17 квітня 2014 р. в Дніпровсько-Орільському природному заповіднику відбулась масова акція висадки дерев білої акації та сосни. Інформацію про це повідомив 11 канал м.Дніпропетровска
http://www.11channel.dp.ua/news/dp/2014/04/17/23572.html, Екологічні організації з кількох областей звернулись зі скаргою про порушенням кримінальної справи проти директора заповідника.
«Варто зауважити, що акація біла, наукова назва якої робінія є не місцевим, а інвазивним інтродукованим видом дерева північноамериканського походження. Таким чином, для нашої екосистеми цей вид є чужерідним та небезпечним, оскільки він витісняє з місць існування місцеві види флори, які до речі, і мають в першу чергу охоронятись в заповіднику. – розповідає активіст Всеукраїнської екологічної ліги Олексій Бурковський. -Згідно до переліку видів DAISIE (Розповсюдження чужерідних інвазивних видів в Європі) розробленого в рамках спеціальної програми Європейської Комісії (Contract Number: SSPI-CT-2003-511202) вид робінія псевдоакація входить в сотню найбільш небезпечних чужерідних видів в Європі». (http://www.europe-aliens.org/speciesFactsheet.do?speciesId=11942).
Згідно до п.3 ст. 85 Лісового кодексу України збереження біорізноманіття в лісах здійснюється через недопущення генетичного забруднення генофондів аборигенних порід та інвазій інтродукованих видів у природні екосистеми. Виходячи зі змісту репортажу виходить, що адміністрація Дніпровсько-Орільского заповідника замість того, щоб не допускати інвазій інтродукованих видів, навпаки займається їхнім розповсюдженням.
Більше того, ст. 16 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» прямо забороняє інтродукцію нових видів тварин і рослин на територіях природних заповідників.
У разі ж потреби здійснення протипожежних і санітарних заходів, про що йде мова в репортажі, то ст.16 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» чітко вказує, що вони не мають порушувати режим заповідника.
Ст. 16 зазначеного закону допускає виконання відновлюваних робіт на землях з порушеними корінними природними комплексами, проте насадження рослин, які походять з Північної Америки ніяк не можна назвати відновленням корінного природного комплексу.
«Такі дії підпадають під ст.91 Кодексу України про адміністративні правопорушення. – додає заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк. – Дізнавшись про порушення, ми звернулись до Державної екологічної інспекції та Генеральної прокуратури України з проханням вжити заходів щодо забезпечення виконання вимог природоохоронного законодавства в межах Дніпровсько-Орільського природного заповідника».
Контакти:
Олексій Бурковський
096 480 37 60
Олексій Василюк
097 1000 473