Подесіння за доби північного оленя
Добою північного оленя у літературі прийнято називати добу фінального палеоліту (13,5-10 тис. років тому), бо внаслідок відступу льодовику до північного берега Балтійського басейну і потепління клімату мамонти частково вимерли, а частково відступили на північний схід Євразії, і їхню екологічну нишу зайняли північні олені.
Частина людності, звичайно, відступила на північний схід Євразії слідом за мамонтами, бо не могла пристосуватись до нових умов ведення полювання. Частина людей залишилась на своїх звичайних місцях полювання. Безперечною є і міграція нових колективів людей до районів колишнього зледеніння. Давні міграції фіксуються за знахідками однотипних вістер стріл. Поява однотипних знарядь, притаманних певному регіону і розповсюдження знарядь одного функціонального призначення, але різних типів в різних регіонах засвідчує поділ людства на археологічні культури. А археологічні культури відповідають давнім етносам, назву котрих історія до нас не донесла. Та і багато з цих етносів не дожили до нашого часу, або з тисячоліттями пережили стільки трансформацій, що зафіксувати їхню тяглість у часі неможливо.
Первісна Європа поділяється на безліч таких етносів, але в культурному контексті археологічні культури тяжіють одна до одної, контактуютьі запозичують традиції. За певними традиціями виготовлення вістер стріл культури можна об’єднати до історичних провінцій – північної балтійської і південної середземноморської.
Басейн Десни і витоки Волги якраз були східним кордоном північної балтійської провінції, західний кордон якої починався від Темзи, північний йшов по кордону льодовика в Південній Балтії, а південний розмивається десь у Надчорномор’ї.
Отже, люди почали полювати на північних оленів і перестали локально мігрувати місцевістю при зміні пори року. Тепер було зручно розміщувати стоянки в низинах рік.
Однак в басейні Десни поява археологічних куьтур фіксується лише з 10 тис. років тому з міграцією людності красносільської археологічної культури (назва походить від стоянки Красносілля) з Полісся.