Будівництву цементного заводу у Новогрод-Сіверському не бути!

Одна з найбільших загроз для Подесіння, про яку нам відомо до цього часу – будівництво цементного заводу у Новгород-Сіверському. Саме тому ми прийняли рішення присвятити цій проблемі окремі сторінку нашого сайту.

В листопаді 2006 року компанія “Сімент-Україна” (частина кампанії ТНК „Сімент”) офіційно заявила про свої наміри будувати цементний завод на півночі Чернігівської області. В результаті реалізації проекту з будівництва заводу в область надійдуть інвестиції в розмірі 250 млн. євро. Це дуже велика як для Чернігівщини сума – більше ніж всі інвестиції, які надходили починаючи з 1991 року. Інтерес саме до Новгород-Сіверського району викликаний тамтешніми покладами крейди, які необхідні при виробництві цементу. Новгород-Сіверським родовищем крейди цікавилися до десяти компаній.

Заснована у Франції на родинному ґрунті компанія ТНК „Сімент”, що спочатку займалася рибним промислом, переросла у потужну структуру, сфера виробництва якої настільки широка, що легше зазначити який вид продукції вона не виробляє. Простіше кажучи, від цементу до гелікоптерів. Наприклад, ТОВ “Сімент Україна”” представляє в Україні компанію Life Food Trading. “Сімент Холдінг” — власник ТОВ “Сімент Україна” та ще 110 компаній, представлений у 25 країнах світу. Компанія Life Food Trading спеціалізується на виробництві та продажу продуктів споживання: чай, кава, рис, оливкове та вершкове масло, цукор та ін. Вона є власником торгової марки THE TEA CUP і продає чай цієї марки в країни Близького Сходу, Європи та Америки, а з 2004 року і в Україну. На офіційному сайті корпорації Seament S.A.L.(www.seament.com) згадується, що компанія контролює прямо й опосередковано лише 22 компанії у світі. “Сімент” винайшла плавучі термінали для обробки цементу навалом. Має головний офіс у Лівані та представництва у Туреччині, Єгипті, Великобританії, Албанії і Данії, присутня у Судані та Алжирі. Серед керівників цих представництв троє носять прізвище Бурі. Генеральним директором “Сіменту” називають Марка Александра Бурі. Зараз володіє найбільшим приватним парком кораблів-цементовозів та плавучих терміналів. Свій флот кампанія має наміри задіяти і в Україні, але після побудови заводу. Просимо звернути увагу на останній факт: він відіграє далі по тексту.

"Сімент-Україна", проект заводу в Новгород-Сіверському

Разом з заводом планується побудова котеджного містечка для працівників, розбудова Новгород-Сіверського порту на Десні, лікарні а також відкриття навчального центру для майбутніх працівників, оскільки найматися на роботу будуть виключно місцеві (не ясно тоді для чого зводити їм котеджне містечко).

З різних джерел, які дотичні до будівництва заводу, відомо, що цемент, який вироблятиме Новгород-Сіверський завод, буде найдешевшим в Україні. Це пов’язано з покладами крейди, на які багата земля району. На сьогодні основними сировинними матеріалами для виробництва портландцементу є вапняки з високим вмістом вуглекислого кальцію і глинисті породи. У Новгороді-Сіверському завод працюватиме за новою технологією, вперше впровадженою у 2005 році, яка дозволяє виробляти цемент на основі крейди. — Новгород-Сіверський був обраний через величезні запаси сировини — 240 мільйонів тонн. Всього в країні на ринку виробництва цементу зараз працюють 14 заводів. За словами фахівців, це не дуже багато як для потреб України. Тож конкуренти побоюються, що нові виробники зіб’ють ціну на цемент. Серед власників працюючих 14 заводів є і відомі в Україні політики. З цієї причини проблема будівництва заводу набуває політичного забарвлення.

Попередній голова Чернгівської облдержадміністрації Микола Лаврик повністю підтримував цей інвестиційний проект. Нинішній же голова Володимир Хоменко поставився до будівництва з усією відповідальністю. Незважаючи на інвестиційну привабливість такого проекту для регіону, він вважає, що перш ніж розпочати його реалізацію, в області треба провести громадські слухання – уважно вивчити думку експертів, громадськості. Тільки після цього і буде прийняте рішення про розташування в Новгород-Сіверському районі заводу. Адже, як стане зрозуміло далі, наслідки від будівництва заводу можуть дати знати просебе не лише в Новогоро-Сіверському а і в багатьох інших куточках Чернігівщини.

Новгород-Сіверська районна рада на останній сесії надала згоду на розробку відповідної документації під виділення земельної ділянки у 40 гектарів для будівництва заводу. Голова РДА Валентина Черник назвала засідання сесії історичним, бо на залучення таких величезних інвестицій претендувало чотири області України, але за сприяння Президента та прем’єр-міністра вирішили зупинитися саме на Новгороді-Сіверському. До речі, проект підтримують і інші представники БЮТ: як мінімум нардеп Віталій Корж, який на сторінках «Голосу України» називає завод «підприємством, про яке можна було лише мріяти».

Рішення про надання ділянки під спорудження заводу має прийняти сесія обласної ради. На сесії це питання вже виносилося на голосування, але депутати обласної ради відмовили дочірньому підприємству “Сімент-Цемент” у наданні в оренду земельної ділянки строком на 49 років. 18 липня 2007 року ДП “Сімент-Цемент” отримало висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи, в якому говориться, що “передпроектні матеріали щодо можливості розміщення цементного заводу на землях Команської сільради Новгород-Сіверського району… відповідають вимогам діючого санітарного законодавства України”. Проте ніхто поки не чув про висновок Державної екологічної експертизи.

З іншого боку б’ють на сполох екологи – як керівники державних екологічних служб, так і представники громадських організацій. Вони вважають, що будівництво цементного заводу завдасть непоправної шкоди навколишньому середовищу району. Екологи стверджують, що інвестори приховують справжні показники забруднення навколишнього середовища. Але ж отримані документи та проведені експертизи свідчать про те, що “все відповідає санітарним вимогам”. Цементні виробництва є вкрай брудними, найбруднішими після виробництва сталі. За шкідливі умови праці на цементних заводах платять компенсацію. Особливу небезпеку становить наддрібний цементний пил, який осідає в легенях і розноситься вітром на багато кілометрів від підприємства. Тобто життя собі вкоротять не лише працівники заводу, а й усі, хто мешкає в районі. Цементний завод у Новгороді-Сіверському планували будувати ще у 1972 році та будівництво згорнули через його шкідливість.

Проте найбільша загроза, яка повинна хвилювати всіх свідомих українців, це перспективи транспортування отриманого цементу з Новогород-Сіверського. Проектований завод, в разі його побудови, стане найбільшим цементним заводом в Україні і одним з найбільших в Європі. Планується, що завод буде зорієнтований на експорт продукції до Європи. Для цього, керівництво проекту планує організувати транспортування цементу баржами по Десні в Дніпро і далі – до Чорного та Середземного моря. Кожен, хто уявляє звивисте деснянське русло з косами і мілинами, добре розуміє, що масштабне транспортування з використанням барж тут організувати не вдасться. Розуміють це і керівники “Сімент-Україна”. На скільки нам вдалось з’ясувати, в майбутньому планується спрямлення русла Десни та інші роботи, спрямовані на полегшення руху барж.

Зрозуміло, що спрямлення русла Десни цілковито знищить природу Подесіння, змінить гідрологічний режим і сплюндрує її заплаву. Відновити неповторність тутешнього ландшафту вже неможливо буде ніколи.

Очевидно, що ми маємо докласти усіх зусиль, щоб не допустити реалізації цього варварського проекту. Ініціативна група громадських організацій із створення Національного природного парку «Подесіння» розпочала громадську кампанію проти будівництва цементного заводу в Новогород-Сіверському. Подальші новини цієї кампанії читайте на нашому сайті.

При підготовці матеріалу використані матеріали інтернет-видань та форумів Чернігвщини а також архів публікацій газети «Голос України».

Вл. Корр.

Лічильники