З повідомлення на інтернет-сайті Держуправління екології та природних ресурсів в Одеській області стало відомо, що 4 вересня 2010 року відбулося засідання Координаційної ради при Одеській облдержадміністрації з питань формування національної екомережі, за результатами якого прийнято рішення, згідно з яким Координаційна рада рекомендує:
– Одеському обласному управлінню лісового та мисливського господарства поінформувати про заплановані заходи та стан виконання робіт з відновлення лісових насаджень як структурних елементів екомережі.
– Одеському головному управлінню земельних ресурсів, Одеському обласному виробничому управлінню по водному господарству, Одеському обласному управлінню лісового та мисливського господарства провести звірку наявних планово-картографічних матеріалів з узгодження меж земельних ділянок лісового, водного фонду та інших природоохоронних земель, а також для приведення даних матеріалів до єдиного робочого масштабу з метою їх передачі розробнику регіональної схеми екомережі.
Натомість, що 16.12.2010 в Мінприроди України відбулось чергове засідання Координаційної ради з питань формування національної екомережі, а 17.12.2010 – Колегія Мінприроди України. Під час обох нарад порушувались вкрай важливі питання та приймались рішення, які вимагають перегляду вказаних вище пунктів рішення Координаційної ради в Одеській області. Так, зокрема, центральною темою обговорення на Координаційній раді стало питання збереження степів в ході формування екомережі. Практика показала, що з ряду причин, при розробленні регіональних схем екомережі в частині степових областей зовсім не враховано розміщення степових ділянок та не надано їм відповідного значення, попри те, що саме цей тип біому є зональним і ключовим для областей Степової зони. Через це останні степові балки і схили досі багато хто сприймає як щось негативне, а не як унікальний природний комплекс, в якому на сьогодні зосереджена третина всіх видів, занесених до Червоної книги України.
Головною проблемою українських степів сьогодні є масштабні наміри лісової галузі щодо степового лісорозведення. Оперуючи поняттями «невгіддя», «еродовані землі» та іншими, лісівники планують здійснювати масштабні посадки штучних лісів саме за рахунок останніх ділянок степу.
В результаті обговорення степової проблеми на засіданні координаційної ради ряд пунктів до рішення Координаційної ради було включено і низку тематичних заходів і рекомендацій з цього питання:
– Державному агентству лісових ресурсів, Державному агентству земельних ресурсів, Рескомприроди Криму, територіальним органам та спеціальним підрозділам Міністерства екології та природних ресурсів під час опрацювання документів, що стосуються виділення земельних ділянок під заліснення, утриматись від надання погоджень документів щодо виділення під заліснення земельних ділянок з цінними природними степовими комплексами, до їх обстеження науковцями на предмет наявності видів рослин і тварин, які занесені до Червоної книги;
– Рескомприроди Криму, територіальним органам Мінприроди в областях Степової зони забезпечити проведення заходів щодо обстеження степів з метою їх резервування для подальшого заповідання;
– Відзначити роботу Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Миколаївській області щодо проведення обстежень на ділянках, які плануються під заліснення, на предмет наявності видів Червоної книги та рекомендувати Рескомприроди Криму і територіальним органам Міністерства цей досвід як приклад для наслідування.
Також, з п.7. рішення Засідання Колегії Мінприроди від 17.12.2010: Департаменту біорізноманіття, охорони землі та екомережі забезпечити підвищення ефективності використання державних коштів, спрямованих на збереження природно-заповідного фонду та формування екомережі.
У зв’язку із вказаними вище причинами, наведені пункти рішення Координаційної ради при Одеській облдержадміністрації з питань формування національної екомережі (від 4.09.2010) суперечать наведеним пунктам рішення Координаційної ради з питань формування національної екомережі (16.12.2010) та рішень колегії Міністерства.
З цієї причини учасники громадської кампанії «Збережемо українські степи» звернулись в Мінприроди та до Одеської облдержадміністрації з проханням у найближчий час провести позачергове засідання Координаційної ради при Одеській облдержадміністрації з питань формування національної екомережі, на якому прийняти рішення, які відкорегують задачі, поставлені раніше та приведуть їх у відповідність до актуальних задач, визначених Координаційною радою та колегією Міністерства.