Вкотре екологи отримали підтвердження тому, що створення штучних лісових насаджень на степових ділянках здійснюється незаконно. Виявляється, багато де лісівники звітують про освоєні «гектари», саджаючи ліси за державні кошти на землях, які навіть не надані для ведення лісового господарства.
Протягом 2009-2010 років учасники громадської кампанії «Збережемо українські степи!» (www.pryroda.in.ua/step) проводили роботу з виявлення випадків незаконного створення штучних лісових насаджень підприємствами лісової галузі в областях степової та лісостепової зон. Серед виявлених нами випадків за вказаний період неодноразово фіксувались роботи зі створення штучних лісових насаджень на ділянках, щодо яких підприємства лісової галузі не мають оформлених документів на право постійного користування земельними ділянками.
Переважну частину території України займають Степова і Лісостепова зони. При цьому цілинних степових ділянок лишилось не більше 1%. З цієї причини велика кількість степових видів тварин і рослин потрапила до списків Червоної книги України. Будучи приуроченими до степових біотопів, ці види не можуть існувати в жодному іншому місці. Залежними від збереження степів є 159 з 543 видів тварин та 276 з 826 видів рослин, включених до Червоної книги України.
4 листопада 2008 року з’явився Указ Президента України №995/2008 “Про деякі заходи щодо збереження та відтворення лісів і зелених насаджень”. Згідно з ч.1 цього Указу, Кабінету Міністрів України доручено забезпечити розробку і затвердження нових показників лісистості України (20%) і план заходів зі створення нових лісів на землях запасу, деградованих та малопродуктивних землях. Виконуючи цей Указ Президента, Держкомлісгосп України своїм наказом №371 від 29.12.2008 затвердив показники оптимальної лісистості, з яких випливає площа для кожної з областей України, яка має бути формально заліснена. І якщо для північних (поліських) областей і Карпатського регіону ці показники практично не змінюються, то в південних областях лісистість планують збільшити практично вдвічі.
Степовий регіон, будучи найбільш розораною частиною України (деякі області – до 80-85%), має дуже невелику частку земель, які досі зберегли природні екосистеми. Саме ці фрагменти на даний момент є останніми резерватами збереження всього степового біорізноманіття країни. Наразі такими перлинами лишаються степові балки, яри і схили по берегах степових річок, які ще подекуди зберігаються поміж орних сільгоспугідь. В той самий час саме ці території, будучи в прямому сенсі «незручними» для орного землеробства, намічені як полігон для заліснення.
При цьому відновлювати місця вирубок в лісах та знищені гірські ліси в Карпатах ніхто не збирається. Задля формальної звітності лісівники просто демонструють статистику освоєння площ новими лісами. А отримати будь-яку нову землю під ліси, коли все розпайовано, крім як заволодіти останніми клаптиками степу, лісгоспи практично не можуть. Натомість навіть в таких умовах, лісівники економлять кошти на оформленні землі під посадку лісу і не розбираючись, чи хтось їм надасть степові ділянки, заліснюють степи без оформлення документів.
За нашими зверненнями деякі державні лісові господарства притягнуті до відповідальності за фактом самовільного користування земельними ділянками у Запорізькій, Черкаській та особливо – у Луганській областях. Аналогічні факти виявлені в АР Крим а також Миколаївській, Донецькій областях. Аналіз документів обласного рівня, таких як розпорядження Луганської ОДА №1620 від 25.11.08 “Про розвиток лісового господарсьва області” та інших, дає зрозуміти, що в областях прискореними темпами, переважно протягом 2009 р. відбувся вибір земельних ділянок, передбачених для перспективного створення штучних лісових насаджень. У багатьох місцях роботи по залісненню розпочались практично відразу, без проходження відповідної процедури та оформлення права користування земельними ділянками.
В результаті таких дій, заліснення здійснено на територіях цінних степових ділянок, що є місцями поширення видів, занесених до Червоної книги України, з яких для 120 у власне рекомендаціях Червоної книги України вказана заборона заліснення місць їх поширення. А отже і без збору пакету погоджень, у т.ч. погодження природоохоронних органів, яким погоджувати відведення степових ділянок під заліснення заборонено окремим дорученням Кабінету Мінстрів України від 08.06.2009 №30359/1/1-09. Відповідно такі дії стають з боку підприємств лісової галузі грубим порушенням земельного та природоохоронного законодавста.
Активність підприємств лісової галузі зі створення нових лісових насаджень у степовій зоні підігрівається коштами, передбаченими прийнятою порівняно нещодавно загальнодержавною програмою «Ліси України на 2010-2015 роки» та необхідністю звітувати про «освоєні площі».
У результаті мусимо констатувати, що в Україні набула поширення практика використання бюджетних коштів для створення лісових насаджень до оформлення права користування земельними ділянками, на яких вони створюються, а отже – використання бюджетних коштів для нецільових потреб. Зважаючи на широке поширення та ймовірно значні обсяги цього порушення, ми звернулись до Вищого керівництва держави з проханням організувати комісію по тотальній перевірці наявності правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких відбуваються роботи зі створення лісових насаджень у всіх областях степової та лісостепової зон.
У результаті Державний комітет земельних ресурсів повідомив, що перевірка, організована територіальними органами Держкомзему в областях, підтвердила, що степові ділянки заліснюються самовільно. Незабаром після завершення перевірок Держкомзем планує централізовано вжити заходів з припинення самовільного освоєння земель лісівниками.