RSS

 обгрунтування 1

Під час дослідження ліхенобіоти Донецького кряжу, у Перевальському р-ні Луганської області між смт Байрачки, с-щем Софіївка і с. Малоїванівка у верхів’ях р. Біла була виявлена цікава у ліхенологічному відношенні степова ділянка. Передумови існування рідкісних видів лишайників у достатній близькості від промислово навантажених населених пунктів полягають у специфіці геоморфологічної структури регіону.  Для позначеної ділянки типовими є долини з крутими, скельними схилами і ділянками міжрічкових просторів з гривистим рельєфом, щебенистим ґрунтом і розрідженою рослинністю, де місцями виходять корінні породи. Такі простори виявляються не придатними для сільського господарства, і частково використовуються місцевим населенням як пасовища, що з одного боку сприяло збереженню деяких рідкісних видів лишайників до наших днів, але, з іншого боку, продовжує деградаційний вплив на них.

Інша цікава риса регіону, що обумовлює співіснування на його території різних за екологічними уподобаннями видів лишайників, полягає в особливостях його геологічного розвитку і гірських порід, що нині відслонюються. У межах «Перлина Перевальщини» на поверхню виходять відклади карбону, що представлені шарами поперемінно відслонених пісковиків, сланців, вапняків і вуглів. Так, у полі зору поруч можна спостерігати виходи пісковиків і вапняків, а відповідно, зміни у різноманітності лишайникового покриву цих порід.

На твердих карбонатних і безкарбонатних карбонових породах сформувався ґрунтовий покрив, що складається переважно з чорноземів. На Донецькому кряжі на ґрунти значно впливають ерозійні процеси. Наґрунтовий лишайниковий покрив сприяє зменшенню ерозійного вивітрювання і позитивно впливає на гідрологічний режим ґрунту, що обумовлює збереження і відновлення степових ценозів в цілому.

В орографічному відношенні досліджувана степова територія лежить у межах Головного вододілу  Донецького кряжу, що є найбільш піднятою його частиною (абс. висоти більше 300 метрів над рівнем моря). Вважається, що в доагрикультурні часи тут панував надгідротичний варіант різнотравно-типчаково-ковилових степів. За сучасним геоботанічним районуванням «Перлина Перевальщини» лежить у межах Донецького лісостепового округу дубових лісів, лучних та різнотравно-злакових та петрофітних степів Чорноморсько-Азовської степової підпровінції, Понтичної степової  провінції, Євразійської степової області.

Лишайниковий покрив «Перлина Перевальщини», що  загалом налічує 55 видів, складається з епілітних, епіфітних і епігейних видів лишайників. Епілітна ліхенобіота представлена
•    ацидофільними видами (що приурочені до виходів пісковиків і сланців, 17 видів):
Acarospora cervina A. Massal., Aspicilia caesiocinerea (Nyl. ex Malbr.) Arnold, Aspicilia reticulata Krempelh. ap. Arnold, Bellemerea cupreoatra (Nyl.) Clauzade & Cl. Roux, Candelariella vitellina (Hoffm.) Müll.Arg., Lecanora agropholis (Ach.) Ach., Lecanora muralis (Schreb.) Rabenh., Lecidea fuscoatra (L.) Ach., Lecidea lactea Flörke ex Schaer, Lepraria lobificans Nyl., Neofuscelia pulla (Ach.) Essl., Physcia caesia (Hoffm.) Fürnr.
Rhizocarpon distinctum Th. Fr., Rhizocarpon geographicum (L.) DC. ap. Lam. & DC., Trapelia coarctata (Sm.) Choisy, Xanthoparmelia somloensis (Gyeln.) Hale, Xanthoparmelia conspersa (Ehrh. ex Ach.) Hale
•    базофільними видами (що пов’язані з виходами вапняків і карбонатних пісковиків, 20 видів):
Acarospora glaucocarpa (Ach.) Körb., Acarospora oligospora (Nyl.) Arnold., Aspicilia calcarea (L.) Mudd, Aspicilia contorta (Hoffm.) Krempelh., Caloplaca crenulatella (Nyl.) H. Olivier, Caloplaca decipiens (Arnold) Blomb. & Forssell, Caloplaca lactea (A. Massal.) Zahlbr., Caloplaca saxicola (Hoffm.) Nordin, Caloplaca transcaspica (Nyl.) Zahlbr., Candelariella aurella (Hoffm.) Zahlbr., Collema crispum (Huds.) F. Weber ex F.H. Wigg., Lecania erysibe (Ach.) Mudd, Lecanora dispersa (Pers.) Sommerf., Lobothallia radiosa (Hoffm.) Hafellner, Phaeophyscia orbicularis (Neck.) Moberg, Rinodina bischoffii (Hepp.) A. Massal., Rinodina guzzinii Jatta,  Staurothele cf. subareolata (Nyl.) Zahlbr., Verrucaria nigrescens Pers., Verrucaria muralis Ach.

