Ландшафт території сучасної Луганської області первинно складався зі степів на вододілі та з дубових і вільхових лісів у долинах і балках [1]. Проте вже до 19 століття більшість степів була знищена, збереглися лише окремі ізольовані ділянки в деяких заповідних об’єктах, на військових полігонах і на територіях не придатних для сільськогосподарської діяльності. Значна частина степових ділянок передана для лісорозведення.
З метою вивчення ролі степового лісорозведення на рідкісні степові види проведено аналіз земель лісового фонду Луганської області на предмет присутності в них степових ділянок. Встановлено, що значну частину цих земель складають степи. Для підтвердження цього створено степовий кадастр, що вміщує знахідки рідкісних степових видів, які було суміщено з картами лісового фонду Луганської області. Виявлено, що деякі степові ділянки, передані до лісового фонду, є місцями значного скупчення рідкісних степових видів. Всього на таких ділянках зареєстровано 1915 місцезнаходжень 226 рідкісних степових видів. З них 99 включені до Червоної книги України (2009) [2], 22 види включені до Європейського червоного списку, 6 видів – до Червоної книги Міжнародного Союзу Охорони Природи, 12 – до додатків Бернської конвенції і 54 – до Червоного списку Луганської області. Крім того, на території вказаних ділянок зустрічаються види, що не мають охоронних статусів в межах Луганської області, проте охороняються в сусідніх областях. Зокрема, 14 видів мають охоронний статус в межах Харківської області, 34 – в межах Донецької області та 14 – в межах Дніпропетровської області. Вказані списки певною мірою перекриваються і види в різних випадках знаходяться одночасно в складі 1-5 переліків. Ще 71 вид відносяться до регіонально рідкісних проте не включені до охоронних списків [3]. В межах включених до складу лісових земель ділянок степу, рослинність формує 12 рослинних угруповань, включених до переліку Зеленої книги України (з числа 31 наявних в ній степових угруповання). У близькому майбутньому, при проведенні степового лісорозведення абсолютна більшість зі згаданих вище відомих місцезнаходжень рідкісних видів може бути повністю знищена, оскільки буде втрачено специфічний біотоп, необхідний для збереження цих видів.
Необхідними заходами щодо збереження степового біотопу та притаманного йому біорізноманіття у Луганській області ми вважаємо припинення робіт з лісорозведення на первинно безлісих землях, надання ділянкам степового біотопу, на яких виявлені види, включені до Червоної книги України, статусу природно-заповідного фонду, здійснення широкомасштабного огляду біорізноманіття степів області шляхом досліджень на місцевості і внесення змін у стратегію лісорозведення та, зокрема, приведення її у відповідність до природної кліматично-географічної зональності.
Список літератури
1. Рослинність УРСР. Степи, кам’янисті відслонення, піски. – К.: Наукова думка, 1973 – 428 с.
2. Червона книга України. Рослинний світ / за ред. Я.П. Дідуха – К.: Глобалконсалтинг, 2009.– 900 с.
3. Остапко В.М. Раритетный флорофонд юго-востока Украины (хорология). – Донецк: ООО “Лебедь”, 2001. – 121 с.
Коломицев Г.О., Василюк О.В. Рідкісні степові види флори і фауни земель лісового фонду Луганської області // Матеріали Х міжнародної міждисциплінарної наукової конференції студентів та молодих вчених «Шевченківська весна 2012: Біологічні науки», 19-23 березня 2012 р., Київ: збірник тез. – Київ, 2012. – С. 157-158.