Регіональний ландшафтний парк “Клебан-Бик”
Май 28th, 2009 by stepan
Регіональний ландшафтний парк “Клебан-Бик” розташований на території Костянтинівського району Донецької області, рішення про створення регіонального ландшафтного парку було прийнято в 2000 році, загальна площа парку – 2142,0 га.
Територія парку являє собою мальовничу, ніби гірську місцевість на обох берегах Клебан-Бикського водоймища, що в усті річки Бичок (притоки ріки Кривий Торець).
Створення парку – це також данина історичному минулому. Ця місцевість тісно пов’язана з історією Війська Запорізького. Майже з 1500 року в царських грамотах, виданих Війську Запорізькому про границі козачих вільностей, зустрічається назва “Урочище річки Бичок”, з 1600 року – “Клебина”, а з 1720 року – “Клебан-Бик”.
Природний ландшафт парку характеризується ерозійними розчленовуваннями, оголенням корінних порід, які виступають на поверхню суцільними грядами. Це свідчить про те, що цю територію в кам’яновугільний період покривало неглибоке тепле море. До нас дійшли сліди надзвичайного розквіту живого компонента древнього ландшафту у вигляді окам’янілих залишків рослин, молюсків, коралів.
Рослинність парку своєрідна. Для нього характерні дуже сухі яружні ліси й каменелюбна сухостійка рослинність. Особливу цінність мають місця, де ростуть лікарські трави й види, які охороняються на території області, а також занесені до Червоної книги України.
Завдяки наявності природних нерестовищ, водоймище має велике значення як місце відтворення аборигенної іхтіофауни із прісноводних видів риб: щуки, плотви, карася, червоноперки, судака, сома, ляща й інших. Найбагатша фауна парку птахами, тут виявлено більше 100 видів.
Традиційно Клебан-Бикське водоймище, площа водного дзеркала якого складає 630 га, використовується для промислового розведення й лову риби. На водоймі також у встановленому порядку дозволений аматорський лов риби, що підвищує значимість об’єкта для організації відпочинку населення.
У територію парку включені мисливські вгіддя. До мисливських видів віднесений: заєць-русак, кабан, козуля, лисиця, єнотоподібний собака. Під час осінніх міграцій дозволяється спортивне полювання на водоплавну дичину: кречета, чирка, сіру качку. В угіддях акліматизований і успішно розмножується в природних умовах звичайний фазан.
Зараз у парку ведеться робота з виділення функціональних зон з різними режимами використання, що дасть можливість забезпечити роботу найцінніших природних комплексів і об’єктів, створити мережу екологічних маршрутів і троп для різних груп відвідувачів, організувати еколого-просвітницьку діяльність.
Адреса:
пр-т Ломоносова, 156-а, м. Костянтинівка,
85150, Донецька область, Україна
тел.: 8 (06272) 66184
офіційний сайт РЛП “Клебан-Бик”
ще одна стаття по РЛП на “Степах України”
Туризм у РЛП “Клебан-Бик”