Прокуратурою Кіровоградської області порушено кримінальну справу стосовно службових осіб ПП А/Ф «Ц» за ознаками злочинів, передбачених ч. 2 ст. 197-1 та ч. 2 ст. 364 КК України. Відповідно до розрахунку, виконаного фахівцями Держземінспекції відділу Держкомзему у Устинівському районі, внаслідок самовільного зайняття частини земель ботанічного заказника загальнодержавного значення «Садківський степ», які відносяться до категорії особливо цінних земель, неправомірними діями службових осіб ПП А/Ф «Центр» державі заподіяно шкоду у розмірі 950 тис. грн., що є тяжкими наслідками.
Садківський степ – унікальна для області ділянка плакорного степуНа існуючих природно-заповідних територіях області охороняється степова рослинність, розташована-на схилах балок та річкових долин. На вирівняних плакорних ділянках степи майже не збереглися, хоча в минулому вони займали значно більші площі, ніж степи на схилах. Тому всі цілинні плакорні ділянки є дуже цінними, унікальними територіями, які заслуговують на першочергову охорону. Тим більше, що існує велика небезпека їхнього руйнування – розорювання плакорів проводити значно легше, ніж розорювання схилів балок і долин, і це не заборонено існуючим природоохоронним законодавством.
В Устинівському районі поблизу села Садки знаходиться степова ділянка площею понад 200 га, яка раніше використовувалася як аеродром. Зараз цей степ використовується як пасовище. Рослинний покрив ділянки помітно трансформований випасанням. Тут переважають різнотравно-типчакові угруповання з невеликими проективним покриттям (60%) і висотою травостою (20 см). У травостої висока участь деревію благородного. Незважаючи на значну трансформацію рослинного покриву, флористичне ядро типових степових видів тут представлене добре. Характерними видами цих угруповань є шавлії поникла, дібровна та ефіопська, залізняк бульбистий, гострокільник волосистий, мигдаль степовий. Виявлені тут і більш рідкісні степові види. Так, поодиноко відмічений астрагал шерстистоквітковий, занесений до Червоної книги України.
У складі фауни хребетних тварин представлені ховрах плямистий, чисельність якого в останні роки різко скоротилася в області, звичайними є жайворонок польовий і жаба зелена. Тут збирають поживу зграї шпаків звичайних і чайок, поодинокі плиски жовті; періодично з’являються кібчики, що полюють на полівок. З великих ссавців цю ділянку степу вночі відвідують свиня дика, козуля європейська, лисиця звичайна та заєць сірий.
Таким чином, Садківський степ є відносно збереженим та цінним, як одна з нерозораних ділянок плакорних степів області. Якщо припинити нерегульований випас, степові екосистеми поступово будуть набувати природного стану. Цінність цієї території полягає ще й у тому, що це значна за площею ділянка, що дасть можливість для самовідновлення степових екосистем. По периметру Садківський степ вже розораний. Існує велика небезпека знищення всієї ділянки. Необхідно терміново заборонити розорювання і створити тут заказник загальнодержавного значення.
Нагадаємо, що раніше – в березні цього року, – заповідник «Садковськая степ» мали намір підпалили. Тоді прокуратура області порушила кримінальну справу по ознаках злочинів, передбачених ч.1 ст.252 і ч.2 ст.364 УКУ, відносно посадових осіб однієї з агрофірм за завданого збитку ботанічному заповіднику загальнодержавного значення «Садковськая степ», що в Устинівському районі.
Було встановлено, що в агрофірмі, зловживаючи службовим положенням, допустили умисне пошкодження об’єкту природно-заповідного фонду ботанічного заповідника. Не дивлячись на те, що природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання, працівниками агрофірми був завданий збитку, з метою отримання прибули, в течії 2005-2010 років самовільно проводилася господарська діяльність.
В цілому було розорано біля третини території «Садковського степу». Пошкоджені цілинні землі і знищений рослинний покрив, до складу якого входять рідкісні види, занесені в Червону книгу України. По попередніх розрахунках, державі завдано збитку у розмірі порядку двох мільйонів гривень. Досудове слідство проводить прокуратура Устинівського району.
Тоді співробітники управління Госземінспекціі в Кіровоградській області встановили факт самовільного захоплення земельної ділянки в ботанічному заповіднику «Садковський степ». За інформацією Державного земельного агентства, ділянка площею 97 гектарів в Устинівському районі самовільно зайняла агрофірма «Центр». Відносно директора агрофірми винесена ухвала про накладення адміністративного стягнення і визначений розмір збитку, заподіяного державі, на суму близько 1 млн. гривень.
http://h.ua/story/338100/