В’єтнам: Сумніви з приводу малих ГЕС – головний біль уряду

ХОШИМІН, В’єтнам, 13 вересня 2009 року (Міжнародна прес-служба) – Маючи генеруючу потужність всього в 190 мегават, ГЕС Дак MI 4, яка будується в центральній в’єтнамській провінції Куанг Нам, вважається малою за міжнародними стандартами.

Проте це завдає серйозного головного болю в’єтнамському уряду.

Будівництво греблі спровокувало запеклий опір з боку місцевих жителів, які скаржаться, що вона змінить течію води з річки Ву Ґіа, до іншої – Тху Бон. Це, на їх думку, буде перешкоджати природному надходженню води до великого прибережного міста Дананг.

В кінці серпня Міністерство торгівлі і промисловості в столиці Ханой відхилило клопотання Народного комітету міста Дананг, яке закликало зупинити проект, пояснивши, що він не перешкоджатиме водопостачанню, незважаючи на побоювання багатьох людей.

У петиції стверджувалося, що проект ГЕС вартістю 269 мільйонів доларів матиме серйозний вплив на постачання води до прибережних міст і «залишить нас (Дананг) без достатньої кількості прісної води».

Річкова система Ву Ґіа – Тху Бон бере свій початок в горах Труонг Сон в західній частині центрального В’єтнаму, а також забезпечує прісною водою низовину і місцеві громади.

Будівництво ГЕС Дак Mі 4 почалося в 2007 році. Очікується, що воно завершиться у 2010 році.

Конфлікт навколо греблі – це ілюстрація проблеми врівноваження охорони довкілля та розвитку гідроенергетики в такій країні, як В’єтнам, чий ВВП зріс в середньому на 7,6 відсотка в період з 2000 по 2007 рік. Хоча ріст цього показника сповільнився через глобальну фінансову кризу, зростання ВВП в 2009 році прогнозується на рівні 4,5 відсотка, а в найближчі роки його рівень має відновитися.

Хоча деякі проекти ГЕС, наприклад ГЕС Сон-Ла, потужністю 2700 МВт на півночі В’єтнаму, є величезними, більшість проектів гідроелектростанцій в країні малого масштабу, потужністю від 10 до 30 МВт.

Лише на річках провінції Куанг Нам заплановано збудувати 68 малих гідроелектростанцій різних розмірів, в тому числі на річках Ву Ґіа та Тху Бон. Інші ГЕС будуються або проектуються на інших водних шляхах по всій країні.

Офіційно ці ГЕС будуються для задоволення зростаючого попиту на електроенергію, який перевищує пропозицію, особливо в жарку пору року. Згідно з інформацією уряду, зростання попиту на електроенергію становить 15 відсотків на рік, В’єтнам імпортує електроенергію з-за кордону із сусіднього Китаю.

В’єтнам турбує те, що уряд планує збудувати свою першу атомну електростанцію через п’ять років і виробляти 10 відсотків електроенергії використовуючи ядерну електроенергію до 2030 року.

Але такі проекти як Дак Mi також викликають обговорення різних способів управління цим попитом і питання оцінки впливу будівництва ГЕС, навіть якщо вони є малими.

Наприклад, Нгуен Куок Ан, помічник президента Асоціації енергетики В’єтнаму, говорить, що загальна кількість енергії, що виробляється малими ГЕС, дуже мала у порівнянні з національними потребами.

Така ситуація склалася тому, що ці станції працюють в основному в сезон дощів, коли попит на електроенергію зменшується . «Інвестиції в малі гідроелектростанції – далеко не найкращий варіант на сьогодні» – повідомив він Міжнародній прес-службі.

Багатьом інвесторам ГЕС в Північній провінції Лао Кай важко продати свою продукцію компанії Енергія В’єтнаму (Energy of Vietnam) – єдиному покупцю електрики у В’єтнамі, розповів Ан.

Їх станції розташовані занадто далеко від національної мережі, крім того вони не мають фінансових можливостей для будівництва ліній, щоб підключити до них споживачів.

Однак чиновники міністерства торгівлі заявили, що енергетичний сектор прагне повною мірою використовувати водні ресурси країни і позбавити В’єтнамі від надмірної залежності від виробітку електроенергії з вугілля та газу.

«У багатьох інших країнах від 80 до 90 відсотків енергії виробляється на гідроелектростанціях» – розповів професор Хо Сі Ду, завідувач кафедри гідроелектроенергії коледжу іригації в Ханої, журналу «Сайгон маркетинг віклі».

«У В’єтнамі ми використовуємо лише 30-40 відсотків (гідроенергії). Тому ми повинні використовувати набагато більше (гідроенергії) у майбутньому» – сказав він. Близько 60 відсотків енергії у В’єтнамі отримують шляхом спалювання газу і вугілля.

Тим не менш, у відповідь на протистояння громади міста Дананг, посадові особи Міністерства індустрії і торгівлі запевнили, що вони попросили інвесторів проекту Дак Мі підрахувати скільки води буде насправді дотікати до Данангу після того, як проект завершать.

В інших частинах країни проекти побудови ГЕС залишаються без змін. В гірській північній провінції Лао Кай планується побудувати 21 гідроелектростанцію загальною потужністю 465 мегават.

Інвестори малих гідроелектростанцій не зобов’язані подавати звіти про оцінку впливу на довкілля уряду на затвердження, тому такі проекти простіше запускати. Єдина вимога – ці проекти повинні бути схвалені громадою або владою села.

Аналітики погоджуються, що за умови досягнення врівноваження, необхідного для таких країн, як В’єтнам, де в різних частинах регіону Меконг будується багато ГЕС, їх можна розглядати як чистіше джерело енергії в порівнянні з вугіллям чи ядерною енергією.

Але вони стверджують, що непродумані проекти малих ГЕС все ж можуть завдати значної шкоди довкіллю, додаючи, що сумарний вплив кількох проектів на тій же річці також створює інші проблеми.

Будівництво ГЕС Дак Mі 4 та інших проектів, запланованих на річках Ву Ґіа – Тху Бон, слугує яскравим прикладом.

«Будівництво такої великої кількості ГЕС на тій же річці вплине на течію води» – сказав Він Ван Тханг, заступник начальника Департаменту сільського господарства і сільського розвитку Дананг.

Важка засуха і затоплення морською водою на низинних територіях є одними з побічних ефектів декількох погано продуманих гідроелектростанцій, побудованих уздовж річкової системи, сказав він. «Недостатньо лише оцінити вплив кожної ГЕС на певній ділянці ріки» – розповіла Рут Метьюз, працівник Всесвітнього фонду дикої природи, місцевим журналістам в кулуарах нещодавнього семінару з управління басейном річок Ву Ґіа – Тху Бон. «Слід дослідити весь басейн річки, щоб проектувальники і чиновники мали повне уявлення про сумарний вплив всіх проектів ГЕС на річку» – додала Метьюс.

(Кореспонденти Міжнародної прес-служби (IPS) http://www.ipsnews.net/2009/09/vietnam-doubts-about-small-dams-give-govrsquot-headaches/)

Чан Дінь Тханг Лам

Опубліковано у Новини, переклади. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *