УДК 502.7
Василюк О.В., Коломицев Г.О. Виходи крейдяних порід у складі державного лісового фонду Луганської області // Матеріали міжнародної науково-практичної Інернет-конференції «Наука на службі сільського господарства». – Миколаїв: Миколаївська ДСДС ІЗЗ, 2013. – с. 65
Виходи крейдяних порід зустрічаються переважно в басейні р. Сіверський Донець, на території Луганської, Харківської та Донецької областей. Тільки в цих регіонах України поширена своєрідна крейдяна флора, що характерна для таких утворень (Гринь, 1973).
Крейдяна флора у своєму складі має значну кількість ендемічних та рідкісних рослин. До Червоної книги України (ЧКУ) занесені 18 видів крейдяних рослин, ще 16 приурочені до виходів крейдяних порід, але можуть зустрічатися і в інших біотопах (Червона книга України. Рослинний світ, 2009). До Зеленої книги України (2009) занесені 5 угруповань рослинності, що зростають виключно на виходах крейдяних порід і ще 2, які є степовими та можуть зростати на задернованих частинах крейдяних відслонень.
Як ми виявили у попередніх дослідженнях (СЦИЛКИ) в степовій зоні України поширена практика створення штучних лісових насаджень за рахунок степових ділянок, що обліковуються в земельному кадастрі як деградовані та малопродуктивні землі. При цьому, такі степові ділянки в більшості випадків є місцями поширення видів, занесених до Червоної книги України. Таким чином, лісорозведення у степовій зоні України є одним з головних факторів, що загрожують збереженню раритетного біорізноманіття регіону (Василюк та ін.. 2013). В повній мірі ці твердження стосуються і відслонень крейдяних порід, які є різновидом степового біотопу.
Метою нашого дослідження було виявити крейдяні відслонення у складі ДЛФ та знаходяться під загрозою заліснення.
В ході дослідження, ми використали векторні шари з контурами територій державного лісового фонду (ДЛФ), створені нами у 2012 році за матеріалами ДП Укрдерліспроект (Василюк та ін.. 2013), та програмне забезпечення Google Earth, що дозволяє аналізувати розміщені у вільному доступі матеріали дистанційного зондування Землі (ДЗЗ). Таким чином ми визначили ділянки крейдяних порід в межах області. Отримані векторні картографічні матеріали були конвертовані в ГІС-сумісний формат, та залучені до комплексного просторового аналізу з використанням програмного комплексу ArcGIS.
Проведений нами просторовий аналіз показав, 2655 га ділянок з виходами крейдяних порід на території Луганської області віднесено до земель ДЛФ. Це становить 32,9% від всіх виходів крейдяних порід області та 0,7% від ДЛФ області. Найбільша частка виходів входить до складу ДЛФ у Старобільському (237 га, 52,1% від площі цього біотопу в районі), Сватівському (259 га, 47,5%) та Білокуракинському (275 га, 43,9%) районах.
Ділянки з виходами крейдяних порід присутні на території 29 об’єктів природно-заповідного фонду (ПЗФ). Аналізуючи просторові дані розміщення цих ділянок , виявляємо, що досить значні площі займають ділянки, які одночасно розташовані в межах земель ДЛФ та ПЗФ. Тобто значні площі виходів крейдяних порід занесені у ПЗФ в якості лісів, що потенційно передбачає вірогідність проведення робіт по лісорозведенню на них.
Частка виходів крейдяних порід у землях ДЛФ складає лише 0,7% від площі ДЛФ Луганської області. Але в той же час ці 0,7% – це третина (33%) від всіх ділянок з виходами крейдяних порід області. Тобто, обмеження лісорозведення в таких біотопах не матиме відчутного впливу на ведення господарської діяльності вирішального значення у лісовій галузі Луганщини. В той же час, залісення всіх цих земель призведе до зникнення третини площ виходів крейдяних порід, що матиме катастрофічні наслідки для збереження їх біорізноманіття.
Література:
1. Гринь Ф.О. Рослинність крейдяних відслонень // Рослинність УРСР. Степи, кам’янисті відслонення, піски. – К.: Наукова думка, 1973 – С. 336-356.
2. Червона книга України. Рослинний світ. – Київ: Глобалконсалтинг, – 2009. – 900 с.
3. Василюк О., Коломицев Г., Балашов І. Степи у складі лісового фонду Луганської області: значення для охорони біорізноманіття, загрози та перспективи збереження // Проблеми екології та охорони природи техногенного регіону. – 2013. – 1. (у друці)
4. Василюк О., Балашов І., Кривохижа М., Коломицев Г. Ландшафтний склад природно-заповідного фонду Луганської області // Заповідна справа в Україні, вип 1-2, 2012, с. 105-110.
Василюк О.В.
заступник голови, Національний екологічний центр України
Коломицев Г.О.
пров. інженер,Інститут зоології ім. І.І. Шмальзаузена НАН України