10-11 лютого 2010 року в Орхуському центрі відбувся Другий національний семінар щодо розробки Смарагдової мережі в Україні в рамках впровадження спільної програми Ради Європи та Європейської комісії.
У кожної нації свої цінності, які вона плекає і в разі потреби захищає. Коштовні, напівкоштовні, штучні, нав’язані плинними тенденціями сьогодення… Але є і глобальні, смарагдові, важливі не тільки для громади, але й для кожної окремої людини: наша природна спадщина.
Смарагдовою назвала Рада Європи екомережу, яку намагається створити з територій «особливого інтересу» в Європі з метою збереження природного біорізноманіття. Біорізноманіття там наразі зазнає потужного негативного впливу. В результаті 40–85 % біотопів та 40–70% видів Європейського значення існують у несприятливих умовах.
Хвиля пошуку смарагдів докотилась і до України, де 10-11 лютого 2010 року в Орхуському центрі (http://dea.gov.ua/root/centers/orkhus) відбувся Другий національний семінар щодо розробки Смарагдової мережі в Україні в рамках впровадження спільної програми Ради Європи та Європейської комісії.
Трирічну програму розпочато у 2009 році Радою Європи та Європейським Союзом у семи країнах: Вірменії, Азербайджані, Білорусі, Грузії, Молдові, Україні та європейській частині Російської Федерації. Метою програми є визначення до кінця 2011 року потенційних територій у трьох країнах Південного Кавказу та Молдові для включення їх у Смарагдову мережу. Завдання для Білорусі та Російської Федерації – 50% потенційних територій, а для України – 80%. Як зазначає Рада Європи, в кінці першої фази впровадження програми у 2009 році Україна вже зібрала дані про 44 потенційні території Смарагдової мережі, що разом становлять 1 196 990 га.
Особливий наголос було зроблено на базах даних, бо, як відомо, якість і форма біотичних даних в Україні є незадовільною для просторового аналізу та просторової пріоритезації природоохоронних територій. Проблема недостачі біотичних даних стосується не тільки України, а й усіх учасників Смарагдової мережі.
Українські експерти доповідали про процес та результати збору даних. Особливою проблемою стала відсутність просторової інформації про знаходження або спостереження видів, оскільки всі просторові дані в країні були засекречені. Крім того, в Україні й досі існує проблема з доступом навіть до наявної інформації.
Учасниками зустрічі було розроблено план подальшої роботи над впровадженням завдань програми та встановлені терміни їх реалізації.
Попереду ще багато роботи з пошуку смарагдів, які б не хотілося втратити, як це вже сталося в Європі. І, якщо ми й хочемо жити якісно, то вже точно варто не повторювати невтішних помилок і зберегти нашу рідну природну спадщину для нащадків.
Для довідки:
Смарагдова мережа Європи – (The Emerald Network) (http://www.coe.int/t/dg4/cultureheritage/nature/EcoNetworks/Default_en.asp) – це аналог мережі територій особливого збереження Європейського Союзу «Натура 2000». Серед завдань Смарагдової мережі, крім визначення ядер Пан’європейської екомережі, також сприяння розбудові національних мереж заповідних територій, що є наріжним каменем збереження біорізноманіття. Смарагдову мережу Рада Європи почала створювати в рамках роботи над впровадженням Бернської конвенції.
Бернська Конвенція з охорони дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі (The Bern Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats is a Council of Europe) (http://conventions.coe.int/treaty/en/Treaties/Html/104.htm)вступила в силу в 1982 році задля охорони та сталого використання дикої флори та фауни і природних середовищ Європи.
«Натура 2000» – це екологічна мережа заповідних територій на території Європейського Союзу. Мережа розробляється задля реалізації Директиви ЄС щодо збереження диких птахів (Council Directive 79/409/EEC on the conservation of wild birds) і щодо збереження природних середовищ існування дикої фауни та флори (Council Directive 92/43/EEC on the conservation of natural habitats and of wild fauna and flora).
ТарКо
[email protected]
Джерела інформації:
http://www.coe.int/t/dg4/cultureheritage/Nature/EcoNetworks/Presentation_en.asp
http://www.coe.int/T/DG4/CultureHeritage/Default_en.asp