія Першозваного – і була освячена каплиця.

Покровська церква
Побудована 1850 р. за проектом архітектора А.А. Тона. На дзвіниці встановлені куранти, зроблені у монастирі майстром-самоучкою отцем Антоніном, котрого письменник В.І. Немирович-Данченко назвав святогірським Едісоном. Кажуть, що дзвін чцти і за десять кілометрів. На сьогодні у п’яти монастирських дзвіницях зібрано 54 дзвони, найбільший з них важить більше 6 тон.

Скит
На місці Всіхсвятського скиту раніше був монастирський цвинтар і кам’яна Всіхсвятська церква, підірвана 1947 р. Дерев’яний храм, обнесений частоколом, мабуть, найнезвичайна зі споруд Святогір’я. Зараз тут вже живуть монахи. Потрапити на його територію можна лише чотири рази на рік: до скиту удаляються, перш за все, для того, щоб скоротити до мінімуму контакти з навколишнім світом.

Пам’ятник Артему
Одна з верхівок крейдяних гір стала природнім постаментом величезному залізобетонному пам’ятнику. Ця колосальна 1000-тонна 22-метрова фігура Артема (революціонера Ф.А. Сергєєва) створена за проектом скульптора І.П. Кавалерідзе. Більша частина робіт виконувалася вручну: на терасі монастиря з залізобетону відливалися частини, котрі на невеликій вантажівці підіймалися на гору і за допомогою звичайного автокрану встановлювалися на місце.

Час роботи заповіднику: щоденно 9:0-16:30.
Телефони: (06262) 5-53-38 (каса), (06262) 5-56-56 (приймальня заповіднику), (06262) 5-30-24 (екскурсійний відділ лаври)

Взято з Телегид: Спецвыпуск. – № 1 (1). – май 2010.