RSS

Проектований ландшафтний заказник місцевого значення розташований в околицях сіл Запсілля та Могриця, у північно-західній частині Краснопільського району Сумської області. Територія представлена остепненими та залісненими балками, заплавними луками та старицями р. Псел площею близько 400 га (див. схему у додатках).

Ландшафт
Знаходиться у Сумсько-Тростянецькому ландшафтному районі Сумської схилово-височинної області, Лісостепової зони на крутих, порізаних ярами та балками остепнених та заліснених схилах правого корінного берега річки Псел, а також включає ділянку заплави та стариць ріки Псел.

Флора
Це територія Великочернеччинського підрайону Краснопільсько-Тростянецького геоботанічного району Сумського геоботанічного округу, що відноситься до Східноєвропейської провінції Європейсько-Сибірської лісостепової області. Представлені типи рослинності: степова, лучна, чагарникова, прибережно-водна, водна, деревна (яблуневі сади, широколистяні ліси віком більше 100 років).

На незаліснених схилах балок у місцях виходу крейди поширені кальцієфільні варіанти лучних степів. На непорушених ділянках – лучно-степові ценози. У більш віддалених від річки місцях у системі розгалужених балок правобережжя Псла поширені материкові луки. Серед раритетних видів зустрічаються льон багаторічний (Linum perenne L.) та австрійський (L. austriacum L.), анемона лісова (Anemone sylvestris L.), шолудивник Кауфмана (Pedicularis kaufmanni Pinzg.) – занесені до Червоного списку Сумської області. Поширена шавлія лучна, чебрець, ріп’яшок звичаний, чорнокорінь лікарський, заяча капуста гігантська, в’язіль різнобарвний, різноманітні злаки та смілка липка.
Широколистяні ліси на схилах балок представлені дубом черешчатим (окремі дерева віком понад 100 років), липою серцелистою, кленом гостролистим, березою бородавчастою, зрідка – сосна звичайна (Pinus sylvestris), яблуня та груша. У другому ярусі поширена ліщина лісова. З кущів – зустрічаються терен, глід, шипшина собача. Серед трав’янистих рослин представлений копитняк європейський, ряст щільний, медунка темна, зірочники, яглиця, проліска сибірська тощо. Зустрічається Ряст Маршалла (Corydalis marshalliana L.), занесений до Червоного списку Сумської області.

У заплаві Псла поширені верби (попеляста), вільха чорна, клен гостролистий, сосна звичайна, осоки, очерет звичайний, рогіз вузьколистий, латаття жовте тощо.

Таким чином, на території проектованого заказника виявлено 5 видів раритетних рослин, занесених до Червоного списку Сумської області.

Фауна
Строкатість природніх умов територі проектованого заказника зумовила існування багатьох видів тварин на цій відносно невеликій території. Лише раритетна фауна нараховує 89 видів

  • Комахи:
  • Металовидка кропив’яна
    Дозорець-імператор
    Райдужниця велика
    Перламутрівка велика лісова
    Джміль моховий
    Джміль яскравий
    Стрічкарка вербова
    Стрічкарка малинова
    Стрічкарка блакитна
    Жук-олень, рогач звичайний
    Синявець аргірогномон
    Чернівець непарний
    Аркас
    Богомол звичайний
    Мелітурга булавовуса
    Совка облямівчаста
    Жалібниця
    Жук-носоріг
    Махаон
    Мнемозина
    Металовидка красива
    Сколія-гігант
    Ксилокопа фіолетова
    Поліксена
  • Земноводні
    Ропуха зелена
    Жерлянка червоночерева
    Жаба гостроморда
  • Плазуни
    Мідянка
    Гадюка Нікольського
    Вуж звичайний
    Веретільниця ламка
    Ящірка прудка
  • Птахи
    Коноплянка, ріполов
    Яструб великий
    Очеретянка чагарникова
    Польовий жайворонок
    Черный стриж
    Чапля сіра
    Бугай
    Канюк звичайний
    Дрімлюга
    Щиглик
    Лелека білий
    Лунь болотяний
    Костогриз
    Крук
    Перепілка
    Деркач
    Обыкновенная кукушка
    Ластівка міська
    Дятел сірійський
    Чапля біла велика
    Просянка
    Вівсянка звичайна
    Мухоловка білошия
    Зяблик
    Посмітюха
    Журавель сірий
    Ластівка сільська
    Сорокопут звичайний
    Кобилочка солов’їна
    Східний соловей
    Бджолоїдка звичайна
    Плиска біла
    Плиска жовта
    Вивільга
    Синиця блакитна
    Синиця велика
    Горобець польовий
    Куріпка сіра
    Осоїд
    Вівчарик-ковалик
    Дятел сивий
    Ластівка берегова, щурик
    Чекан лучний
    Повзик
    Сова сіра
    Співочий дрізд
    Горобинник
    Одуд
  • Ссавці
    Тушканчик великий
    Вовк
    Козуля європейська
    Бобер річковий
    Їжак звичайний
    Заєць-русак
    Борсук
    Сліпак звичайний
    Кабан дикий

Загальна кількість виявлених безхребетних – 252 (список видів представлений у додатках), хребетних – 103 види.
З плазунів відмічена мідянка – ця невелика змія в останні роки стає все більш рідкісною на Сумщині. Гадюка Нікольського реєструється постійно на схилах балок. З птахів зустрічається у заплаві у заболочених старицях журавель сірий, чапля сіра, крижень тощо. З ссавців, поширені бурозубки, мишовидні гризуни. Зрідка трапляються під час міграцій свиня дика, вовк, козуля європейська.
Всі наведені дані отримані в ході експедицій мнс Поліського заповідника Пархоменка В.В. у 2000-2009 рр. Окремі дані опубліковані у 2002-06 рр.

Висновки
На території проектованого заказника виявлено 89 охоронних видів тварин і 5 рослин. Заказник межує з Миропільським, Олександрійським та Могицьким заказниками (Сумський та Краснопільський райони) і має забезпечити більшу збереженість раритетних видів рослин і тварин долини р. Псел у Краснопільському районі. Дозволить зберегти наступні типи рослинності: степову, лучну, чагарникову, прибережно-водну, водну і деревну. Площа проектованого заказнику є достатньою для забезпечення збереження та самопідтримання вказаного природного комплексу. Відтак, вважаємо за необхідне створити на зазначеній території ландшафтний заказник місцевого значення з пропонованою назвою «Запсілля».

молодший науковий співробітник
Поліського природного заповідника

Пархоменко В.В.

28.02.2010