ГОЛОВНЕ КОНТРОЛЬНО-РЕВІЗІЙНЕ УПРАВЛІННЯ УКРАЇНИ
Державний фінансовий аудит виконання бюджетних програм в системі Державного комітету лісового господарства України за 2008, 2009 роки та завершений звітний період 2010 року.
(фрагмент)
КИЇВ 2011
У звіті представлено результати державного фінансового аудиту ефективності використання коштів державного бюджету на виконання бюджетних програм в системі Державного комітету лісового господарства України за 2008. 2009 роки та завершений звітний період 2010 року.
Державний фінансовий аудит проведено на виконання п. 2.18 Плану контрольно-ревізійної роботи Головного контрольно-ревізійного управління України на IV квартал 2010 року, затвердженого наказом ГоловКРУ України від 07.10.2010 № 378. Контрольний захід здійснено у відповідності до вимог статті 113 Бюджетного кодексу України. Порядку проведення органами державної контрольно-ревізійної служби державного фінансового аудиту виконання бюджетних програм, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.2004 № 1017. та Методичних рекомендацій щодо проведення органами державної контрольно-ревізійної служби аудиту ефективності виконання бюджетної програми, затверджених наказом ГоловКРУ України від 15.12.2005 №444.
(…)
Ліс — це сукупність землі, рослинності, в якій домінують дерева та чагарники, тварин, мікроорганізмів та інших природних компонентів, що в своєму розвитку біологічно взаємопов’язані, впливають один на одного і на навколишнє середовище.
Ліси в Україні займають 15.7% території держави і є найбільш збереженим природним ландшафтом.
Ліси України сформовані понад ЗО видами деревних порід, серед яких домінують сосна, дуб. бук. ялина, береза, вільха, ясен. граб, ялиця. Хвойні насадження займають 42 % загальної площі, зокрема сосна — 33 %. Твердолистяні насадження становлять 43 %. зокрема дуб і бук — 32 %. (Рис. 1)
Ліси по території України розташовані дуже нерівномірно. Вони сконцентровані переважно в Поліссі та в Українських Карпатах. Лісистість у різних природних зонах має значні відмінності й не досягає оптимального рівня, за якого ліси найпозитивніше впливають на клімат, грунти, водні ресурси, пом’якшують наслідки ерозійних процесів, а також забезпечується одержання більшої кількості деревини.
Загальна площа земель лісогосподарського призначення та лісів на інших категоріях земель – 10.8 млн. га. із яких вкритих лісовою рослинністю – 9.7 млн. га.
Ліси знаходяться у підпорядкуванні різних міністерств і відомств: Держкомлісгосп – 7.5 млн. га. Міністерства аграрної політики України -1.8 млн. га. Міністерства оборони України – 0.2 млн. га. Міністерства з питань надзвичайних ситуацій – 0.2 млн. га. Міністерства охорони навколишнього природного середовища України – 0.1 млн. га: Міністерства транспорту та зв’язку України – 0.1 млн. га. інші міністерства і відомства – 0.2 млн. га. розташовані на землях запасу і не надані в користування – 0.7 млн. га. (Рис. 3)
Державний комітет лісового господарства України (далі Держкомлісгосп). у підпорядкуванні якого знаходиться 68 % лісів країни, с центральним органом виконавчої влади у галузі лісового та мисливського господарства та являється головним виконавцем програми «Ліси України» на 2002-2015 (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2002). Головною метою Програми «Ліси України» є забезпечення сталого розвитку лісового господарства, спрямованого на посилення екологічних, соціальних та економічних функцій лісів України. З огляду на необхідність уточнення завдань та заходів цієї Програми постановою Уряду від 16.09.2010 № 977 затверджено нову Програму «Ліси України» на 2010-2015.[І7].
Основними завданнями Держкомлісгоспу України є:
– забезпечення реалізації державної політики у сфері лісового й мисливського господарства, а також охорони, захисту, раціонального використання й відтворення ресурсів лісу, мисливської фауни, підвищення ефективності лісового та мисливського господарства:
— здійснення державного управління, регулювання та контролю у сфері лісового та мисливського господарства:
– розробка та організація виконання загальнодержавних, міждержавних і регіональних програм у сфері захисту, підвищення продуктивності, раціонального використання та відтворення лісів,(…)
Гіпотеза 2. Недотримання лісогосподарськими підприємствами технологій під час посадки та заходів догляду за вже створеними лісовими культурами, призводить до додаткових витрат державних та власних коштів лісогосподарських підприємств.
