Закарпатці взяли участь у парламентському розгляді проблемних питань будівництва малих ГЕС у Карпатах

Парламентський Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи провів 21 травня розширене засідання на тему: «Проблеми будівництва малих ГЕС у гірській місцевості». В його роботі взяли участь близько 80 учасників – народні депутати, представники про­фільних міністерств, посадовці і громадські активісти із Закарпатської, Чернівецької, Івано-Франківської та Львівської областей, відомі науковці та експерти проектних організацій, підприємці.

Від Закарпаття у роботі засідання взяли участь перший заступник голови Закарпатської обласної ради В.Закурений, співголови Форуму екологічного порятунку Закарпаття та члени Громадської ради при Закарпатській ОДА В.Волошин і О.Станкевич, член президії Форуму та заступник голови Громадської ради при Закарпатській ОДА і голова Комісії цієї ж ради О.Лукша.

Переважна частина учасників обговорення у своїх аналітичних допо­відях і виступах різко негативно висловлювались щодо масштабних регіональних планів будівництва малих і міні-ГЕС на гірських річках і потічках Карпат, детально вказуючи на вкрай згубні наслідки реалізації подібних непродуманих планів на природу і дов­кілля гірських районів, а відтак – і на спроможність громад цих районів планувати і реалізовувати свій економічний та соціальний розвиток з використанням природного потенці­алу. Наголошувалось, що екологічні і природні втрати від реалізації мас­штабних планів будівництва малих ГЕС можуть у десятки й сотні разів перевищити будь-які економічні вигоди від ГЕС. При цьому економічні вигоди у вигляді виплат із бюджету по «зеленому» тарифу за вироблену електроенергію майже стовідсотково дістаються приватним інвесторам – забудовникам ГЕС, тоді як громадам – навпаки, дістаються усі втрати: екологічні, земельні, природні та ще й купа виникаючих загроз через знищення річки та зміни її гідрологічного режиму. Отже, право громад на свої головні природні ресурси грубо попирається, не кажучи вже про втрачені перспективи розвитку сіль­ського туризму та відпочинку внаслідок спотворення ландшафтів долин кілометрами іржавих труб дерива­ційних ГЕС та греблями. І це при тому, що Україна експортує за кордон вироблену на АЕС і ТЕС дешеву електроенергію, отже, немає економічної потреби у її значно дорожчому виробництві на малих і міні-ГЕС.

На круглому столі звучала необдумана планована для регіону Карпат цифра у 550 малих ГЕС, з яких 360 – на Закарпатті. Більшість учасників круглого столу схвально поставились до критичних виступів з презентаціями фото будівництва та Схеми розташування 360 малих ГЕС на Закарпатті. А передані Комітету з питань екологічної політики Верховної Ради України висновки громадських експертиз Комісії з питань економічного розвитку (голова О.Лукша) та Комісії з питань екології (голова В.Лобко) Громадської ради при Закарпатській ОДА були відзначені керівництвом Комітету ВРУ як високофахові, детальні і об’ємні. Подібні громадські експертизи не були зроблені в жодному з інших західноєвропейських гірських регіонів.

Учасники всеукраїнського круглого столу довідались і про те, що представники Форуму екологічного порятунку Закарпаття впродовж майже двох місяців, не дочекавшись відповіді на свої звернення від керівництва Закарпатської обласної ради, подали судовий позов з вимогою скасувати рішення сесії облради від 4 листопада 2011 року про затвердження локальних та обласної схем розташування малих ГЕС на території Закарпаття, як прийняте з численними порушеннями законів України.

Рішення, прийняті учасниками круглого столу, будуть розглянуті та прийняті на найближчому засіданні Комітету ВРУ і адресовані Генеральній прокуратурі України, Кабінету Міністрів України та регіональним владам гірських областей, а також – профільним міністерствам. Частина пропозицій і рекомендацій стосується і вдосконалення чинного законодавства України щодо виключного віднесення до повноважень держави сфер стратегічного енергетичного та екологічного планування розвитку регіонів. З тим, щоб взагалі виключити можливість прийняття рішень, подібно до того, що відбулось на Закарпатті.

Олег Лукша, заступник голови Громадської ради при Закарпатській ОДА, член президії Форуму екологічного порятунку Закарпаття

http://zakarpattya.net.ua/Zmi/96888-Zakarpattsi-vzialy-uchast-u-parlamentskomu–rozhliadi-problemnykh-pytan-budivnytstva-malykh-HES-u-Karpatakh

Опубліковано у Новини. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *