Обгрунтування: V. ТУРИСТИЧНИЙ ТА РЕКРЕАЦІЙНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ПРОЕКТОВАНОГО НПП «ПОДЕСІННЯ»

Вздовж Десни стоїть ряд літописних міст з багатовіковою історією і самобутніми історико-архітектурними памятками, що згадані вище. Найвизначнішими з них є міста Чернігів, Новрогод-Сіверський та Остер.

Всі вони розташовані звдовж головної водної артерії регіону – річки Десни, яка є визнаною Меккою водного туризму та постійним місцем організації відпочинкових активних подорожей.

Таким чином, на території проектованого НПП «Подесіння» найбільш пріоритетним є розвиток туризму пізнавального (огляд історико-архітектурних памяток та інших визначних місць) та оздоровчого напрямків (сплав по Десні).

Туристичні можливості у районі басейну ріки Десни значні – всі притоки Десни, що протікають як по українській, так і по російській територіям, являють собою прекрасні водні туристичні маршрути. Завдяки досить розгалуженому залізничному та автомобільному сполученню є декілька варіантів початку маршруту. Зручним також є те, що зійти з маршруту можна практично у будь-якому населеному пункті через близькість залізничних станцій або автобусних зупинок.

За туристсько-спортивною складністю річка Десна відноситься до першої групи – річок низовин. Рівень води впродовж сезону туристських сплавів на річці змінюється у незначній мірі. Похил русла не перевищує кількох сантиметрів на кілометр, течія слабка, її швидкість не перевищує 2-4 км/год.

На Десні проводяться водні походи до І категорії складності. Її проходження доступне для туристів-початківців, а маршрути по ній рекомендовано для самостійної розробки, через що вони не включені до переліку класифікованих маршрутів. Слід зазначити, що Десна та її притоки є чи не єдиною річкою у регіоні, яка протягом усього теплого сезону дозволяє без особливих зусиль здійснювати організацію маршрутів для туристів-початківців.

Для Десни рекомендується сплав на байдарках, хоча не виключається і сплав на надувних човнах та розбірних надувних катамаранах. Найкращий час для сплаву – квітень – вересень.

Сплав на байдарках по р. Десні пропонується цілою низкою туристичних клубів та фірм, серед яких: туристична компанія «4 сторони», туристична компанія «Екстрімтур», туристичний клуб «Каяк», надзвичайно велика кількість неформалізованих туристських об’єднань.

Ними пропонуються сплави різною тривалістю в залежності від протяжності обраного маршруту, наприклад, такі:

Нерусса-Десна (до Новгород-Сіверського). Маршрут — м. Київ – ст. Суземка (по залізничній дорозі, Брянська область, Російська федерація) – р.Нерусса – р.Десна (сплав до м.Новгород-Сіверський) – м.Київ (по залізничній дорозі). Довжина маршруту (сплав) – 170 км. Можливе планування початку маршруту по Десні від кордону України з Росією – від с. Гремяч або (краше) с. Камінь.

Сплав по Десні від Новгород Сіверського до Макошине. Маршрут — м. Київ – м.Новгород-Сіверський (по залізничній дорозі) – р.Десна (сплав до Макошине) – м.Київ (по залізничній дорозі). Довжина маршруту (сплав) – 182 км.

Сплав по Десні від Чернігова до Києва. Маршрут — м. Київ – м. Чернігів (по залізничній дорозі) – р. Десна (сплав до Києва). Довжина маршруту (сплав) – 215 км.

Лічильники