Територія Українських Карпат у межах ріки Черемош є осередком автентичної Гуцульщини чи не найбільш атракційним у туристично-рекреаційному аспекті територією України. Ріка Черемош (пол. Czeremosz, рум. Ceremuş) — річка в Українських Карпатах, права найбільша притока ріки Прут басейн Дунаю. Славнозвісна гуцульська ріка зі своєю багатою колоритною історією, традиціями та унікальними природними умовами. Адже витоки ріки беруть початок у високогірних недоторканих гірських масивах Українських та Румунських Карпат. Формуючи в результаті одну з найводніших і чистіших рік України, яка є надбанням як і місцевих мешканців, так і кожного з нас. Хотілося щоб наші правнуки мали змогу бачити могутній Черемош не тільки з чорнобілих фотографій, чи чути з розповідей водників (водних туристів) “яка ж то була складна ріка для сплаву”, а зараз… Бо на сьогоднійшній день виникає гостра проблема, яка загрожує (повноцінному) існуванню водної артерії. Це забудова каскаду дереваціних міні ГЕС (гідроелектро-технічних споруд), що докорінно змінять водну екосистему. Відразу виникає питання чому вид альтернативної гідро-енергетики стане загрозою для ріки, (адже це кардинально новий підхід до використання первинних ресурсів, з мінімальною шкодою для нас)? <
Щоб відповісти на це питання, потрібно розглянути декілька аспектів, зокрема:
– Доцільність і рентабельність – основні критерії якими держава стимулює запровадження альтернативної енергетики полягає в отриманні дешевої електроенергії, яка використовуватиметься локально (без втрат на транспортування і т.д). Але ми маємо кардинально протилежний приклад того, що вироблена електроенергія від роботи міні ГЕС буде надходити в загальну мережу і прибуток від того буде не місцевим громадам мешканцям, а приватним власникам міні-ГЕС, що отримуватимуть за зеленим тарифом в пятикратному розмірі гроші за кожен вироблений кВт. Ще одна мотивація для місцевих це – зменшення плати за електроенергію, яка є міфом оскільки міняти спосіб нарахування платежів за електроенергію ніхто для кількох сіл не буде, тож місцевим мешканцям ані державі нема жодної економічної вигоди чи доцільності у спорудженні міні-ГЕС. Прикладом цього є вже існуючі станції в селещі Грамоте (потік Пробійна) Верховинського району Ів-Франківської області, жодних пільг місцеве населення немає.
–
– Природоохоронні аспекти: Ріка Черемош вважається однією з найбільш водних артерій Українських Карпат, яка формується внаслідок злиття високогірних потоків та річок. Її унікальність полягає у якості води, за всіма параметрами і нормами верхів’я ріки має відмінні показники. Збереження цього стану є першочерговим і пріорітетним, адже таких рік в Європі (Україні) фактично не залишилося. Екологічною загрозами для існування ріки є: (незаконна) критична вирубка лісу в межах басейну ріки (на прилеглих схилах до ріки) порушує водний режим, активізує зсувні, ерозійні процеси, кардинально змінюючи русло та гідрологічний режим, (найбільш гостро це виражено на Білому Черемоші). Скиди ТПВ (твердих побутових відходів), житлово-комунальних стоків, будівельних відходів, забруднення автомобільним транспортом, забір галичникової суміші (для проведення ремонтно-будівельних робіт), забір води для зрошувальних чи промислових потреб. Вище перелічені чинники в комплексі мають вагомий негативний вплив на водну екосистему ріки. Додавши до цього будівництво каскаду міні-ГЕС ми отримуємо цілий комплекс проблем: порушення русла та природного характеру течії ріки, забір води (втрата води), погіршення якості води після її проходження через систему труб та турбін, порушення гідрологічного режиму, порушення нересту риб, міграції живих організмів (бентосу), вище перелічені негативні чинники виникають після забудови каскаду міні-ГЕС.
– Туризм і рекреація: альтернативою, яка б суттєво зменшила антропогенну експлуатацію ріки є туризм і рекреація. Маючи чудові природні умови, близкість території до гірських туристичних маршрутів Карпат, комунікації (дороги) раціонально зробити акцент на розвиток туритичної інфраструктури даної території. Це б допомогло вирішити ряд еколого-економічних проблем, власне для місцевого населення. Спорудження каскаду міні ГЕС унеможливлює проведення сплавів по ріці (рафтинг) одним з найбільш атракційніших видів активного-туризму. Також сучасний турист при виборі території відпочинку надає перевагу первиним непорушеним природним територіям, після спорудження ряду міні-станцій втратиться природна непорушність та естетична привабливість даної території. Це призведе до зменшення туристичної привабливості та обмеження розвитку зеленого (екологічного) туризму, основи для розвитку економічного потенціалу даної території.
Враховуючи економічні, соціальні та природоохоронні проблеми, що виникнуть в результаті побудови станцій, на нашу думку недоцільно споруджувати каскад міні-ГЕС. Тому що, загрози, які виникають для водної екосистеми (нерест риб, погіршення якості вод), та соціально економічного розвитку регіону, зокрема в сфері туризму та рекреації є більшими, ніж переваги від альтернативної енергетики.
ГО «Екопоступ»
Ярослав Ільчишин