Перевірка почалася із Тетерівського держлісгоспу. Першими стали ботанічні пам’ятки природи в околицях с. Пісківка. Але перевірці передувала зустріч з працівниками Тетерівського лісового господарства. Зустріч присвячувалася створенню нових заказників на території Кодрянського лісництва, що знаходиться в підпорядкуванні власне Тетерівського держлісгоспу. Перспективні заказники мають проектовані назви «Борові ділянки» і «Тайгові ділянки» і відповідно охоплюють стиглі сосновий бір і мішані сосново – ялинові формації тайгового типу. Лісники погодилися з необхідністю створення нових заказників і надали в користування цікаві карти лісництва, де показано розподіл лісостанів за віком, показані проведені і проектовані лісогосподарські заходи (вирубки різних категорій), а також розподіл лісів по різним категоріям лісового господарства (водоохоронні ліси, ремізи, генетичні резервати тощо). Карти будуть вельми корисні для виділення в майбутньому нових природоохоронних територій (заказників, пам’яток природи та ін.). За словами лісників, майже третина площі лісового господарства належить до категорії охоронних лісів з різного роду обмеженнями щодо вирубки дерев, а враховуючи те, що значну частину лісгоспу «відрізали» і передали Макарівському ЛГ, то лісгоспу загрожує перетворення в заповідник(J). Згадані обмеження вирубки поширюються, зокрема, на водоохоронні ліси (де розміщується один з проектованих заказників), які широкою смугою тягнуться вздовж заплави р. Тетерів та меншими смужками – навколо інших річок; в них вирубка «відсунена» на дві категорії вище. Але справа в тому, що значні площі цих лісів складають стиглі монокультури сосни, які якраз зараз інтенсивно вирубаються на великих площах, що в свою чергу вже призвело до суцільного вирубування цілих кварталів в околицях с. Біла Криниця. І хоч на цих територіях створені нові культури сосни, доцільно зробити заказники для збереження залишків старих лісових масивів від суцільного вирубування. У лісників власна аргументація: старі лісові монокультури підлягають частій загибелі від шкідників і лишати їх не має сенсу. Втім, лісники віднеслися з розумінням і пообіцяли протягом жовтня провести обстеження вказаних кварталів лісу на предмет його цінності для заповідання.
Приємною несподіванкою стали зображені на карті нові заказники «Яхнівський» та «Бурковиця», що стали результатом діяльності ДОП «Зелене майбутнє».
Що ж до самої перевірки, першими були обстежені чотири пам’ятки природи на північ від с. Пісківка, що територіально складають один комплекс загальною площею біля 16 га старих дубово-соснових насаджень, які підступають до берегу р. Тетерів. Вік насаджень на окремих ділянках коливається від 100 до 160 років (Борєйко та ін., 1997). Обстеження показало, що насадження перебувають у відмінному стані (не беручи до уваги кількох всохлих дерев), деяка віддаленість від житлової забудови дозволяє їм уникати надмірного рекреаційного навантаження. В лісі присутні як ділянки із лісовим різнотрав’ям, так і ділянки густого підліску з грабу, горішнику тощо. Пам’ятки природи становлять собою частину великого лісового масиву на правому березі р. Тетерів, сліди свідчать що їх час від часу відвідують козулі; можливе гніздування хижих птахів: над лісом літала пара ймовірно малих підорликів.
Мал.1 БПП Дубові насадження
Мал.2 БПП Сосново- дубові насадження
Варто згадати розміщений неподалік від пам’яток природи закинутий років 20 тому піонерський табір. Побувати в ньому варто лише для усвідомлення нікчемності людських споруд перед природою: чого вартий лише пам’ятник Леніну, зарослий лісовими хащами!
Мал.3 Пам’ятник Леніну в закинутому піонертаборі.
Повертаючись до перевірки, крім вищеназваних була обстежена ще одна ботанічна пам’ятка природи на південь від с. Пісківка. Вона являла собою дубову рощу зі 120-ти річними дубами площею 0,8 га. На відміну від попередніх БПП, її стан був гірший через безпосереднє прилягання до сільської забудови. В зв’язку з цим дубова роща була засмічена і посічена численними стежками, проте вона була не лише промаркована межовими стовпчиками, а й оснащена табличкою з назвою.
Мал.4 БПП «Дуби»
Отже, перша перевірка показала непоганий стан справ у 4-х пам’ятках природи з 5-ти перевірених, а зустріч з лісівниками дає надію на подальшу плідну співпрацю.
А.Плига
Сповіщення: Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Сосново-дубові насадження» | Природно-заповідний фонд Київщини