Наказом Державного комітету лісового господарства України від 29.12.2008 № 371 «Про затвердження показників регіональних нормативів оптимальної лісистості території України» затверджено показники регіональних нормативів оптимальної лісистості території України.[28]
Проаналізувавши показники регіональних нормативів оптимальної лісистості України, можна зробити висновок, що основний об’єм лісорозведення планувалося виконати в степу, де створення лісу зв’язане з максимальним ризиком ного загибелі.
Наприклад, на виконання заходів Програми у 2008 році підприємствами Херсонської області створено 5397.8 га лісових культур (площа згарищ 5213.8 га) та 16 га полезахисних смуг, у 2009 році -1650.1 га лісових культур та 20 га полезахисних смуг.
Згідно звітів про інвентаризацію одно-, дво- та трирічних лісових культур та форми №29 звітності Держкомлісгоспу приживлюваність рослин лісового фонду у 2008 році складала 43,5 %. полезахисних смуг 65,7 %, у 2009 році 57 % та 58 %, станом на 01.10.2010 року 55 % та 55 % відповідно, тоді як нормативна приживлюваність для одно-, дворічних лісових культур, захисних насаджень, полезахисних лісових смуг Херсонської області визначена на рівні 70 %. трирічних насаджень 67 %.
Зокрема, у 2008 році загинуло та списано 4632.4 га лісонасаджень (ДП «Голопристанське ЛМГ» – 3649,8 га. ДП «Цюрупинське ЛМГ» -873 га), із них культури звітного року 4565,0 га, другого року посадки 82.6 га, третього року 17,8 га, четвертого року – 9,6 га.
Загалом у Донецькій. Луганській. Одеській. Херсонській областях внаслідок недотримання технологій під час посадки та заходів по догляду за новими лісовими насадженнями, також через вкрай складні кліматичні умови, не досягнуто нормативної приживлюваності. Вказане призвело до неефективних витрат на суму більше 10,6 млн гривень.
По-перше: недотримання в повній мірі технології створення лісових культур на згарищах.
В порушення п. п. З.2.2.. 3.2.3. Настанов з ведення господарства в Нижньодніпровських лісах, п. 2.4 розділу 2 Робочого Проекту створення лісових культур на згарищах Цюрупинського та Голопристанського лісництв, ст. 4 Закону України «Про захист рослин», ст. 8 Закону України «Про насіння і садивний матеріал», лісомисливськими господарствами не дотримано технології створення лісових культур на згарищах Херсонської області, що призвело до понесення зайвих непродуктивних витрат від проведених фінансово-господарських операцій на загальну суму 6015,69 тис гривень. Так, при наявності проекту заліснення та технічних карт витрат на заходи, що повинні забезпечити нормативну приживлюваність, не понесено.
Зокрема, господарствами своєчасно не проведено обробіток грунту по підготовці до посадки лісових культур для накопичення в ньому вологи, мають місце випадки не проведення вмочування сіянців при посадці в інсектицидно-торф’яну бовтанку для забезпечення захисту від пошкодження коренегризучими шкідниками та придбано саджанці для посадки у інших лісогосподарських підприємств з відсутніми документами на лісовий садивний матеріал, що засвідчують його посівні якості.
Відновлення лісових насаджень на згарищах в Донецькій області площею 362.44 га лісгоспами теж здійснювалося на неналежному рівні. Так. залісення знищених пожежею лісових насаджень протягом 2008 року взагалі не відбувалося, у 2009 і 2010 роках лише ДП «Великоанадольський лісгосп» заліснив постраждалі ділянки на площі 21 га або 6 % від загальної кількості постраждалих територій.
Недостатня увага приділяється розробці згарищ минулих років, очищенню від позалісосічної захаращеності, що призводить до погіршення санітарного стану лісів, в тому числі в Амвросіївському -8.6 га. в Тельманівському – 22 га. в Торезькому – 66.15 га, що є причиною розмноження короїдів та стовбурових шкідників лісу.
По-друге: придбання неякісного садивного матеріалу.
