RSS

Регіональний ландшафтний парк «Тилігульський» створений рішенням Миколаївської обласної ради від 28.04.95 № 8 на площі 8195,4 га в межах території Ташинської, Краснопільської, Анатоліївської, Червоно-української, Коблевської сільських рад Березанського району. Парк створено з метою збереження та раціонального використання узбережжя та прилеглої акваторії Тилігульського лиману. Він займає східне узбережжя лиману та його акваторію по межі з Одеською областю.

Тилігульський лиман належить до групи закритих лиманів міжріччя Дніпро-Дністер. Долина лиману витягнута в меридіанному напрямку, її форма звивиста.

Довжина лиману по осьовій лінії становить орієнтовно 60 км, в межах Миколаївської області – приблизно 45 км. Найбільша ширина лиману складає 4,5 км. Площа водної поверхні, що адміністративно належить до Миколаївської області, сягає близько 47 км², об’єм усієї водойми – 250 – 600 км.

Акваторія Тилігульського лиману, прибережні коси, солоні озера пересипу є важливою територією для розмноження, годівлі та міграцій багатьох видів птахів, тому в 1995 р. території отримала статус водно-болотного угіддя міжнародного значення.

У парку добре збереглась природна рослинність, яка представлена справжніми степами (типчаково-ковиловими), петрофітно-степовими та деревно-чагарниковими угрупованнями, а також фрагментами лучно-солончакових і літоральних фітоценозів.

На території парку зафіксовано близько 407 видів вищих судинних рослин, основу яких складають степові види. У складі флористичних комплексів багато рідкісних і таких, що зникають видів рослин, які занесені до Червоної Книги України: підсніжник Ельвеза, голонасінник одеський ковили волосиста, Лессінга, українська, Граффа та шорстка, тюльпани Шренка та бузький та багато інших.

Серед відзначених видів рослин особливій охороні підлягають:
– згідно списку вразливих видів, що укладений Міжнародним союзом охорони природи (IUCN) – 7 видів;
– згідно Європейського червоного списку – 4 види;
– згідно Червоної книги України – 17 видів;
– згідно Регіонального червоного списку – 13 видів.

Фауна регіонального ландшафтного парку «Тилігульський» характеризується високим біологічним різноманіттям. Результати зоологічних досліджень показали, що фауна парку досить цікава. З комах особливу цінність становить комплекс бджіл-запилювачів, що налічує понад 30 видів. З них до Червоної книги України занесені: бджола-тесляp звичайна, бджола-тесляp фіалкова, джміль глинистий, джміль лезус. Серед інших комах під охороною держави знаходяться сколія-велет та сколія степова, подаліpій, махаон, дибка степова, ктиp велетенський. З плазунів, які охороняються, тут знайдено жовтобрюха.
До Червоної книги України занесено 7 видів птахів (колпиця, чернь білоока, ходуличник, кулик-сорока, поручайник, кроншнеп великий) та 2 види ссавців (тхір світлий і борсук).

Тилігульський лиман є унікальним природним комплексом, що має велике значення для збереження природного різноманіття флори та видового різноманіття птахів, підтримки екологічного балансу в регіоні. В структурі екомережі Миколаївської області парк займає статус природного ядра загальнодержавного значення.

Дирекція РЛП «Тилігульський» створена розпорядженням голови облдержадміністрації від 26.11.01 № 698-р, яку очолює Новокрещенов Олександр Анатолійович.
Розташування офісів: м. Миколаїв, вул. Набережна, 29, смт. Березанка, вул. Медична, 6.

Інформація підготовлена на підставі Проекту створення РЛП «Тилігульський», розділу «Функціональне зонування території РЛП «Приінгульський» проекту землеустрою з організації та встановлення його меж (на сьогодні в процесі погодження).