Вкотре стає відомо про те, що підприємства лісової галузі в різних областях України здійснюють самозахоплення цінних природних територій.
Ще 23.06.2010 активістами громадської кампанії «Збережемо українські степи!» в околицях с.Самсонове на Донеччині було виявлено роботи із заліснення схилі біля заплави річки. Особливу тривогу в цій ситуації викликало те, що на зазначеній ділянці зустрічався і частково зустрічається досі зникаючий вид тварин – ховрах малий, що включений до Червоної книги Донецької області та пропонується до включення у Червону книгу України. Також ділянка є місцем зростання ряду видів зникаючих рослин, що охороняються на території держави. Роботи із заліснення нанесли суттєву шкоду зазначеним видам. Колориту ситуації додало і те, що ділянка знаходиться в охоронній зоні філіалу Українського степового природного заповідника «Хомутовський степ». Природоохоронці звернулись до контролюючих органів з проханням провести перевірку законності виявлених робіт по посадці акацієвого насадження.
«Фахівці, які виявили незаконні роботи по залісненню території випадково. Їхали на Донеччину з самого Києва щоб дослідити стан популяції ховраха. А його вважай вже й нема. – розказує заступник голови Національного екологічного центру України Василюк Олексій. – Такі випадки на жаль зовсім не поодинокі. Важливо розуміти, що здійснюючи сумнівні посадки на місці степів самозахопленням, лісівники не лише знищують унікальні куточки степу, а й займаються прямими корупційними діями – нецільовим використанням бюджетних коштів».
Листом від 27.10.2010 Головне Управління Держкомзему у Донецькій області підтвердило припущення природоохоронців. Дійсно, ДП «Тельманівське лісове господарство» на землях Коньківської сільської ради (Тельманівський р-н. Донецька обл) на площі 3,4 га веде господарську діяльність шляхом самозахоплення земельної ділянки. Господарська діяльність – створення штучних насаджень акації на природній степовій ділянці в охоронній зоні Українського степового природного заповдіника.
За протизаконні дії, керівника ДП «Тельманівське лісове господарство» Катриша О.М. притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 53-1 Кодексу України «Про адіністративні правопаорушення». Також фахівцямии Держкомзему нарахована сума збитків, завданих державі внаслідок самозахопленян земельної ділянки, руйнування родючого шару грунту.
Для контактів:
Василюк Олексій
097 1000 473
[email protected]
Національний екологічний центр України
www.necu.og.ua
Всеукраїнська громадська кампанія «Збережемо українські степи!»
www.pryroda.in.ua/step
Просмотрел сайт про сохранение степи. Примерно 70 % статей составляют работы Василюка, скорее всего зоолога, изучающего сурков и сусликов – степных обитателей. Из чего сразу следует вывод о предвзятости данного автора.
Если взять исторические данные, то примерно 200 лет назад, до начала добычи угля и др. природных ископаемых, лесистость степных районов Донетчины, Слобожанщины доходила до 30-40% (цифры приводятся по памяти). В основном эти леса располагались в понижениях местности, то есть в тех же балках и поймах рек. В дальнейшем они были уничтожены при промышленном освоении этих районов:добыча угля, строительство, металургия, сельское хозяйство. Нынешние 3-4% лесистости степных районов – это действительно мизер.