Із 18 підприємств-постачальників сіянців ДП «Цюрупинське ЛМГ» для посадки на згарищах. лише 6 підприємствами (ДП «Великомихайлівське ЛГ». ДП «Одеське ЛГ». ДП «Куп’янське ЛГ». ДП «Ізюмське ЛГ». ДП «Світловодське ЛГ», ДП «Олександрівське ЛГ») були надані посвідчення про кондиційність насіння, які засвідчують вирощення сіянців з кондиційного насіння сосни звичайної та Кримської.
Враховуючи те. що в дослідженому періоді відмічалась значна неприживлюваність лісових культур. повторне їх висаджування спричиняло понесення лісогосподарськими підприємствами Херсонської області додаткових витрат. Так. згідно звітів про виконання виробничого плану по лісовому господарству (далі – форма №І0-ЛГ) у 2009-2010 роках було поведено державними підприємствами «Цюрупинське ЛМГ» та «Голопристанське ЛМГ» доповнення лісових культур (сосна звичайна, сосна Кримська) на територіях, висаджених у 2008 році на згарищах (685.8 га). на що понесено 306,8 тис.грн. додаткових витрат.
По-третє: несприятливі кліматичні умови за відсутності тривалих доглядів за новими насадженнями.
Так. аудитом встановлено: по ДП «Старобільське ЛМГ» – порушення технології доглядів за лісовими культурами; ДП «Новойдарське ЛМГ» – не приділялася достатня увага створенню лісонасінневої бази; ДП «Станично-Луганське ЛМГ» – не вживались заходи подальшого поліпшення лісонасінної бази: ДП «Білокуракінське ЛМГ», ДП «Сватівське ЛМГ» порушувались технології підготовки грунту для створення лісових культур.
Наслідками несприятливих кліматичних умов та випадками низької якості виконання і невідповідності технології робіт, зокрема відсутності тривалих доглядів за новими насадженнями, є щорічна загибель значної частки лісових культур.
Отже, внаслідок недотримання технології та випадків низької якості виконання робіт по створенню лісових культур неефективно використано протягом 2008-2009 років 3444,6 тис. гри. коштів державного бюджету
По-четверте: неналежна боротьба з осередками шкідників та хвороб.
Для утримання лісів в належному санітарному стані проводяться санітарно-оздоровчі заходи (боротьба з осередками шкідників хвороб), різноманітні рубки догляду за лісом (освітлення, прочистки. прорідження, прохідні рубки, санітарні та реконструктивні).
Існуюча система лісокористування має недостатньо ефективні заходи для збереження та економного використання бюджетних коштів у лісорозведенні та створенні нових лісів.
Так. інформацію стосовно площі осередків шкідників та хвороб лісу державні лісогосподарські підприємства Одеської області надають поквартально Одеському ОУЛМГ в статистичній звітності ф.№Ю-ЛГ «Звіт про виконання виробничого плану по лісовому господарству». 12-ЛГ «Звіт про проведення лісозахисних робіт».
Згідно цієї звітності загальна площа осередків шкідників та хвороб лісу у 2008 – 2009 роках становила 6,1 тис. га, при цьому витрати на І га площі на якій здійснюється боротьба з осередками шкідників і хвороб лісу у 2009 році зросли у 2 рази в порівнянні з 2008 роком. Згідно оперативних даних на 01.10.2010 року по Одеській області площа осередків шкідників та хвороб лісу склала 13.3 тис га, тобто зросла у 2.2 рази.
Як приклад, потребує невідкладних мір боротьба з осередками стовбурових шкідників на території ДП «Савранське лісове господарство». (237 га лісонасаджень), але кошти на зазначені заходи за досліджуваний період не виділялись.
Таким чином, недостатність заходів з ведення лісового господарства по лісогосподарським підприємствах Одеської області внаслідок загибелі лісових культур за період 2008. 2009 роки та 9 місяців 2010 року було неефективно витрачено бюджетних коштів на суму 821,3 тис.гривень.
Отже, внаслідок недотримання в повній мірі технології по створенню лісових культур на згарищах та несприятливі кліматичні умови за відсутності тривалих доглядів за новими насадженнями неефективно використано лісогосподарськими підприємствами протягом 2008-2009 років 10,6 млн грн коштів державного бюджету.
