Кампанія

українськоюЗБЕРЕЖЕМО КАРПАТИ ВІД ЗАБУДОВИ ГЕСами!
(КАМПАНІЯ ПРОТИ ГЕС В КАРПАТАХ)

Карпатам загрожує небезпека. Нова і, на перший погляд, неочікувана. Цю небезпеку несуть так звані об’єкти «зеленої» енергетики – малі за розміром гідроелектростанції (ГЕС).

Плани будівництва малих ГЕС у Карпатах лякають своїми масштабами. Для прикладу, тільки на Закарпатті, на виконання Програми комплексного використання водних ресурсів, планується збудувати 330 малих ГЕС. В Івано-Франківській області, за різними даними, планується будівництво від півсотні до півтори сотні малих ГЕС, до кількох десятків заплановано у Львівській та Чернівецькій областях разом (переглянути карту).

Виконання таких планів означатиме фактичне порушення гідрологічного режиму більшості карпатських рік, втрату водних ресурсів для населення та господарства, занепад водного туризму, втрату популяцій багатьох видів Червоної книги України, руйнування вразливих гірських екосистем та прибережних захисних смуг.

Слід також взяти до уваги, що енергії вироблятиметься відносно небагато. Чи варто тоді наражати на небезпеку один з останніх природних островів природи світового значення, джерело чистої води для десятків мільйонів жителів України й країн басейнів Дністра, Тиси, Пруту, Західного Бугу, та створювати загрозу існуванню Карпат як рекреаційно-туристичного центру України ?

Маючи економічні стимули, будівники малих ГЕС нехтують природою і законодавством. Це зрозуміло вже з перших прецедентів будівництва. Детальніше про проблему можна дізнатись у відповідному розділі сайту кампанії.

Усвідомлюючи критичну загрозу цього будівництва унікальним природним осередкам Карпат, водним та лісовим ресурсам, рікам і пралісам, традиційному укладу життя, біорізноманіттю та розвитку туризму у регіоні, ми розпочали громадську кампанію проти будівництва ГЕС у Карпатах.

Першочергова мета Кампанії:
не допустити нанесення шкоди природі Карпат будівництвом ГЕС.

Стратегічна мета Кампанії:
 добитися розроблення та впровадження критеріїв будівництва нових ГЕС у Законі України “Про електроенергетику” та інших нормативних документах,
 забезпечити відповідне регулювання на рівні виділення кредитів та державних процедур,
 встановити процедури участі громадськості щодо рішень про спорудження ГЕС.

Гасло нашої Кампанії:
“Збережемо Карпати від забудови ГЕСами!»

Сьогодні нашими першочерговими завданнями бачимо:
 Інформувати жителів Карпатського регіону, туристів, природоохоронців і всіх небайдужих людей в Україні та світі про проблему будівництва малих ГЕС у Карпатах;
 провести інвентаризацію наявних малих ГЕС;
 прибрати малі ГЕС з природно-заповідних територій та територій з особливим статусом;
 оцінити можливі ефекти впливів малих ГЕС на навколишнє середовище, в тому числі і в транскордонному контексті;
 переглянути критерії впливів на довкілля, виробити екологічно-доцільні пропозиції;
 перевірити, чи не порушують плани будівництва ГЕС наявні критерії та проекти вимоги:
а) Карпатської конвенції та інших міжнародних правових документів у сфері довкілля;
б) законодавство у сфері біорізноманіття (зокрема, про природно- заповідний фонд, рослинний та тваринний світ, екомережу, тощо);
в) Червоної книги України;
г) Зеленої книги України;
д) прибережних захисних річкових смуг
е) Державних будівельних норм;
є) іншого національного законодавства;
ж) правил кредитних установ.

Ви можете приєднатись до Кампанії!

Для цього можна звернутися за контактами на нашому веб-сайті до учасників кампанії, або долучитись до групи на Фейсбуці.

Ми хочемо якнайширше залучити екологів та енергетиків, географів і ботаніків, вчителів і журналістів, та, в першу чергу, місцевих жителів, щоб мати системне уявлення про ситуацію і загрози, щоб зупинити цю навалу на Карпати ще сьогодні, щоб Карпатам зеленіти завтра. Зробимо це разом!

Додатково:
Інщі інтернет-ресурси по проблемі міні-ГЕС у Карпатах

1 коментар до Кампанія

  1. Максим коментує:

    Люди, які відстоюють свої права і намагаються тиснути на бюрократичну машину розуміють наскільки це непросто справа. Я хочу подякувати тим, хто розпочав цю кампанію за їх роботу і зусилля покладені для порятунку нашого спільного майбутнього.
    Те, що я хочу написати далі, може здатись видумкою чи просто жартом для людини, яка вперше відкриває для себе цю інформацію. Але все це правда і ви зможете знайти підтвердження моїм словам в інтернеті. Ця можливість дала дієві важелі впливу на бюрократичну систему жителям багатьох сіл і містечок. Вона доводить свою ефективність на практиці, тому, думаю, може допомогти і в ваші кампанії.
    Намагання громадських організації чи інших об’єднань впливати на побудову шкідливих для жителів і екології електростанцій , на жаль, як показує практика, є мало ефективними. Ефективним буде лише рішення територіальної громади того міста чи селища, на землі якого збираються звести ГЕС. Бо таке рішення неможливо оспорити чи проігнорувати (що не скажеш про рішення громадських організацій чи тим більше окремих громадян). Тобто, умовно кажучи, якщо територіальна громада міста прийме рішення, щодо заборони зведення ГЕС на своїй території, то воно унеможливить побудову будь-якої ГЕС, до відміни цієї заборони самою громадою. Жоден міський голова чи інший посадовець не зможе прийняти рішення, яке буде суперечити рішенню громади. Все це закріплено законодавством, зокрема Конституцією України. Залишається створити територіальну громаду. Оформити громаду міста в юридичний субєкт, бо до цього це просто населення. Просто люди із своїми індивідуальними правами громадянина.
    Пошукайте детальнішу інформацію про те, як створити територіальну громаду міста, як субєкт публічного права. Також ви зможете знайти інші приклади заборони екологічно небезпечного будівництва, зокрема в с. Чайківка. Щиро надіюсь на успіх вашої кампанії.
    Слава Україні !

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *