9 грудня в приміщенні «Пласту» в м.Рівному місцеві природоохоронці провели прес-конференцію, де розповіли обласним ЗМІ про кричущі порушення законодавства, які виявили при аналізу проекту будівництва малої ГЕС на р. Случ в с.Губків.
Зокрема було вказано на порушення закону «Про природно-заповідний фонд», недостатню якість експертного звіту та на негативні екологічні наслідки можливого будівництва. Що і стало предметом статей в друкованих та інтернет-виданнях, а також сюжетів обласного телебачення. Свої коментарі щодо даного питання надали практично всі представники колишньої і нинішньої обласної влади, а раніше пасивна та байдужа прокуратура Рівненщини заявила що «перевірить законність дій посадових осіб органів влади та державного контролю при наданні в оренду земель для будівництва ГЕС. У ході перевірки також буде з’ясовано наявність впливу будівництва на стан навколишнього природного середовища, зокрема, об’єктів природно-заповідного фонду».
Забудовник наносить удар у відповідь
Але наступного дня, 10 грудня о 11.00 в Рівненській ОДА виконуючий обов’язки голови обласної державної адміністрації Юрій Приварський провів брифінг щодо будівництва малої ГЕС в с. Губків на р. Случ. Тимчасовий очільник області заявив, що «Одним з пріоритетів держави є альтернативні джерела енергії в час, коли країні не вистачає електроенергії та що відповідні дозволи на будівництво ГЕС є законними».
Про брифінг не були вчасно повідомлені ані місцеві активісти, ані журналісти. Можливо тому, що другим виступаючим був директор компанії-забудовника «Енергетична компанія «Случ» Вадим Козлюк. Який звісно заперечив всі звинувачення громадських активістів.
Така позиція органів влади дивує. Замість того, аби розібратись з фактами порушень законодавства, наданими місцевими активістами, та вислухати всі сторони конфлікту, очільник виконавчої влади Рівненщини відкрито стає на бік забудовників. Можливо саме тому, що в сумнозвісному травневому розпорядження колишнього голова ОДА Рибачка, яким було надано «зелене світло» будівництву ГЕС відповідальним за реалізацію був призначений саме колишній заступник, а нинішній в.о. голови пан Приварський? Який до того ж, раніше працював в «Рівнеобленерго».
А невдовзі в «Голосі України» з’явилась серія статей на захист малої ГЕС та з критикою в бік природоохоронців, мовляв вони «відпрацьовують замовлення».
0.0025 енергонезалежності
Звісно, голова ОДА може бути не в курсі, який обсяг електроенергії споживає область (не всі чиновники ретельно та відповідально підходять до виконання своїх обов’язків). Але ж багаторічний спецкор «Голосу України» в Рівненській області Олександра Юркова, яка заявляє « хочеться сподіватися, що здоровий глузд й інтереси нашої держави, які полягають у забезпеченні її енергетичної незалежності, таки візьмуть гору над амбіціями й інвестиційний проект з будівництва міні-ГЕС на Случі буде реалізований» могла б дізнатись, що згідно даних НЕК “Укренерго”, наприклад в 2013 Рівненська область спожила 2432,1 млн. кВт-год. А річна генерація (згідно проекту) планованої малої ГЕС в Губкові – 6.1 млн. кВт-год. Тобто вона забезпечить цілих….0,0025 загального обсягу споживання електроенергії області. А взимку, в піковий період енергоспоживання, ГЕС не буде працювати взагалі, або працювати на мінімуму потужності через льодостав та низький рівень води. Тому всі розмови про енергетичну незалежність та про те що ГЕС допоможе вирішити питання відключень електроенергії – брехня та маніпуляція.
Так буде виглядати р.Случ у випадку спорудження малої ГЕС в с.Губків
«Експерти» та експерти
Своєрідно трактує закони України і виконавчий директор Енергетичної компанії «Случ» пан Козлюк.
Зокрема він заявляв що заказник «Соколині Гори» є «віртуальним», бо його межі не винесені в натуру на той момент. Хоча в «Положенні про ландшафтний заказник «Соколині Гори» наявні всі необхідні картографічні матеріали, і законодавство України жодним чином не пов’язує питання охорони природо-заповідного фонду з винесенням меж!
Інший аргумент забудовників, що змістивши вниз по течії на декілька сот метрів греблю проектованої ГЕС вони «врахували всі зауваження управління охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області» і не завдадуть шкоди заказнику «Соколині Гори». Хоча на круглому столі в департаменті екології в Рівненські ОДА представник компанії-проектанта прямо заявив що підпір водосховища буде відчуватись вгору по течії на 10 км аж до с. Більчаки. Зрозуміло, що декілька сотень метрів нічого принципово не змініть.
Свою думку вже висловили науковці. Доктор технічних наук, провідний науковий співробітник Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАН України , професор Національного університету водного господарства та природокористування Дмитро Володимирович Стефанишин зробив експертний висновок, в якому прямо вказав на численні недоліки та на некомпетентність авторів «експертного звіту», яким оперує енергетична компанія «Случ».
Марена дніпровська
Окремо варто згадати по ендеміка фауни України – червонокнижну марену дніпровську. Ця риба мешкає виключно у текучій, чистій воді, дуже чутлива до дефіциту кисню у воді. Віддає перевагу порожистим ділянкам і перекатам, місцям з кам’янистим, гальковим, щільним піщаним або глинистим дном. Колись численна, зараз вона трапляється лише поодинокими особинами. І одна з основних причин зникнення – гідротехнічне будівництво. Каньйон Случу вище Губкова – як раз те місце, де вона ще зберіглась. І зрозуміло, що ніякий рибохід не допоможе зберегти популяцію, бо ставок з стоячою водою, в який перетвориться Случ після будівництва ГЕС – не те місце де вона може існувати.
«Патріот» з Санкт-Петербургу
Також, всі «захисники» малої ГЕС заперечують російський слід. Мовляв, власник кампанії просто був одружений на мешканці Санкт-Петербургу, а сам він українець та патріот. Можливо, 10 років тому в це б хтось і повірив. Але не в наш час суцільної інформатизації.
Так, 14 жовтня власник компанії «Manchyk» змінив реєстрацію з Санкт-Петербургу на Прагу, що може свідчити про наявність у пана Лавренюка чеського виду на проживання. Такі ж зміни були проведені у реєстраційних документах іншого чеського бізнесу пана Лавренюка – фірми «Metalinox». І тут нам на допомогу приходить …. російський реєстр юридичних осіб http://egrul.nalog.ru/
Виявляється, що в Санкт-Петербурзі зареєстровано ООО «МЕТАЛИНОКС». Де власником та генеральним директором є… Олександр Лавренюк. Бізнес діючий. Останні зміни в реєстр були внесені 8 травня 2014 року, як раз під час кривавих сутичок з окупантами в Маріуполі.
З причини… « ВНЕСЕНИЕ В ЕДИНЫЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ РЕЕСТР ЮРИДИЧЕСКИХ ЛИЦ СВЕДЕНИЙ, ПРЕДСТАВЛЕННЫХ ОРГАНАМИ ОСУЩЕСТВЛЯЮЩИМИ ВЫДАЧУ И ЗАМЕНУ ДОКУМЕНТОВ, УДОСТОВЕРЯЮЩИХ ЛИЧНОСТЬ ГРАЖДАНИНА РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ НА ТЕРРИТОРИИ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ».
Автор статті звісно не є експертом в російському законодавстві щодо реєстрації юридичних осіб, але ми можемо ставити питання так, що Олександр Лавренюк є громадянином РФ. Ми радо приймемо спростування цього факту, якщо пан Олександр надасть документи, що підтверджують зворотне. Таким документом ,наприклад, є дозвіл на роботу генеральним директором, виданий міграційним органом РФ, де зазначається, що пан Лавренюк є громадянином України.
Курс євро
Автор статті за свій час природоохоронної діяльності стикався з різною позицією органів влади. Але, аби голова виконавчої влади області так відкрито і завзято підтримував локальний проект зустрічає вперше.
Позиція забудовника зрозуміла. Для нього унікальна рослинність берегів Случу лише «чагарники та зарості» а перетворення порожистої річки в замулений ставок «покращить рекреаційну привабливість». Бізнес є бізнес. Але ж в.о. голови ОДА повинен мислити загальнодержавними категоріями. І слідкувати за дотриманням Законів України в області.
Можливо причина в тому що «розмір “зеленого” тарифу переглядається щомісяця з урахуванням офіційного курсу НБУ гривні в євро»? І чим більше страждатимуть від підняття курсу валют звичайні українці тим більше заробить «інвестор»? За користь державних електростанцій, тариф на генерацію яких не залежить від курсу. Бо, як казав класик, бізнес за 300 % прибутку піде на будь-який злочин. А тут прибуток ще більший!
Журналіст «Голоса України» чомусь вважає що за кампанією проти незаконної ГЕС на р.Случ стоїть голова Рівненської обласної ради Кирилов. Вона помиляється, хоча очевидно що стара «радянська» школа привчила шукати у всьому чийсь інтерес. Охорона природи – один з ключових пріоритетів в Європі. І в Україні є люди які вважають що досить перестати нищити наші річки, нашу природу. Заради сумнівних інтересів сумнівних «інвесторів».
Петро Тєстов, Дружина охорони природи м.Києва
тим, хто задумав нівечити природу – потрібно брати досвід у розвинениї держав Європи, і не тільки розвинених. Болгарія зупинила роботу багатьох таких ГЕС, у яких верхній б’єф утворювався природним вигідним розміщенням русла річок… Бо шкоди довкіллю завдавало набагато більше. Особливо у зливи… Є більш безпечні відновлювальні джерела. І в умовах карпатських вітрів – вітряки будуть ідеальні. Так – вітрові станції. Так. електроенергія буде дорожча. Так, потрібно ставити захисні сітки, щоб не гинули птахи. Так, обладнання дороге. Але шкоди довкіллю значно менше!