Гіпотеза 3. Обмеженість земельних площ для садіння лісу, неоформлення правовстановлюючих документів на землю, придатну до заліснення, та зволікання з передачею земель у постійне користування підприємствам Держкомлісгоспу не дозволяють збільшити ліснстість територій та призводять до неналежного збереження земель лісового фонду.
Державною цільовою програмою «Ліси України» на 2002-2015 роки планувалося додатково створити Держкомлісгоспу 411,2 тис. гектарів.
Із загальної площі земель лісового фонду, що знаходяться в управлінні Державного комітету лісового господарства, державними актами на право постійного користування посвідчено лише ЗО відсотків або 2.25 млн гектарів.
На думку фахівців Держкомлісгоспу. основною причиною, через яку підприємства Держкомлісгоспу не можуть оформити правовстановлюючі документи, є висока вартість робіт, що становить в середньому по Україні 82 грн за 1 га. Так. для проведення робіт, пов’язаних з одержанням державних актів на право постійного користування земельними ділянками на всю площу лісового фонду України, яка знаходиться в користуванні у підприємств Держкомлісгоспу необхідні 433 млн грн (5 280 тис. га х 0.082 тис. грн).
Найнижчий рівень виготовлення державних актів на право постійного користування земельними ділянками на підприємствах Рескомлісу (АР Крим), де станом на 01.10.2010 державні акти виготовлено тільки на 2,2 тис. га (0.89 % загальної площі державного лісового фонду Рескомлісу).
Аналогічно, державні акти права власності на земельні ділянки підприємств Вінницької області, виготовлено на 81.8 тис. га. що становить лише 39 % загальної площі державного лісового фонду. Найнижчий рівень виготовлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки Іллінецького та Могилів-Подільського лісгоспів, відповідно 10% та 30% загальних площ підприємств. На землі лісового фонду Жмеринського та Чечельиицького лісгоспів впродовж останніх 4-х років не виготовлено жодного державного акту. Ці земельні ділянки використовуються відповідно до технічної документації по виготовленню державних актів та планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування. Як наслідок лісогосподарські підприємства висаджують ліси на землях, що не належать до держлісфонду.
Як наслідок лісогосподарські підприємства роботи по садінню та догляду за лісовими культурами в окремих випадках здійснюють на землях, виділених місцевими радами під заліснення, без оформленого права на їх використання.
Водночас ч.З ст. 125 Земельного кодексу України визначено, що приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї. та державної реєстрації забороняється.
Крім того, відповідно до ст. 35 Лісового кодексу ведення лісового господарства (створення нових лісів) передбачає проведення лісовпорядкування на землях які відводяться під заліснення.
При цьому, в ході аудиту виявлено, що лісогосподарськими підприємствами було заліснено 13 729 га земель, які не належать до лісового фонду Держкомлісгоспу та на яких не проводилось лісовпорядкування, на що використано 5 886,7 тис. грн бюджетних коштів та 1158,8 тис. грн власних коштів. Зазначене не відповідає вимогам Порядку використання коштів державного бюджету, які виділяються на створення захисних лісових насаджень та полезахисних лісових смуг затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007 № 253. згідно з яким роботи із захисного лісорозведення виконуються на землях лісового фонду підприємств, що належать до сфери управління Держкомлісгоспу. Станом на момент проведення аудиту проекти відводу зазначених земельних ділянок в постійне користування лісогосподарським підприємствам не оформлені, державні акти на право власності не виготовлені (знаходяться у стадії розробки та виготовлення).
Зокрема тільки лісгоспами Хмельницької області заліснено без правовстановлюючих документів 2079 га. на що використано 5082,9 тис. грн бюджетних коштів та 1158,8 тис. грн власних коштів.
Аналогічна ситуація склалася і в Одеському обласному управлінні лісового та мисливського господарства. Заліснено без оформлення права на користування земельними ділянками, без оформлення матеріалів лісовпорядкування 11650 га. на що використано було витрачено бюджетних коштів у розмірі 803,8 тис. грн.
Зазначені витрати в обліку відносять на витрати виробництва по КЕКВІІ71 «Дослідження й розробки, окремі заходи у розвитку по реалізації державних (регіональних програм)», не збільшуючи при цьому площу земель лісового фонду.
