Коломицев Г., Василюк О., Кривохижа М. Просторовий розподiл виходiв крейдяних порiд i характерних для них рiдкiсних видiв рослин в межах Луганської областi // Вiд заповiдання до збалансованого природокористування: Матерiали Мiжнародної наукової конференцiї (20-22 березня 2013 р., м. Донецьк) / Донецький нацiональний унiверситет. – Донецьк, 2013. – с 25-27.
Просторовий розподіл виходів крейдяних порід і характерних для них рідкісних видів рослин в межах Луганської області
Коломицев Г.
Інститут зоології НАН України, [email protected]
Василюк О.
Національний екологічний центр України, [email protected]
Кривохижа М.
Національний природний парк «Двурічанський», [email protected]
Вступ. Важливість питання.
Виходи крейдяних порід – це специфічні утворення, яким притаманна своєрідна крейдяна флора (Гринь, 1973). Вони є місцем поширення і типово степових видів, так і видів, що вважаються палеоендеміками, що свідчить про давність існування подібних угруповань (Радигіна, 2002).
В Україні виходи крейдяних порід розташовані переважно в басейні р. Сіверський Донець, на території Луганської, Харківської та Донецької областей. Попередньо нами було визначено можливість точної ідентифікації ділянок цього біотопу за даними дистанційного зондування Землі (ДЗЗ).
Метою нашого дослідження була ідентифікація виходів крейдяних порід, аналіз їх просторової структури та характерних видів рослин в межах Луганської області – регіону, де зосереджено більшість ділянок виходів крейдяних порід в Україні.
В ході проведення дослідження використано засоби та матеріали програми Google Earth, точкові дані знахідок рослин зі Степового Кадастру, що були створені нами раніше на базі літературних джерел та матеріалів польових досліджень та включають базу даних знахідок крейдяних видів рослин, що занесені до Червоної книги України (Червона книга України. рослинний світ, 2009; Василюк, 2011). Подальший аналіз векторних карт ідентифікованих об’єктів та точок знахідок рослин здійснено з використанням програмного комплексу ArcGIS.
За матеріалами ДЗЗ в межах Луганської області нами були ідентифіковані 3988 окремі ділянки з крейдяними виходами загальною площею, що становить 0,3% від площі області. Просторовий розподіл виходів крейдяних порід в області характеризується тим, що більшість крейдяних відслонень знаходиться на півночі та на сході, а у напрямку на південь і на південний захід їх кількість значно скорочується.
Аналіз поширення виходів крейдяних порід по басейнах річок Луганщини показав, що найбільша частка цих біотопів зосереджена в басейні річки Айдар (р. Біла, р. Козинка, р. Біла, р. Кам’янка, р. Лозна) – 34,5% від загальної площі крейдяних порід по області. Також значні площі, по 10-15% від всіх виходів крейдяних порід області, включають басейни річок Деркул (разом з р. Бішконь та р. Лізна), Красна (з р. Хорина, р. Дуванка та р. Гнила), Євсуг, (з р. Ковсуг, р. Журавка, р. Ведмежий і р. Суходіл), Комишна (з р. Мілова), та Сіверський Донець. Інші річки, в басейнах яких зустрічаються виходи крейдяних порід, включають лише до 20% їх загальної площі в області.
В ході співставлення даних бази Степового кадастру та контурів крейдяних ділянок нами було виявлено, що для крейдяних виходів Луганської області відомо 372 знахідок специфічних видів рослин, занесених до ЧКУ Встановлено, що крейдяна флора має у своєму складі значну кількість рідкісних рослин – до Червоної книги України занесені 18 видів крейдяних рослин, ще 16 можуть зустрічатися на виходах крейдяних порід, але приурочені до інших біотопів.
Незважаючи на те, що екосистеми крейдяних відслонень становлять унікальну природну цінність, до складу ПЗФ включено відносно невелику частку площ виходів крейдяних порід області, що складають лише 3% від загальної площі земель природно-заповідного фонду (ПЗФ) області. Тож, одним з пріоритетних напрямків розширення ПЗФ області має стати саме включення до його складу ділянок з виходами крейдяних порід та суміжних степових ділянок.
Ця робота є частиною громадського проекту «Степовий кадастр», що впорядковується та накопичується учасниками громадської кампанії «Збережемо українські степи!» починаючи з 2010 року (Василюк, 2011).
Література
1. Гринь Ф.О. Рослинність крейдяних відслонень // Рослинність УРСР. Степи, кам’янисті відслонення, піски. – К.: Наукова думка, 1973 – С. 336-356.
2. Радыгина В.И. Кальцефильная флора Среднерусской и Приволжской возвышенностей и некоторые вопросы ее истории. – Автореф. дис. на соискание степени доктора биол. наук., спец. 03.00.05 (ботаника). – Москва, 2002. – 48 с.
3. Червона книга України. Рослинний світ. – Київ: Глобалконсалтинг, – 2009. – 900 с.
4. Василюк А. Первые шаги к созданию «cтепного кадастра» Украины // Степной бюллетень. – 2011. – 32. – C.13-16.