Однією з найбільш позитивних природоохоронних новин Україні в кінці 2011 року стало видання другого тому Червоної книги Дніпропетровській області (тваринний світ) *. Книга включила інформацію про 424 види тварин, 202 з яких внесені до Червоної книги України та зустрічаються на території області та 222 – регіонально рідкісних. Так само із зазначених видів 171 включений до Червоного списку МСОП.
З усіх видів, включених до книги, 138 є представниками степових біотопів (104 комах, 6 плазунів, 18 птахів і 11 ссавців). В цілому це складає 33% від усіх включених до книги видів – рівно така ж доля, як і в Червоній книзі України (http://savesteppe.org/ru/archives/1425).
Важливо відзначити, що для більшості видів, в тексті видового нарису вказується причина зникнення – оранка і в деяких випадках – залісення степів.
Одним з найбільш багатим степовими червонокнижників є заказник «Інгулецький степ» в околицях с.Недайвода.
У 2006 році територія територія в околицях села розпорядженням облдержадміністрації № 56-р-06 була зарезервована для створення нового регіонального ландшафтного парку «Інгулецький степ», який повинен стати одним з ключових природно-рекреаційних об’єктів області. Дана територія є найбільшою в даному регіоні ділянкою із цілинного степу. Вчені Криворізького ботанічного саду НАНУ, Криворізького державного педагогічного університету, Дніпропетровського національного університету та Криворізького краєзнавчого музею підготували обгрунтування на заповідання цієї території. На території виявлено при попередньому, неповному обстеженні 43 види рослин і 122 види тварин з різним природоохоронним статусом; з них 11 видів рослин і 42 види тварин занесених до Червоної книги України.
Влітку 2011 року на місці майбутньої заповідної території і почалася розробка гранітного кар’єру ТОВ «Гранітгруп». Десятки селян лягли під бульдозери, намагаючись зупинити знищення природи. . Співробітники «Гранітгруп» активізували свої дії саме в цьому напрямку. У с.Недайвода регулярно відбувається випалювання степу вогнеметами, в тому числі і з застосуванням вогнеметів, внесення гербіцидів, а пізніше і почалася зйомка грунту.
Дозвіл на роботи ТОВ «Гранітгруп» отримало без проведення екологічної експертизи. Цей факт зафіксовано в акті перевірки Південної геологічної інспекції від 02.08.2011. В результаті звернення ініціативної групи громадян, які заперечують розробці кар’єру на даній території, стало розпорядження зробити екоекспертизи, але без зупинки робіт на час її проведення. 26 липня 2011 почалася розробка гранітного кар’єру ТОВ «Гранітгруп» між с. Недайвода і Лозуватка Криворізького району Дніпропетровської області.
Перші півроку протистояння не принесли очевидних перемог. Очікуємо перемог у новому, 2012 році!
* – Червона книга Дніпропетровської області. (Тваринний світ) / під ред. О.Є.Пахомова. – Дніпропетровськ: ТОВ «Новий друк», 2011. – 488 с.