5. Фактори, що викликають погіршення екологічного стану території
Ноя 7th, 2010 by stepan
Основний вплив на екологічний стан території на даний час пов’язаний із несанкціонованою господарською діяльністю, основними видами якої виступають випас, пали, сінокосіння, бракон’єрство, збір лікарських рослин. Найбільш небезпечним фактором впливу є розорювання окремих ділянок степу, що призводить до незворотної втрати всього степового біорізноманіття.
Випас. Помірний випас не призводить до негативних екологічних наслідків, оскільки є аналогом впливу на степову рослинність з боку диких копитних. Одночасно з тим, перевипас призводить до її повної деградації.
Регульований випас дозволяє повніше використовувати травостій за рахунок зменшення вірогідності вибіркового стравлювання, запобігання небажаним змінам флористичного складу, покращення стану пасовищ, збільшення їхньої продуктивності та тривалості використання.
Пали. Дуже небезпечним для степових екосистем є неконтрольовані пали травостою, що призводять до знищення підросту рідкісних видів рослин та загибелі великої кількості дрібних тварин.
Фактор турбування. Характерний приклад – відвідування людьми гніздових колоній птахів, що гніздують на землі.
Бракон’єрство. Насамперед, призведе до зникнення таких видів, як хохітва, дрохва, а також для черепахи болотної, гадюки степової, всіх видів полозів та жовтопуза, що нелегально здобуваються для продажу на внутрішньому ринку та закордон для утримання в неволі.
Стихійне рекреаційне використання території. В цю категорію входить ряд факторів:
– Стихійне використання пляжних ресурсів призводить до перетворення пляжів та прибережних схилів на смітники, всюди вирубується деревно-чагарникова рослинність вздовж прибережної смуги. Псамофітні, петрофітні та фрагменти галофітних угрупувань сильно деградували з-за витоптування та розвиненої мережі стежок. Зафіксовані чисельні випадки вивозу детритного піску з пляжів для будівництва.
– Нерегульований туризм поряд з прямим знищенням фауни регіона значно збільшує роль фактора неспокою для птахів, що гніздують, а також для великої групи ссавців, зокрема, в районах поблизу основних доріг та в околицях селищ Курортне та Золоте.
– Наслідком нерегульованого руху автотранспорту є повсюдне порушення степових фітоценозів. Через особливості будови гірських порід, після руху великогабаритного транспорта в осінньо-весняний період в степу протягом значного часу залишаються глибокі колеї.
В межах пансіонатів зустрічаються всі ці типи впливу на навколишнє середовище.
Велику тривогу викликають грабіжницькі розкопки некрополей так званими “чорними археологами”, що почастішали за останні роки.
Військова діяльність. Наслідком військової діяльності є велика кількість воронок, рвів, брустверів та канав від прокладки кабелю, що перетинають усю територію.
Велику потенційну загрозу для екологічної ситуації являє собою могильник радіоактивних відходів, що знаходиться приблизно в 1,5 км східніше Караларських каменоломен. В минулому це – кар’єр для добування вапняка на будівництво розмірами 90 х 20 х 4,3 м. Згідно Звіту про НДР “Інженерно-пошукові роботи по радіаційному дослідженню та оцінці екологічного впливу на навколишнє середовище об’єкта «могильник» на полігоні «Багерово»” (НТЦ КОРО, Жовті води, 2001), могильник в наш час не являє собою небезпеки для населення та навколишнього середовища. Проте існує велика загроза несанкціонованого порушення місцевими жителями шару радіоактивно забрудненого матеріалу. В результаті радіометричних зйомок було знайдено локальні аномалії, пов’язані з діяльністю багаторічних рослин, що витягують коренями вологу зі Sr-90 із захованих радіоактивно забруднених ґрунтів. Це підтверджує високий рівень потенціальної небезпеки могильника.