В Чернівецькій ОДА відбувся круглий стіл стосовно доцільності будівництва малих ГЕС на Буковині

15.07.2015 в приміщенні Чернівецької обласної державної адміністрації з ініціативи Департаменту екології та туризму Чернівецької ОДА відбулося засідання круглого столу: «Малі гідроелектростанції. Перспективи та загрози». Участь в заході взяли заступник голови керівник апарату Чернівецької облдержадміністрації Руслан Сенчук, директор Департаменту екології та туризму ЧОДА Ярослав Когутяк, начальник Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області Сергій Робулець, представник управління інфраструктури ЧОДА Володимир Трепко, представник Департамент економічного розвитку ЧОДА  Ніна Порайко, голова громадської ради Департаменту екології та туризму Віталій Коржик, науковці з Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича та Буковинської філії НЕЦУ «Крона» Олексій Худий – доцент кафедри біохімії та біотехнології, Масікевич Ю.Г. – завідувач кафедри екології і права Чернівецького факультету НПУ ХПІ, науковий співробітник НПП «Черемоський», депутат обласної ради Володимир Гребенщіков та представники Всесвітнього фонду природи WWF в Україні (незалежна природоохоронна організація у світі), управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Чернівецькій області, представники ПАТ «Чернівціобленерго, ТОВ «Енергобуд-СПМ», федерації риболовного спорту Чернівецької області, жителі та активісти с. Біла Річка та с. Голошино, засоби масової інформації.

Засідання «круглого столу» розпочав заступник голови керівник апарату Чернівецької облдержадміністрації Руслан Сенчук, який зауважив що додаткові джерела електроенергії, розвиток інфраструктури та робочих місць в депресивних районах нашого краю необхідні, але екологічна безпека важливіше. Тому, екологи сказали категорично ні малим ГЕС в Карпатських річках!

На засіданні «круглого столу» обговорювали доцільність будівництва малих ГЕС на території Прикарпатського регіону.

Директор департаменту екології та туризму Чернівецької облдержадміністрації розповів про негативні наслідки від діяльності малих ГЕС на території області.

В свою чергу представники екологічних громадських організацій та науковці звернули увагу на такі основні фактори негативного впливу малих ГЕС на довкілля:

– вплив на біорізноманіття, зокрема через фрагментації річкових екосистем, знищення середовища існування видів фауни і флори;

– вплив на гідрологічне середовище, зокрема, через зміни гідрологічних режимів річок – кисневого і температурного режиму, водного режиму (включно із проходженням повеней і паводків), зміни рівнів забруднення водних об’єктів тощо;

– вплив на соціальне середовище, зокрема, через унеможливлення розвитку туризму, відтік туристів, зменшення туристичної атрактивності регіону;

– вплив на інші види альтернативної економічної діяльності громад, зміни в умовах життя і господарювання, зміни у свідомості населення, спричинені руйнуванням традиційного середовища існування тощо.

– вплив на геологічне середовище, що спричиняє до активізації негативних екзогенних геологічних процесів, таких як активізації ерозії, зміни у перенесенні і накопичення наносів, зсуви, підняття та падіння існуючих рівнів ґрунтових вод у зоні впливу ГЕС;

За підсумками круглого столу директор Департаменту екології та туризму Ярослав Когутяк зазначив, що використання потенціалу гірських річок для виробництва електроенергії не повинно завдавати шкоди навколишньому середовищу. Тому виникає необхідність накладення мораторію щодо будівництва малих ГЕС на Буковині та детального вивчення даного питання щодо подальшої можливості будівництва малих ГЕС.

За результатами обговорення було вирішено питання щодо необхідності впровадження мораторію на будівництво об’єктів малої гідроенергетики на гірських ріках краю. Пропозиція була позитивно оцінена всіма учасниками круглого столу Також учасники заходу висловили спільну думку  про необхідність і у подібних акціях представників енергокомпаній, що планують будівництво міні ГЕС, для участі в обговореннях. Для узагальнення вищезгаданих критеріїв учасники круглого столу повинні надати в Департамент екології та природних ресурсів свої пропозиції протягом двох тижнів.

Джерело

Опубліковано у Новини. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *