Про створення національного природного парку «Подесіння»
Багато занепокоєння у громад сіл, що розташовані поблизу р. Десни, викликає створення національного природного парку «Подесіння». Про це свідчать їх численні звернення до органів влади різних рівнів – від районного до загальнодержавного. Очевидно, що дане занепокоєння викликане як відсутністю довіри до влади, так і недостатністю знань про заповідні території, зокрема і про національні природні парки. Саме тому дана стаття покликана надати мешканцям Броварщини інформацію про створення національного парку «Подесіння».
Багато хто вважає, що Указом Президента України № 1129/2008 від 01.12.2008р. ”Про розширення мережі та територій національних природних парків та інших природно-заповідних об’єктів” національний парк «Подесіння» вже створений. Таке твердження є помилковим, оскільки створення цього національного парку наразі триває і було розпочате навесні цього року Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Київській області відповідно до процедури, передбаченої статями 51-53 Закону «Про природно-заповідний фонд України». Відповідно до даної процедури, на даний час триває погодження створення національного природного парку землекористувачами територій. Враховуючи масові звернення власників земельних часток (паїв) до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області з відмовою у включенні належних їм земельних ділянок до складу національного парку «Подесіння», наразі створення національного парку продовжується лише на землях запасу площею близько 4 тис. га та землях державного лісового фонду (ДП «Вищедубечанське лісове господарство») площею близько 2 тис. га.
Не зайвим буде нагадати, що створення заповідних територій, за своєю суттю – це надання такого юридичного статусу територіям, який обмежує лише ті види господарської діяльності на них, які можуть зашкодити збереженню природних комплексів, наприклад, такі як будівництво, рубки, меліорація, засмічення та забруднення. При цьому на заповідних територіях зберігаються всі традиційні види природокористування – випас худоби, сінокіс, збір грибів, ягід та лікарських рослин (за винятком рідкісних), любительське рибальство. Повне виключення господарської діяльності запроваджується лише у двох з 11-ти категорій заповідних територій – у природних заповідниках і заповідних урочищах.
Відмінність національних природних парків від інших категорій заповідний територій полягає у тому, що поряд з охороною природних комплексів на їх територіях організовується туристична та просвітницька діяльність. Для реалізації цих важливих функцій, території національних парків поділяють на чотири різні функціональні зони.
Головна ідея створення національного парку «Подесіння» на території заплави ріки Десни полягає у збереженні її як джерела чистої питної води, яку, до речі, поряд з такими містами як Київ і Чернігів, споживають і Бровари. Адже відомо, що самоочищувальна здатність річки залежить від збереженості у природному стані її заплави. Також, не менш важливим є збереження ріки Десни як улюбленого місця відпочинку не тільки місцевого населення, а і міських жителів; збереження її як єдиної рівнинної річки недалеко від Києва, де здійснюються любительські та спортивні сплави на байдарках. Не менш важливо зберегти і природні багатства Десни та її заплави, адже вздовж ріки проходить міжнародних шлях міграції птахів, багато видів яких охороняються українським та міжнародним законодавством. Зростає тут і декілька видів рослин, що занесені до Червоної книги України.
До необхідності створення національного парку «Подесіння» на території заправи Десни можна прийти і вивчивши досвід діючих в Україні національних парків, яких між іншим, більше 20-ти функціонує у 14-ти різних регіонах України.
Загальновідомі Шацькі озера (в тому числі о. Світязь) на Волині, озеро Синевир в Карпатах, Бірючий острів у Азовському морі, крейдяні гори зі Святогірським монастирем на березі р. Сіверський Донець – всі ці унікальні території сьогодні мають статус національних природних парків. Даний перелік можна продовжувати довго, але найбільш яскравим прикладом, де поєднані збереження природних комплексів, туристична і господарська діяльність, є національний парк «Подільські Товтри» (Хмельницька обл.), який на сьогодні є найбільшим національним парком в Україні (його площа складає 261,3 тис. га, тобто 12,5 % території області).
У господарській зоні національного парку «Подільські Товтри» діють 97 колективних сільськогосподарських, 3 державних сільськогосподарських, 3 лісогосподарські підприємства, 4 сільські ради, 59 фермерських господарств та 41 іншого типу, працюють 40 105 індивідуальних власників. Зазначена територія на сьогодні є однією із екологічно найбільш чистих в Україні зон сільськогосподарсього виробництва.
В межі національного парку також входить старовинне місто Кам’янець-Подільський, який є національним історико-архітектурним заповідником. На території національного парку діють і створюються нові туристичні маршрути – пішохідні, кінні, водні, лижні, автомобільні і велосипедні. Серед них одно- і багатоденні, пізнавальні і оздоровчі, з виїздами на конях, плаванням на човнах і рибною ловлею, з відвідуванням мінеральних джерел, природних і історичних пам’яток.
Сподіваємось, що створення національного парку «Подесіння» (створення якого, як вже згадувалось вище, наразі ведеться лише на 6 тис. га) у Броварському та Вишгородському районах області, врешті зустріне розуміння зі сторони місцевих громад. Маємо надію і на те, що керівники місцевих баз відпочинку та кав’ярень, а також господарі, зацікавлені у розвитку зеленого туризму, виявлять бажання увійти у господарську зону національного парку, адже це відкриє для них нові можливості для приваблення туристів.
Якщо у вас виникають запитання щодо створення національного парку „Подесіння” ви можете звернутися до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області, відділу біоресурсів та природно-заповідного фонду за тел. (044)-235-23-22, 235-10-62 та отримати консультацію.
Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Київській області
Comments
Leave a Reply