Таким чином, відсутність документів на право постійного користування на землю призвела до ведення господарської діяльності з порушенням чинного законодавства у частині здійснення лісогосподарськими підприємствами робіт із захисного лісорозведення на землях, що не належать до лісового фонду, та використання на зазначені цілі 5 886,7 тис. грн коштів державного бюджету.
Крім того, відсутність правовстановлюючих документів сприяє вилученню органами місцевої влади земель лісового фонду державних лісогосподарських підприємств, перешкоджає належному збереженню лісових ресурсів та призводить до втрат надходжень як до лісогосподарських підприємств, так і до державного бюджету.
Доні.іконо Ни)інчш)ші (Ні її’) ст. IV) Земельного Кодексу, Кабінет Міністрів Укриши вимуча кмеяьні і>і і>іііі.іі державної власності, які перебувають у постійному користуванні, – ріяяю, багаторічні иасаожашя. :нси іиошет понад І гектар о:т пемсогосподарськш потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, а гдоровчого, рекреаційного призначения.
Згідна : Порядком визначення та відиікодування збитків власникам землі та землекористувачам підлягають відииюдуванню збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайшиптям кмеяьних ділянок, та вартість лісових і деревію-чагарникавих насаджень.
При вилученні Опікуні) земельних ділянок до земель запасу збитки відишодовують власникам землі і землекористувачам, у таму числі орендарям, ради, які прийняли рішення при вилучення (викуп) кме її.
Незважаючи на розроблення Держкомлісгоспом розпорядження «Про деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками» №610-р від 10.04.2008 року, яке забороняє вилучення та зміну цільового призначення земельних лісових ділянок без відповідного рішення Кабінету міністрів України, ситуація з вилученням та передачею у довгострокове користування земель лісового фонду має системний характер та охоплює майже всю територію України, зокрема спостерігається в Вінницькій. Донецькій. Закарпатській. Івано-Франківській. Київській. Луганській. Львівській. Полтавській. Харківській. Чернівецькій областях АР Крим, в містах Києві та Севастополі.
Наприклад, у Київській області без погодження з обласним управлінням та лісовими господарствами щодо вилучення та зміни цільового призначення місцевими органами влади надавались у постійне користування земельні лісові ділянки, (в т. ч. і площею понад 1 га). за рахунок земель лісових господарств. Збитки лісогосподарського виробництва при цьому не сплачувались постійному землекористувачеві.
Так. відповідно до розпорядження Обухівської РДА у 2008 році затверджено проект землеустрою та передано земельні лісові ділянки у власність 114 громадянам для ведення особистого сільського господарства. Суми несплачених лісогосподарським підприємствам збитків лісогосподарського виробництва, затверджених відповідно до списків громадян, яким надавались земельні ділянки, на час проведення аудиту становить 5,6 млн гривень.
Відповідно до розпорядження Васильківської РДА у 2008 році припинено право постійного користування земельними ділянками лісогосподарського призначення та передано їх до земель запасу Путрівської сільської ради. Збитки лісогосподарського виробництва в цьому випадку склали 1,05 млн гривень. У цьому ж році вилучено і передано до земель запасу Іванковичівської сільської ради землі лісогосподарського призначення. Сума збитків при цьому складає 251,5 тис. гри. які не сплачені лісогосподарському підприємству.
Згідно розпорядження Києво-Святошинської РДА вилучено та припинено право користування земельними лісовими ділянками ДП «Київський лісгосп» і передано до земель запасу Гореницької сільської ради у 2007 році 23.2 га. у 2008 р. – 7.9 га. Сума несплачених лісогосподарському підприємству збитків лісогосподарського виробництва на час проведення аудиту склала відповідно 310,2 тис.грн та 14,9 тис. гривень.
Київська обласна державна адміністрація видавала розпорядження про вилучення і надання земельної ділянки понад 1 га у постійне користування при тому, що такі ділянки можуть вилучатися лише за розпорядженням Уряду.
Так. розпорядженням КОДА від 23.01.2008 року №28 вказано вилучити з постійного користування ДП «Київське ЛГ» земельну ділянку площею 14.7784 га – забудовані землі (Козинське лісництво) на території Козинської селищної ради Обухівського району Київської області та надати її у постійне користування СБУ для обслуговування навчально -тренувального центру. При цьому Обухівській райдержадміністрації вказано забезпечити видачу СБУ акту на право постійного користування земельною ділянкою. При цьому ДП «Київське ЛГ» не відшкодовано 282 тис. грн. збитків лісогосподарського виробництва.
