Пропозиції до резолюції від учасників громадської кампанії «Збережемо українські степи!»
РЕЗОЛЮЦІЯ
Круглого столу «Степове лісорозведення та агролісомеліорація в Україні: оцінка зацікавлених сторін»
(5 квітня 2012 року, м.Київ)
Відповідно до ч.1 Указу Президента України №995/2008 “Про деякі заходи щодо збереження та відтворення лісів і зелених насаджень” від 4 листопада 2008 року Кабінету Міністрів України доручено забезпечити розробку і затвердження нових показників лісистості України (20%) і план заходів по створенню нових лісів на землях запасу, деградованих та малопродуктивних землях. Виконуючи цей Указ, Державний комітет лісового господарства України своїм наказом №371 від 29.12.2008 затвердив регіональні показники оптимальної лісистості, аналіз яких показав, що частка нових лісів, які необхідно створити, повинна зрости переважно в областях степової зони. Як реакція на цей факт, починаючи з 2008 року, тема степового лісорозведення в Україні набула формату широкої суспільної дискусії та викликає критичні відгуки багатьох громадських організацій та науковців. Також степове лісорозведення отримало критичні відгуки в резолюціях наукових конференцій та деклараціях міжнародних природоохоронних зібрань. До уряду України направлені звернення міжнародних природоохоронних організацій із закликом не допустити залісення територій, вкритих степовою рослинністю в Степовій та Лісостеповій зонах нашої держави задля збереження останніх залишків степової екосистеми та її біорізноманіття, яке постраждало у найбільшому ступені від тотального розорення та яке охороняється Бернською конвенцією, ратифікованою Україною.
На запрошення Світового банку, 5 квітня 2012 року представники Державного агентства лісових ресурсів України, лісоводи, вчені-ботаніки і зоологи, а також представники природоохоронних громадських організацій зібрались для участі в круглому столі, щоб з’ясувати коло проблемних питань в темі степового лісорозведення та знайти шляхи їх вирішення силами державних органів, науковців та громадських організацій.
Учасники семінару вважають, що:
– Агролісомеліорація і передусім, створення полезахисних насаджень є важливим фактором стримування вітрової та частково водної ерозії на орних землях у Степовій та Лісостеповій зонах України. Необхідно відновити законодавчу та інституційну базу, що дозволить розпочати широкомасштабні роботи з ефективного відновлення мережі полезахисних лісосмуг на орних еродованих землях.
– В той же час, інтенсивне лісорозведення у Степовій зоні порушує віковічний екологічний баланс та знищує біологічне різноманіття та генетичні ресурси степової екосистеми, суперечить екологічній доцільності та природним умовам; розвиток степового лісорозведення в межах однобічних стандартів, що їх сформувала радянська лісівнича наукова школа, не сумісне з сьогоденним природоохоронним законодавством та вимогами міжнародних документів, ратифікованих Україною. Крім того, лісорозведення у Степовій зоні позбавляє перспектив розвитку національного органічного рослинництва, пасовищного тваринництва та бджільництва. Відтак усталена парадигма степового лісорозведення потребує в Україні ревізії та перегляду.
– Лісорозведення в Україні повинне відбуватись без порушення вимог Законів України: «Про Червону книгу України», «Про рослинний світ», «Про тваринний світ», «Про природно-заповідний фонд України», Положення про Зелену книгу України та ратифікованих Україною міжнародних природоохоронних документів, зокрема Конвенції про охорону дикої фауни і флори і природних середовищ існування в Європі та про біологічне різноманіття, Всеєвропейської Стратегії збереження біологічного та ландшафтного різноманіття.
– В ході планування нових лісонасаджень на первинно безлісих площах необхідно повністю дотримуватись вимог щодо охорони автохтонних та рідкісних видів флори та фауни, що населяють ділянки, передані для лісорозведення або такі, що розглядаються, як перспективні для нього.
– Лісорозведення в Україні має відповідати флористичному, геоботанічному, екологічному та природно-кліматичному районуванню та зонуванню без порушення видового біорізноманіття локальних нелісових екосистем.
Учасники семінару вважають необхідним:
1. Внести зміни до Указу Президента України від 29.12.08 «Про деякі заходи щодо збереження та відтворення лісів і зелених насаджень» в частині попередження заліснення степових територій, що знаходяться в природному стані та на півприродних або занедбаних територіях, що вкриті первинною степовою рослинністю, а також такою рослинністю, що знаходиться у стані відновлення степу.
2. Юридично визначити степову екосистему та створити окрему категорію земель для степів задля врегулювання статусу малопродуктивних, деградованих та еродованих земель запасу та непридатних для ведення сільського господарства земель, вкритих степовою рослинністю в земельному, природоохоронному і аграрному законодавстві; унеможливити подальшого зменшення їх площі та надати абсолютний пріоритет у збереженні та відновленні степу в Степовій та Лісостеповій зонах України.
3. В Степовій зоні України (Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Кіровоградська, Луганська, Миколаївська, Одеська, Херсонська області та Автономна Республіка Крим) й Лісостеповій зоні України (Вінницька, Полтавська, Тернопільська, Харківська, Хмельницька Черкаська області, південь Київської, південь Сумської областей) унеможливити знищення, в тому числі через заліснення, будь-яких ділянок, вкритих природною степовою рослинністю, а також такою рослинністю, що знаходиться у стані відновлення степу. Замінити консервацію орних еродованих земель в межах Степової зони із залісення на залуження, в межах Лісостепової зони розробити екологічно обґрунтоване співвідношення залісення – залуження при проведенні консервації еродованої ріллі.
4.Внести зміни до програми «Ліси України на період 2010-2015 роки», якими передбачити заборону заліснення степових земельних ділянок та напівприродних або занедбаних ділянок, вкритих степовою рослинністю, а також такою рослинністю, що знаходиться у стані відновлення степу в межах Степової та Лісостепової зон України; Перенести основну площу залісення зі Степової та частково Лісостепової зони до природних зон та районів зростання лісів ― в Полісся, Карпатський регіон та Кримські гори.
5.Скасувати наказ Державного комітету лісового господарства від 29.12.08 № 371 «Про затвердження показників регіональних нормативів оптимальної лісистості території України» як морально та науково застарілий, оскільки концепція оптимальної лісистості розроблялась в 60-х роках минулого століття, враховує інтереси тільки одного відомства, демонструє механістичний підхід до проблеми і суперечить даним природничих досліджень.
6. Зупинити роботи по визначенню ділянок, що будуть надані під заліснення до моменту а) завершення робіт по винесенню в натуру меж земель природно-заповідного фонду місцевого та загальнодержавного значення; б) заповідання усіх степових ділянок, а також територій, що знаходяться у стані відновлення степу, на яких поширені об’єкти Червоної та Зеленої книг України; в) здійснення загальнонаціонального обліку степових ділянок та територій, що знаходяться у стані відновлення степу.
7. Для узгодження подальшої діяльності Державного агентства лісових ресурсів України із заліснення територій створити спільну робочу групу з числа працівників Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України, Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України, УкрНДІЛГА, Вищих учбових закладів ІІІ-ІV рівня акредитації, регіональних наукових спеціалістів та громадських організацій;
8. Суворо заборонити використання в програмах залісення видів рослин, що є інтродукованими в Україні, а також видів природної флори України, які в Степовій і Лісостеповій зонах знаходяться поза межами свого природного ареалу. Їх вирощування дозволити лише в межах населених пунктів.
9.Внести зміни в земельне законодавство України задля стимулювання консервації вже розпайованих земель:
А) Дозволити зміну цільового призначення земельної ділянки з сільськогосподарського призначення на природоохоронне призначення, тобто дозволити зміну цільового призначення виключно для консервації через залуження або залісення в залежності від географічного та природно-кліматичного розташування ділянки. Відповідно, потрібно скасувати штрафи, якщо власник паю відмовляється вести його інтенсивну обробку.
Б) Звільнити від сплати податку на земельну ділянку у разі її консервації (природоохоронного використання).
10. Надати можливість та повноваження лісовим господарствам Степової та Лісостепової зони проводити залуження (або спеціальне відновлення степу) орних еродованих земель в цих зонах з метою боротьби з ерозією ґрунтів, відновлення степового біорізноманіття та розширення кормової бази вітчизняного тваринництва та бджільництва, а також для сприяння розвитку органічного землеробства. Забезпечити стимулювання такої діяльності. В перспективі реорганізувати Державне агентство лісових ресурсів України в Державне агентство менеджменту екосистем України.
11. З метою виконання положень Постанови КМУ від 12 травня 1997 р. N 439 «Про Концепцію збереження біологічного різноманіття України» Мінприроди та його територіальними органами (чи структурними підрозділами обласних державних адміністрацій, у разі передачі їм функцій територіальних органів Мінприроди):
– провести картографічний облік лучних та степових ділянок (ділянок із степовою рослинністю), що збереглися в природному стані та напівприродних або занедбаних територій, що вкриті природною степовою рослинністю або територій, що знаходяться у стані відновлення степу;
– розробити та впровадити заходи для відновлення і оздоровлення цих ділянок
лучних та степових екосистем, звільнення їх від наслідків лісоразведення;
– проводити пропаганду необхідності збереження степових екосистем та видів, як невід’ємної складової природи України, зокрема шляхом випуску спеціальних роз’яснюючих матеріалів для працівників лісового господарства та шляхом публікацій у фахових лісових журналах; зробити відповідний перегляд змісту навчальних програм та підручників у вищих навчальних закладах, де є спеціальність „Лісове господарство”.
12. Звернутися до Президента України з проханням задля сприяння збереження та розвитку залишків українського степу, як одного з віковічних символів України видати Указ Президента України «Про охорону і комплексне використання степів в Україні» (проект Указу вже розроблено учасниками громадської кампанії «Збережемо українські степи!»), а також ініціювати створення науково-дослідного Інституту степу і започаткування Національної довготривалої програми спрямованої на збереження та відновлення степової рослинності «Степи України».