RSS

Проектований ландшафтний заказник місцевого значення розташований у 23 км на північний схід від міста Суми, в околицях с. Битиця та Вакалівщина, у західній частині Сумського району Сумської області. Територія представлена ярами та балками (материкові луки, соснові та мішані ліси) площею більше 30 га (див. схему у додатках). Необхідні детальні картографічні матеріали для більш точного зазначення меж проектованого заказника.

Ландшафт
Знаходиться у Сумсько-Тростянецькому ландшафтному районі Сумської схилово-височинної області, Лісостепової зони на порізаних ярами та балками схилах правого корінного берега ріки Псел.

Флора
Це територія Великочернеччинського підрайону Краснопільсько-Тростянецького геоботанічного району Сумського геоботанічного округу, що відноситься до Східноєвропейської провінції Європейсько-Сибірської лісостепової області. Представлені типи рослинності: лучна, чагарникова, деревна (широколистяні та хвойні ліси).

На незаліснених схилах балок поширені материкові луки. Серед раритетних видів зустрічається льон багаторічний (Linum perenne L.) – занесений до Червоного списку Сумської області. Поширені підмаренники, вероніка лікарська, смілка липка, в’язіль різнобарвний, різноманітні злаки, жовтеці та дзвоники, нечуйвітер, мишачий горошок, дика морква, ріп’яшок звичайний, подорожник ланцетолистий, ромашка лікарська, оман британський, коров’як звичайний тощо.

Деревна рослинність представлена наступними видами: дуб червоний (інтродуцент), верби, дуб черешчатий, липа серцелиста, клен гостролистий, береза бородавчаста, сосна звичайна (Pinus sylvestris), яблуня та груша. З кущів зустрічаються терен, глід, шипшина собача. Серед трав’янистих рослин представлений копитняк європейський, ряст щільний, медунка темна, зірочники, яглиця, проліска сибірська тощо.

Таким чином, на території проектованого заказника, виявлений 1 вид рослини, занесеної до Червоного списку Сумської області.

Фауна
Впродовж 2002-2009 рр., було виявлено 59 видів раритетних тварин:
Комахи
Металовидка кропив’яна
Сатурнія руда
Дозорець-імператор
Перламутрівка велика лісова
Джміль моховий
Стрічкарка вербова
Стрічкарка малинова
Жук-олень, рогач звичайний
Синявець аргірогномон
Чернівець непарний
Совка облямівчаста
Жалібниця
Махаон
Металовидка красива
Сколія-гігант
Ксилокопа фіолетова
Земноводні
Жаба гостроморда
Плазуни
Веретільниця ламка
Ящірка прудка
Вуж звичайний
Гадюка Нікольського
Птахи
Коноплянка, ріполов
Яструб великий
Польовий жайворонок
Черный стриж
Канюк звичайний
Дрімлюга
Щиглик
Лелека білий
Костогриз
Крук
Перепілка
Деркач
Обыкновенная кукушка
Ластівка міська
Вівсянка звичайна
Мухоловка білошия
Зяблик
Ластівка сільська
Сорокопут звичайний
Східний соловей
Бджолоїдка звичайна
Плиска біла
Плиска жовта
Вивільга
Синиця велика
Горобець польовий
Куріпка сіра
Вівчарик-ковалик
Чекан лучний
Співочий дрізд
Горобинник
Одуд
Ссавці
Вовк
Їжак звичайний
Заєць-русак
Сліпак звичайний
Кабан дикий

Загальна кількість виявлених безхребетних – 178 (список видів – у додатках), хребетних – 58 видів.
Всі наведені дані отримані в ході експедицій мнс Поліського заповідника Пархоменка В.В. у 2002-2009 рр. Окремі дані по фауні проектованого заказника опубліковані у 2004-08 рр.

Висновки
На території проектованого заказника виявлено 59 охоронних видів тварин і рослин. Дана територія межує з Битицьким, Лунарієвим, «Банний Яр» та Вільшанківським заказниками (Сумський район) і має забезпечити більшу збереженість раритетних видів рослин і тварин долини р. Псел у Сумському районі. Відтак, вважаємо за необхідне створити на зазначеній території ландшафтний заказник місцевого значення з пропонованою назвою «Вакалівський».

молодший науковий співробітник
Поліського природного заповідника
Пархоменко В.В.
06.03.2010

Додаток 1: Список виявлених безхребетних.