RSS

українською
Пам’ятка природи  «Солодка гола» у складі зказнику “Білосарайська коса” (РЛП “Меотіда”)
Площа: 1 га

Першотрваневий р-н Донецької обл.

Пам’ятка природи “Солодка гола” був виділений на Білосарайській косі, де солодка росте на прибережних черепашниках і приморських пісках у великій масі.

Зарості солодки в основному приурочені до середніх виравнених ділянок коси, зустрічаються між дюнами, вони майже одновидові.

Зустрічаються дві форми солодки – з голими і з опущеними плодами, ростуть вони поруч. Рослини добре квітнуть і родять. Розмножується солодка в основному вегетативним шляхом, але насіння всхоже і при засівах у Донецькому ботанічному саду давали задовільні всходи.

Взятий під охорону, як пам’ятка природи, масив солодки площею 1 га являє собою лише частину занятої нею території. Загальна ж площа цих заростей на білосарайській косі оцінюються приблизно у 15-20 га.

Та не лише солодка гола визначає цінність пам’ятки природи. Цікавий весь комплекс своєрідної приморської рослинності, що пристосувалася до умов бідних піщаних ґрунтів, надмірного засолення, особливого режиму зволоження, палючого сонця і сильних вітрів. Тут у вигляді кущів і невеликих заростів ростуть безсмертник піщаний і ефедра двоколоскова – лікарські рослини.

Тут і там розкидані бузковик, жовтушник. Значні площі зайняті заростями осоки колхідської. Майже всюди можна побачити кущі молочаю Сегієра, синьоголовника морського, полину польового, хондрилли, астрагалу, зарості керемеків.

На понижених територіях західної частини коси в озерах, що пересихають, утворюються цілі поля солеросу трав’янистого і інших рослин. Місцями підвищуються зарості очерету озерного, осоту, ситників.

Взято з Памятники природы Донетчины: Путеводитель. – Донецк: Донбасс, 1979. – 95 с.