Після річної боротьби гуцули, які проживають на території Бистрицької сільради Верховинського району Івано-Франківської області, домоглися припинення будівництва міні-гідроелектростанції на річці Дземброні поблизу однойменного села. Координаційна рада при Івано-Франківській ОДА рекомендувала держінспекції архітектурно-будівельного контролю відкликати дозвіл на спорудження цього об’єкта.
Горяни забили тривогу, бо зрозуміли, що будівництво цих міні-ГЕС, яке у багатьох випадках проводиться з грубим порушенням екологічних норм, загрожує негативними наслідками. Зокрема активізацією руйнівних геологічних процесів, зневодненням території, зникненням рідкісних видів фауни і флори. А ще – страхітливими промисловими пейзажами відлякує туристів. А саме туризм був основним видом заробітку місцевих жителів. Обласна влада до думок людей довго не прислухалася. Через це у багатьох населених пунктах вони вдавалися до акцій громадянської непокори…
Перевірка, яку з часом провели контрольні служби, встановила, що будівельники міні-ГЕС грубо відхилилися від затвердженого проекту, зокрема задля економії своїх коштів проклали труби посередині річки. До того ж підрядники не отримали згоди місцевої громади, не уклали з нею угоди про участь у соціальних програмах розвитку Дземброні. Іншими словами, нехтуючи правами людей, думали лише про власні прибутки…
Зі схожим спротивом громад будівельники міні-ГЕС ризикують стикнутися і в інших населених пунктах. На Івано-Франківщині планують збудувати до 150 малих ГЕС, у Закарпатській області – 360, у Чернівецькій приблизно 40, у львівських Карпатах – близько 20.