Фахівці Відділу моніторингу та охорони тваринного світу Інституту зоології імені І.І.Шмальгаузена НАН України дослідили, скільки видів занесених до Червоної книги України тварин, можуть існувати лише у степах. Науковці звертаються до керівництва областей степової зони з проханням не допустити знищення рідкісних тварин.
Загалом, таких видів виявилось 159, що склало 29% від усіх тварин, включених до Червоної книги України (ЧКУ). З них 54 види Включені до ЧКУ зовсім нещодавно, у 2009 році, коли Інститутом велась підготовка нового видання книги. Переважна більшість цих видів є рідкісними видами комах. Нагадаємо, Червона книга України має статус Закону України і є головним державним документом, згідно з яким здійснюється охорона рідкісних видів рослин і тварин. ІІІ видання ЧКУ побачило світ в кінці 2009 р.
Причина наповнення ЧКУ степовими видами одна – знищення самих степів. На даному етапі, в Україні лишається не більше ніж 3% від всього, що колись було степом. Та і ці незначні ділянки розміщені тепер на схилах і у балках – єдиних місцях, які в минулому виявились незручними для освоєння колись багатих степових чорноземів. Тому і не дивно, що все біологічне різноманіття степу знаходиться під загрозою знищення.
Підставою занеповкоєння науковців є масштабні наміри лісорозведення в степовій зоні. Програмою «Ліси України» на 2010-2015 декларується створення 430 000 гектарів нових лісів практично все – у Степовій зоні. Відповідно до п. 2. Указу Президента України від 04.11.08 № 995/2008 „Про деякі заходи щодо збереження та відтворення лісів і зелених насаджень”, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям дане доручення визначити деградовані, малопродуктивні та техногенно забруднені землі, які доцільно заліснити, а також забезпечити додаткове виділення в установленому порядку земель із земель запасу для заліснення. Проте всі сільськогосподарські угіддя розпайовані, і зрозуміло, що ніхто не віддасть свої паї для лісорозведення. А у запасі лишаються самі лише степи. І навпаки – практично всі степи тепер перебувають в складі земель запасу. Тому з майже 100%-ю ймовірністю заліснення буде здійснюватись за рахунок степу.
Дослідження ситуації фахівцями Інституту показало, що в першу чергу під заліснення відводять саме степові балки. Лише за 2009 рік існує багато прикладів безгосподарного варварсього розорання цінних степових ділянок під заліснення. Вже зараз постраждала велика кількість місць, де були поширені рідкісних види, та навіть деякі об’єкти природно-заповідного фонду. Так, непродуманим залісненням знищена територія, зарезервована під розширення природного заповідника «Єланецький степ» а також 1/6 території заповідника «Трьохізбенський степ». Список назавжди втрачених степових перлин постійно попонюється.
Переліки степових червонокнижних тварин підготовлені фахівцями Інституту практично для кожної з областей степової та лісостепової зон та відіслані з відповідними рекомендаціями в кожну область. «Степова зона, будучи найбільш розораною частиною України, має дуже невелику частку територій, які ще зберігають залишки степових природних комплексів і є останніми місцями збереження генофонду всього степового біологічного різноманіття. – говориться у зверненні. – Заліснення таких територій стає причиною прямого знищення всіх зникаючих степових видів тварин та призведене до остаточного знищення степів на території України. Це також порушує вимоги Закону України «Про Червону книгу України».
Науковці переконані, що ні лісовпорядники ні працівники земельних відділів райдержадміністрацій самотужки не зможуть визначити більшість видів степових «червонокнижних» тварин. Звертаючись до керівництва областей, Інститут зоології просить при погодженні відведення земельних ділянок для створення нових лісових насаджень, а також при наданні погоджень на роботи із створення лісових насаджень, організовувати обстеження із залученням фахівців-зоологів, в ході якого з’ясовувати, чи є на кожній із таких ділянок види, включені до ЧКУ.
Нагадуємо, що з 2009 року в Україні діє громадська кампанія «Збережемо українські степи!», до якої приєднались науковці-біологи, агрономи, лісоводи, географи та юристи з усієї України. Детальніше про громадську кампанію можна дізнатись на інтернет-сайті www.pryroda.in.ua/step.
Ознайомитись з переліками степових червонокнижних видів для кожної з областей можна, звернувшись у відділ моніторнгу та охорони тваринного світу Інституту зоології НАН України за телефоном 235-51-87 або за поданими нижче контактами.
Василюк Олексій,
Національний екологічний центр України
Інститут зоології імені І.І.Шмальгаузена НАН України
Громадська кампанія «Збережемо українські степи!»
097-1000-473
[email protected]