Серед цих лишайників траплялися види, що теоретично можуть розвиватися на обох типах субстратів, але в умовах «Перлина Перевальщини», де поруч представлені обидва субстрати, все ж таки тяжіють до вапняків – Acarospora oligospora (Nyl.) Arnold., Aspicilia contorta (Hoffm.) Krempelh., Caloplaca crenulatella (Nyl.) H. Olivier, Lobothallia radiosa (Hoffm.) Hafellner, Verrucaria nigrescens Pers. Ще в одному випадку типово епіфітний вид (Phaeophyscia orbicularis (Neck.) Moberg) відомий в «Перлина Перевальщини» тільки з вапняку. Даний факт говорить за те, що територія «Перлина Перевальщини», що пропонується до заповідання, в майбутньому може слугувати модельною ділянкою для вивчення субстратних уподобань лишайників.

Епіфітна ліхенобіота складається з видів, переважно типових для лісових масивів степової зони і налічує 9 видів:
Amandinea punctata (Hoffm.) Coppins & Scheid., Candelariella xanthostigma (Ach.) Lettau, Hypocenomyce scalaris (Ach. ex Lilj.) Choisy, Hypogymnia physodes (L.) Nyl., Lecanora chlarotela Nyl., Micarea prasina Fr., Parmelia sulcata Taylor, Physcia tenella (Scop.) DC., Strangospora pinicola (A. Massal.) Körber.

Серед них Hypocenomyce scalaris (Ach. ex Lilj.) Choisy, Lecanora chlarotela Nyl. і Strangospora pinicola (A. Massal.) Körber є рідкісними для Донецького кряжу, і більш типовими для лісостепових і лісових територій.

Найцікавішою є епігейна група лишайників, що містить рідкісні для Донецького кряжу види, розповсюджені на карбонатних ґрунтах і суглинках:
Catapyrenium squamulosum (Ach.) Breuss, Collema crispum (Huds.) F. Weber ex F.H. Wigg., Collema tenax (Swartz) Ach. em. Degel. і Psora decipiens (Hedw.) Hoffm.
Наявність цих видів на ґрунтах між дернинами степових трав має велике значення для нормального функціонування степових ценозів. Показано, що присутність видів роду  Collema і Catapyrenium свідчить за початкові процеси відновлення у степових екотопах. Присутність же Psora decipiens (Hedw.) Hoffm. – аркто-альпійського пустельного лишайнику з лускатою сланню, говорить за високий ступінь відновлення. Це єдиний локалітет Psora decipiens, що зафіксований в ході ліхенологічного обстеження Донецького кряжу протягом 2005-2007 років. Зростає невеличкими прогалинками на карбонатних ґрунтах біля вапнякових відслонень в окол. с. Малоіванівка. Його зростання на Донецькому кряжі має бути взяте під охорону задля подальшого відновлення степових ділянок.
З епігейною групою тісно пов’язана епібріофільна, що представлена видами роду Cladonia: C. chlorophaea (Flörke ex Sommerf.) Spreng., C. fimbriata (L.) Fr., C. foliacea (Huds.) Willd., C. magyarica Vain., C. pyxidata (L.) Hoffm., C. subrangiformis Sandst.

Отже, виходячи з наукового, екологічного, флористичного і естетичного значення території «Перлина Перевальщини», її пропонується взяти під охорону на правах ботанічного заказника загальнодержавного значення. В заповідному об’єкті рекомендовано обмежити видобування твердих гірських порід, випасання тварин, вижигання степових ділянок, забудову території та інші роботи, які можуть негативно вплинути на лишайниковий покрив.

Зав. відділом ліхенології та бріології
Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного
НАН України
професор, д.б.н.
С.Я. Кондратюк

Аспірант 3-го року навчання
О.В. Надєіна