Громадські природоохоронні організації звернулись до Президента України Віктора Януковича з проханням не припустити спроби позбавити заповідного статусу національні природні парки Миколаївщини.
Днями стало відомо, що Миколаївська обласна рада планує ініціювати скасування Указів Президента України стосовно створення на території цієї області двох національних парків «Білобережжя Святослава» та «Бузький Гард». Зокрема про це повідомляє миколаївський інтернет-ресурс http://novosti-n.mk.ua/news/read/?id=20996. Парадоксально, що таке рішення планує ініціювати Комісія обласної ради з питань екології.
На захист національних природних парків виступили громадські природоохоронні організації з усієї України. Попри масу екологічних негараздів, в нашій країні досі не було прецедентів скасування національних природних парків і така ініціатива чиновників виглядає більш ніж підозріло. Широко відомі спроби знищити природні території, на яких нині створені національні парки. Так, через Кінбурнську косу (НПП «Білобережжя Святослава») планується побудова потужної траси, яка принесе тотальну котеджну і готельну забудову коси. Задля цього (у т.ч. силами обласної ради) від заповідного об’єкту вже зараз відірвані одні з найцінніших шматків чорноморського узбережжя. З метою зупинити шматування національного парку Мінприроди України ініціювало судовий процес.
В той же час відомо про постійні зазіхання енергетиків на територію НПП «Бузький Гард», який фактично, планують використовувати як водосховище для потреб енергетики.
Прагнення нашої держави стати повноцінним членом Європейського Союзу вимагає підвищення не тільки соціальних та економічних, але й екологічних стандартів в нашій країні. Згідно вимог Європейського Союзу відсоток територій на яких мають бути розташовані об’єкти природно-заповідного фонду (ПЗФ) має складати не менше 10-12 % території держави. І це питання не лише міжнародного престижу, а й екологічної безпеки життя українців. На сьогоднішній день відсоток територій в Україні, які мають природно-заповідний статус, не перевищує 5 %. Всі об’єкти природно-заповідного фонду є національним надбанням, надбанням всього суспільства і тому вимагають посиленої уваги з боку центральних органів державної влади. Це особливо важливо на передодні Євро-2012, адже Україна має сподівання, що проведення футбольного чемпіонату призведе до значного зростання в туристичній сфері нашої держави, як під час проведення змагань так і після них. Але туристичну інфраструктуру неможливо уявити без функціонування належної кількості національних парків в різних регіонах.
Закон України «Про природно-заповідний фонд» допускає ліквідацію існуючих територій ПЗФ лише у випадку втрати ними своєї природної цінності. Ані «Білобережжя Святослава», ані «Бузький Гард» своєї цінності не втратили.
У зв’язку із цим, учасники громадської кампанії «Збережемо українські степи!» та інші громадські природоохоронні організації звернулись до Президента України Віктора Януковича з проханням не припустити будь-яких спроб позбавити заповідного статусу українські національні природні парки. На думку природоохоронців, це питання є питанням честі української влади.
Ініціатори звернення закликають всіх небайдужих українців невідкладно надсилати поштою на адресу Президента України звернення, зразок якого розміщений у додатку.
Для контактів:
Василюк Олексій, Ігор Сіренко
Національний екологічний центр України
097-1000473
050-5476272
www.necu.org.ua
www.pryroda.in.ua/step