Загалом по вищевказаних фактах не сплачено лісогосподарським підприємствам збитків лісогосподарського виробництва в сумі 7,5 млн гривень.
Крім вказаних випадків, на час проведення аудиту виявлено передачу земельних лісових ділянок з порушеннями законодавства, без погоджень та зміни цільового призначення загальною площею понад 390 га.
Так. за рахунок земель ДП «Київський лісгосп» (Козинське лісництво) без відповідного погодження з лісогосподарським підприємством щодо вилучення та зміни цільового призначення видано громадянам акти під житлову забудову загальною площею 110 га.
У травні 2008 року до ДП «Київський лісгосп» надійшла копія державного акту на право постійного користування земельною лісовою ділянкою площею 51.1 га. виданого Обухівською райдержадміністрацією в 2006 році Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи за рахунок лісових земель ДП «Київський лісгосп» (Козинське лісництво). В дану площу включено близько 30 га лісових земель, які відносяться до території заказника місцевого значення «Обухівський». Згода лісогосподарського підприємства на вилучення та зміну цільового призначення не надавалась. Зміна меж заказника місцевого значення не проводилась.
У 2008 році встановлено, що громадянами у приватних власників придбані земельні ділянки в адміністративних межах Підгірцівської сільської ради загальною площею ЗО га. що відносяться до земель лісогосподарського призначення ДП «Київський лісгосп» (Козинське лісництво).
Обухівською РДА. за період охоплений аудитом, видані акти на право власності під ведення ОСГ за рахунок лісових земель ДП «Київський лісгосп» (Козинське лісництво) в захисній смузі автодороги Київ – Обухів загальною площею 16 га без погодження із землекористувачем.
У 2009 році виявлено факти незаконної видачі за період охоплений аудитом, державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками під ОСГ загальною площею 74.6 га юридичним та фізичним особам за рахунок лісових земель ДП «Бориспільський лісгосп» в Вишеньківському лісництві. Погоджень на вилучення та зміну вказаних земельних ділянок ДП «Бориспільський лісгосп» та Київським обласним управлінням лісового та мисливського господарства не надавалось.
Макарівською РДА без погодження землекористувача, без вилучення та зміни цільового призначення, за рахунок земель лісогосподарського призначення ДП «Макарівський лісгосп», видані громадянам акти на право власності для ведення особистого селянського господарства на площі 48.8 га. та самовільну рубку.
Сума несплачених лісогосподарським підприємствам збитків внаслідок вказаних порушень при розпорядженні землями лісогосподарського призначення на час проведення аудиту склала щонайменше 21,6 млн гривень (393,5* 55).
Водночас, при передачі органами місцевої влади лісових земельних ділянок для ведення ОСГ фактично відбувалася зміна цільового призначення земель, при якій повинні сплачуватись до держбюджету втрати лісогосподарського виробництва.
Так. в Київській області у досліджуваному періоді за рахунок земель лісогосподарського призначення, без зміни цільового призначення, видано державні акти на право власності для ведення особистого селянського господарства фізичним та юридичним особам площею 139.4 га. Так як. відповідно до Нормативів втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню, втрати лісогосподарського виробництва для першої групи лісів становлять 80.5 тис. грн./га. то загальні втрати становлять 11221,7 тис. гривень. (І39.4га*80.5 тис. грн./га). Вказані втрати до держбюджету на час проведення аудиту не сплачено, так як заліснена територія передана без зміни цільового призначення.
Отже, недоліки у земельному законодавстві, щодо визначення власників та користувачів земельних ділянок, недотримання місцевими органами влади Київської області чинного законодавства призвели до втрат коштів як лісогосподарських підприємств, так і державного бюджету в сумі 40 391 тис, грн внаслідок порушень при вилученні лісових земельних ділянок та до нецільового використанні лісів площею понад 390 га.
‘Загалом аудиторським дослідженням встановлено відволікання та вилучення земель з державного лісового фонду площею понад 1077 га та втрати доходів як лісогосподарських підприємств, так і державного бюджету на загальну суму майже 56 млн грн. Вищенаведене в свою чергу призводить до погіршення екологічного стану лісів.